Hogyan készítsük fel autóinkat az őszi-téli időszakra?
Beköszöntött az október, ám a szép szeptemberi időjárás miatt még mindig nem álltunk át „őszi üzemmódba”, így felkészületlenül érnek bennünket a hidegebb, csípősebb és csapadékosabb reggelek. Most még ugyan kellemes az időjárás, ám már most gondolnunk kell autónk felkészítésére az őszi-téli időszakra.
Ne hagyjuk az utolsó pillanatra!
Az autók téli felkészítése nem jár túl sok munkával, mindössze egy-két napot vesz igénybe, ám elmulasztása esetén pórul járhatunk. Az egyik terület, amelyre mindenképpen figyelnünk kell, az a gumiabroncsok cseréje, amelyet szeretünk szintén az utolsó pillanatra hagyni, és a legtöbb autós csak akkor cserélteti le autója gumijait, amikor leesik az első hó. Pedig nagy valószínűséggel azt már minden autós tudja, hogy a téli gumiabroncsokra váltás akkor esedékes, amikor a napi átlaghőmérséklet 7 C fok alá esik. A téli gumiabroncsok téli útviszonyokhoz való alkalmazkodása, a síkos utakra való tapadása sokkal jobb, mint a nyáriké, így sok bajt és balesetet megelőzhetünk ezzel az egyszerű lépéssel.
Az igazi tél beköszönte előtt jó, ha átesünk a kötelező szervizen is, hiszen ilyenkor még jobb az idő ezt elvégezni is, és amennyiben szükséges, kicserélni az elhasználódott, kopott autóalkatrészeket. Ha nem esedékes a kötelező szerviz, akkor is vizsgáljuk vagy vizsgáltassuk át az akkumulátorokat, a fékrendszert, a lámpákat, izzók erősségét és cseréljünk, ahol szükséges. Célszerű lehet az ablaktörlő lapátok cseréje is, hiszen télen ezek nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, így jobban kopnak, emiatt kevésbé törlik a szélvédőt, ami könnyen vezethet rossz látási viszonyokhoz. Érdemes kitisztíttatni, esetleg cserélni a fűtőradiátort is. Nagy hidegben még a legjobb minőségű akkumulátorok is felmondhatják a szolgálatot, hiszen sokkal nagyobb az áramfelhasználásuk, mint a nyári időszakban. Sajnos egy négy éves akkumulátor már idősnek számít, ezért ha ennél idősebb az akkumulátorunk, akkor készüljünk fel rá: hamarosan cserére lesz szükség. Egy akkumulátor töltőt mindenesetre tartsunk magunknál.
A fagyálló, téliesített folyadékok feltöltése is aktuálissá válik hamarosan, pótoljuk az ablakmosó folyadékot és a fékfolyadékot is, ha szükséges, a hűtőfolyadék mellett. Szerencsére ma már árulnak előre bekevert fagyálló hűtőfolyadékokat, és a benzinkutaknál ellenőriztethetjük, hogy hány fokig használható biztonságosan. Ha nincs az autóban jégoldó spray és jégkaparó, akkor ezeket is érdemes mielőbb beszerezni, kellemetlen percektől menthetjük meg magunkat.
Ha el szeretnénk kerülni járművünk idő előtti rozsdásodását vagy legalább késleltetni szeretnénk azt, akkor ne feledkezzünk meg az alvázvédelemről sem, a tél beállta előtt. Az állandó nedvesség és az utak sózása nem kímélik autónk karosszériáját, és könnyen megkezdődhet a rozsdásodásuk. Ezt rendszeres alvázmosással, a hibák mielőbbi kijavításával, illetve alvázvédelemmel küszöbölhetjük ki.
Óvatosabban a vezetéssel!
Sajnos a legtöbb autós hajlamos elfeledkezni arról, hogy télen, a síkos, csúszós utakon lassabban és megfontoltabban kell vezetnünk, hiszen ezzel sok balesetet elkerülhetünk. Ilyenkor gyakran van köd, hó- vagy esőszitálás, amelyben jó, ha nagyobb követési távolságot tartunk, hiszen rosszak a látási viszonyok és az útviszonyok, ami csak későbbi megállást tesz lehetővé. Váratlan helyzetek is adódhatnak, amikor hirtelen kell fékeznünk, egy kisebb követési távolságnál nem biztos, hogy időben meg tudunk állni.
|