Tanácsadók a régióban
Sokat hallani az uniós és hazai pályázati lehetőségekről, mégis kevés az olyan vállalkozó, önkormányzat vagy civil, aki tudja magáról, hogy eséllyel pályázhat bizonyos forrásokra. A Nemzeti Fejlesztési Terv házhoz jön program munkatársai éppen a szükséges pályázati lehetőségek felkutatásában, és végrehajtásában segítik a kistérségben élőket –hangsúlyozta Ábrahám Éva, a program vezetője.
Mikor indult a program? Országos szinten 200 fős csapatot állítottak fel 5 hónappal ezelőtt, azért, hogy a támogatások felhasználása minél hatékonyabb legyen Magyarországon. A Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht. minden kistérségben egy térségi tanácsadót foglalkoztat egy térségi tanácsadót, így a régióban összesen 26-an segítik, helyben a pályázókat. Például, a Székesfehérvári, a Pápai és a Komáromi kistérségben is egy-egy tanácsadó látja el információkkal az érdeklődőket.
Hogyan járulnak hozzá a régió fejlődéséhez a kistérségben tevékenykedő tanácsadók? Az I. Nemzeti Fejlesztési Terv még élő forrásai mellett a következő tervezési időszakra a 2007 és 2013 között a Strukturális Alapokból nyerhető forrásokra is fel kívánják hívni a figyelmet. Az információ hatalom és pénz. Így arra törekednek, hogy minél több aktualitás jusson el a non profit szférához, civil szerveződésekhez, egyesületekhez és a helyi lakossághoz valamint a profitorientált szférához, vagyis a vállalkozásokhoz, továbbá az intézményekhez, önkormányzatokhoz. Az 5 hónapja működő csapat a Közép-dunántúli régió által meghirdetett pályázatokról is ad tájékoztatást, és segítséget nyújt a pályázók ötleteinek kidolgozásában. Folyamatosan gyűjtik a kistérségben felmerült projektötleteket, amelyek beépülhetnek a régió fejlesztési elképzeléseit összesítő Regionális Operatív Programba. A tanácsadók felvették a kapcsolatot az eddigi nyertes pályázókkal is, hogy igény esetén szakmai tanácsot adhassanak.
Milyen szerepet töltenek be a kistérségben a tanácsadók? Tevékenységük szorosan kapcsolódik a többcélú kistérségi társulásokéhoz. Az első néhány hónap azzal telt, hogy a tanácsadók elfogadtassák magukat a kistérségi szereplőkkel. Hasonló feladatkörű kollégák tevékenykednek a kistérségben, ők a kistérségi megbízottak és a vidékfejlesztési menedzserek. A mi esetünkben azonban nem központi kormányzati szintű a koordináció, hanem maga az ügynökség a munkáltató. A KDRFÜ munkatársaiként a kistérségben végzik tevékenységüket, és már most lehet látni azt, hogy pozitívan fogadják a megkereséseket azok, akikhez eljutottak a tanácsadók. A potenciális és nyertes pályázók felkeresése folyamatosan zajlik és munkával látja el a tanácsadókat egészen 2013-ig. Ötleteikkel, felmerülő kérdéseikkel a tanácsadókat bármikor kereshetik. Az elérhetőségek az Ügynökség honlapján a www.kdrfu.hu oldalon fellelhetők.
A személyes találkozók tapasztalati szerint, hogyan fogadták a tanácsadókat a pályázati rendszer iránt érdeklődők? A tanácsadókat legtöbb esetben pozitívan fogadták a nyertes pályázók, ugyanis a nehezen átlátható, bonyolult pályázati rendszer miatt felmerült kérdésekre egyértelmű és szakszerű választ kaptak.
A tanácsadók jelenléte mennyiben segíti a kistérségek és a régiók közös munkáját? Az egyközpontúság megszüntetése érdekében nélkülözhetetlen, hogy a régió és a kistérségek folyamatosan kommunikáljanak egymással. Ehhez járulnak hozzá a kistérségben állandó jelenlétükkel és a régióval való folyamatos kapcsolattartással a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársai, a térségi tanácsadók. |