KÖVETENDŐ PÉLDA BERUHÁZÓ ÉS ÖNKORMÁNYZAT KÖZÖTT
Válon található a szebb napokat is megélt Ürményi kastély, amely része az ország egyenlőre önkormányzati tulajdonú ingatlanjainak – azoknak, amelyek a költségvetés szűkös kerete és a hivatalok helyzete miatt kihasználatlanok, az állapotuk pedig folyamatosan romlik. Ezen a helyzeten akarnak változtatni a váliak, az önkormányzat és beruházó példátlan együttműködésével.
Az önkormányzatok – főleg a községeketirányítók – ritkán vannak olyan helyzetben, hogy többmilliárdos, de akár több tízmilliós beruházásokhoz könnyedén fel tudják mutatni az önrészt. Különösen kényes ez a helyzet, ha a településen van olyan lehetőség, amely gazdaságilag vagy turisztikailag megerősíthetné a falu, község helyzetét, lakóinak munkahelyet biztosítana. Iskolapélda erre a váli Ürményi kastély, amely a XVIII. Században épült. Építtetője Ürményi József, Pest megye kormányzója, magyarországi kincstárnok, királyi személynök és az 1791-92. évi országgyűlésben a követek táblájának elnöke, építője Kasselik Fidél, aki a Pesti Magyar Színházat is tervezte. 1878-tól a birtokot Dreher Antal vásárolta meg aki továbbfejlesztette a váli szőlészetet, amely messze földön híres volt – az első világháború idején Szibériában is találtak a váli borokat ajánló prospektust. Maga a kastély volt már német katonai szálláshely, hadi kórház, majd 1969 után mezőgazdasági szakiskola. Ekkor tatarozták utoljára. Napjainkban üresen áll. Zsirai Győzővel, Vál polgármesterével beszélgetünk az együttműködés részleteiről. – Az Ürményi kastélyt kétmilliárd forintos beruházás keretében tervezzük működő, így a település számára hasznot hozó egységgé teremteni. Ehhez elkészült a pályázat az elmúlt esztendő alatt, amely ügyében döntést a nyár végére várunk. A beruházóval kötött megállapodásunk abban egyedi, hogy nem a hagyományos módon megvásárolják az ingatlant, hanem a tulajdonukba kerül. A pályázatot az önkormányzat úgy nyújtja be, hogy annak önrészét a kivitelező rendelkezésre bocsátja, a kivitelezési terveket elkészíti és engedélyezteti. Sikeres pályázat esetén az együttműködő cég megépíti Válon a 125 férőhelyes óvodát, 300 adagos, 100–150 fős főzőkonyhás étteremmel, valamint összeépíti ezt a faluházzal és a régi iskolával. Ezért a kastély a beruházó tulajdonába kerül. Jelenleg elkészültek az engedélyes tervek a kastélyról és az óvodáról döntés várhatóan szeptember, október környékén születik majd. A kivitelező azonban az idei évben elkezdi építeni az óvodát akkor is, ha első körben nem nyer a pályázat. Ez jelzi az elszántságot mindkét részről, addig fogunk pályázni, amíg nem bírálják el pozitívan.
– Milyen tervei vannak a kastéllyal a kivitelezőnek? – Egyik részéből szálloda lesz, wellness szolgáltatásokkal, a másik részbe pedig modern konferenciatermeket, kiállítótermeket terveznek. A beruházás helyi jelentőségét az adja, hogy a váliaknak nincs igazán lehetőségük helyben dolgozni, Vál nem ipari övezet, kevés vállalkozó van. Ez persze a 2400 fős település bevételeit is érzékenyen érinti.
– Mi az, ami miatt vonzó lehet Vál mondjuk a konferenciaturizmus számára? – Vál a Váli-Völgy legnagyobb települése, Budapest és Székesfehérvár között félúton. A kastélyon kívül megtekinthető még számos építészeti remek – például az Ürményi mauzóleum, vagy a katolikus templom, amely 1170 m2 alapterületével Fejér megye első, az ország kilencedik legnagyobb római katolikus temploma. Itt élt Vajda János költő, illetve díszpolgáraink: dr. Juhász Miklós sebész és Kokas Ignác festőművész. Amely azonban a legjellemzőbb Válra, az a szőlő- és borkultúra, amely már a középkorban virágzott. 1714-ben Vál a komáromi jezsuiták birtoka lett, akik élénk propagandát fejtettek ki a szőlőtelepítés érdekében. Azon kívül, hogy folyamatosan „pozitív sajtója” volt a váli bornak a korabeli folyóiratokban, a helyiek hozzáállását híven tükrözi, hogy 1826-ban megszületett a szőlőhegy törvénye is. Az elmúlt években a polgármester kezdeményezésére elkezdődött a Nyitott pincék ünnepi rendezvénye, amely a Bor és Gasztronómia évében külön hangsúlyt kap. Ezen kívül természetesen szeretnénk kibővíteni a szolgáltatásokat az aktív turizmus, illetve kulturális értékek képviselete – például múzeumok által – irányában is.
Vitkóczi Éva |