Környezeti kármentesítés a Nitrokémia Zrt. területén
A múltban okozott környezeti károk felszámolásának kötelezettsége a társaság 1997. évi reorganizációjánál került napirendre. A reorganizáció keretében megtörtént a társaság szervezeti, vagyoni szétválasztása. A szétválasztás során a Nitrokémia Zrt. feladata lett a múltban okozott környezeti károk felszámolása, a szennyezőforrások megszüntetése, hasznosíthatatlan vagyoni eszközök elbontása (leállított termelési technológiák eszközeinek, épületeinek, építményeinek bontásával), valamint a megmaradó vagyon hasznosítása (értékesítés, bérbeadás). Mindezekről a feladatokról általánosságban a mai napig érvényes 2236/1999. számú Kormányhatározat rendelkezik.
Az ÁPV Zrt. irányításával kidolgozott környezeti kármentesítési programterv a feladatok végrehajtását két ütemre osztotta fel. Az első ütemben - amely 2003. végéig tartott - megtörtént a társaság területén felhalmozott veszélyes hulladék ártalmatlanítása, a talaj és talajvizek szennyezettségét okozó szennyvíz-csatorna hálózat és szennyvízkezelési technológia rekonstrukciója, a korábban leállított gyártástechnológiák eszközeinek mentesítése és részleges bontása, talaj és talajvizek alapvizsgálata. Az első ütem végrehajtására a tulajdonos ÁPV Rt 3,6 Mrd Ft támogatást biztosított
2003. év elején megkezdődött a környezeti kármentesítési feladatok második ütemének előkészítése. A második ütemre vonatkozó tervek a következő kármentesítési feladatokat tartalmazzák:
1999-2002. között feltárt alapvizsgálatokkal igazolt talaj és talajvíz szennyezettség tényfeltáró munkái, műszaki beavatkozási tervek elkészítése és engedélyeztetése, majd az engedélyek alapján a végrehajtása. A szennyezett területek mentesítése három telephelyet érintett (Balatonfűzfő-Litér települések közigazgatási területén lévő Központi 1 telephelyet, Balatonfűzfő-Királyszentistván közigazgatási területén lévő Központi 2 telephelyet és a Papkeszi telephelyet). A Nitrokémia Zrt. által korábban használt Ipari hulladék lerakók felszámolását. E feladatok három területen jelentkeztek: Királyszentistván külterületén lévő ún. „Külső égetői hulladéklerakó felhagyása, a Szentgáli hulladék lerakón elhelyezett égetési hulladék (salak) ártalmatlanításra végleges lerakóra történő elszállítással és szennyvíziszap tárolására használt ülepítő medencékben felhalmozott iszapok helyben történő biodegradációs kezelése. Az iparterület rehabilitációja, területrendezése, amely jellemzően 2000. és 2006. között leállított gyártástechnológiák területét érinti (klóralkáli elektrolízis, nitrocellulóz, ioncserélő gyanták gyártása, növényvédőszer gyártástechnológiák). A Nitrokémia Zrt. környezeti kármentesítési munkái közül mind jelentőségében, mint költségeiben kiemelkedő jelentősége volt a higanykatódos klóralkáli elektrolízis üzem felszámolásának és az 560.000 m3 térfogatú ipari hulladéklerakó felszámolásának. Az ipari hulladéklerakó veszélyes hulladéklerakókra vonatkozó szabványok szerint kerül felhagyásra.
E három feladatcsoport végrehajtásához összeségében az ÁPV Rt. 15,4 MrdFt támogatást biztosított 2004-2006. években. A Nitrokémia Zrt. környezeti kármentesítési feladatainak végrehajtása a második ütemben közbeszerzési eljárásban kiválasztott vállalkozókkal (Konzorciumok) folyik és várhatóan a kármentesítéshez szükséges műszaki létesítmények építése és bontási munkák elvégzése 2006. végéig befejeződik. 2006. után azonban szükség van a szennyezett talajvízű területeken a víztisztítás folytatására a „D” kármentesítési célállapot határérték eléréséig.
A Nitrokémia Zrt. által bonyolított környezeti kármentesítés alapvető célja a hatályos környezetvédelmi előírások teljesítése mellett, a terület előkészítése környezetbarát ipari beruházások számára terület biztosítása, meglévő infrastruktúra hasznosítása, a környezeti kármentesítés során szerzett tapasztalatok és tudás hasznosítása. |