A jövő nyomtatói
A nyomtatástechnika az egyik leggyorsabban fejlődő iparág, szinte évről-évre jelennek meg a legújabb innovációk ezen a területen. Néha a területről szóló legújabb híradások kapcsán csak kapkodjuk a fejünket, hogy mennyire új távlatokat nyitnak meg a kutatók és a fejlesztők, hogy egyre modernebb és egyre többet tudó készülékekkel álljanak elő. A nyomtatás egyik legújabb szegmense, a 3D nyomtatás pedig már emberi szervek és ételek előállítására is alkalmas.
A nyomtatás jelene és jövője Amióta Gutenberg kifejlesztette a nyomtatás ma már kezdetlegesnek mondott technikáját, sok év telt el, és sok nyomdaipari fejlesztés látott napvilágot, míg kialakult a ma ismert és leggyakrabban alkalmazott ofszet és digitális nyomtatási technika, melyekkel a legszélesebb spektrumon, a könyvnyomtatástól az óriásplakát nyomtatáson keresztül az autófóliázásig vagy a szórólap nyomtatásig készülnek végtermékek a legmagasabb minőségben.

A jövő ezen a területen többfelé ágazik, hiszen a kétdimenziós nyomtatásban is nyílnak új távlatok, ám az igazi áttörést a háromdimenziós nyomtatás hozta és hozza ma is (erről egy kicsit lejjebb olvashat). A kétdimenziós nyomtatás területén az elmúlt években igen sok fejlesztés zajlott, egyike ezeknek az ún. UV nyomtatás. Az UV nyomtatást elsősorban a reklámdekorációk területén, a bútoriparban vagy többek között a karton csomagolóanyagok gyártása terén alkalmazzák. Ezt az új technológiát a kevés festékfelhasználás miatti igen olcsó üzemeltetés jellemzi, és előnye behozhatatlan a nyomtatható anyagok széles skálája miatt (fa, üveg, bútorlap, csempe, stb.). Ahogy minden területen a nyomtatás fejlesztőit is az egyre környezetbarátabb technológiák felé való elmozdulás motiválja, hiszen ezen a területen még lehet javítani ebben az iparágban is. Az egyik ilyen irányú fejlesztés a tintapatront helyettesítő grafittal történő nyomtatás, mely azt célozza, hogy a kinyomtatott dokumentumok javíthatóak legyenek, és ne kelljen egy apró hiba miatt egy egész lapot vagy lapokat eldobnunk. Egy másik koncepció szerint egy újfajta nyomtató kidobásra ítélt tollak tintáit hasznosítaná, kinyerve belőlük a maradék tintát, míg egy harmadik elképzelés a kávézaccban vagy a teafilterekben található színanyagot alakítaná festékké.
Új utak a 3D nyomtatásban is A háromdimenziós nyomtatásban szintén jelentős előrelépések történtek az elmúlt években, és a technológia már otthoni, hobbiszinten történő felhasználásra is elérhetővé vált gyakorlatilag bárki számára. A 3D nyomtatásban is több területen történnek a fejlesztések, ennek egyik útja az ételnyomtatók kifejlesztése, melyek az ételeket új módon, főzés helyett nyomtatással állítják elő. Ma már lehet pizzát vagy tésztaféléket is nyomtatni, éppúgy, mint csokoládét. A fejlesztés a NASA nevéhez fűződik, aki az űrhajósok étellel való ellátását kívánta ily módon megoldani. Az igazi áttörés azonban az orvostudományban történhet, elsősorban a szervbeültetések területén. A legújabb innovációnak köszönhetően sikerült a kutatóknak élő szöveteket és szerveket előállítani ezzel a technológiával, amelyek már arra is alkalmasak, hogy emberi szervezetekbe beültetésre kerüljenek.
|