Sziget Story
Az idén tizennegyedik alkalommal rendezték meg a „Sziget Fesztivált” a hajógyári szigeten (augusztus 9-16). Természetesen a Regio Regia magazin is jelen volt a fesztiválon. Az alábbiakban Raáb Zoltán beszámolóját olvashatják.
Az idén is rengeteg program közül válogathatott a sok ezer látogató. Gerendai Károlyt a Sziget Szervezőiroda ügyvezető igazgatóját kérdeztem a jelenről és jövőről.
- Az idén is vannak visszatérő sztárok és új fellépők is, hogyan válogatjátok össze a különböző színpadok fellépőit?
- Van az interneten egy honlapunk, ahol lehet szavazni, hogy kit látnának szívesen a Szigeten. Ez sokat segít a programok összeállításában, például Franz Ferdinánt és Iggy Popot is így hoztuk el újra a fesztiválra. A hazai előadóknak pedig pályázniuk kellett a részvételre.
- Felröppen minden évben a hír, hogy a szigetet elhagyják és ezzel veszélybe kerülhet a fesztivál.
- Ebből csak annyi igaz, hogy egy részen szálloda és vendégházak épülnek, de ez nem veszélyezteti a Sziget Fesztivál létét, sőt a fellépők részére könnyebben tudunk szállást biztosítani. Erről már folynak a tárgyalások.
- Tehát jövőre is lesz fesztivál. És mi a helyzet a lezárt területekkel?
- Természetesen lesz. A lezárt területek azért vannak, mert a jegyeket lehet rendelni e-mailen és a sátorhely foglalás is benne van a szolgáltatásban. Önzéssel együtt ez a vagyonbiztonság érdekében történik.
- Ma Budapesten komoly forgalmi káosz van. Ez hogyan érinti a Szigetre érkezőket?
- Ez már sajnos rendszeressé vált probléma, de a neten és a programfüzetben is feltüntetjük hogyan lehet a legkönnyebben idejutni.
- Akkor jövőre ugyanitt.
A Szigetet járva elég sok érdekes dolgot láttam, ebből csak egy párat említek most meg. Az étel elég drága volt, de itt az emberek inkább ittak, mint ettek. A bulikon változó volt a hangulat, de a tatabányai Ska Hecc alaposan megtáncoltatta a közönséget. A kéregetők ugyanúgy ott voltak, mint minden évben, csak most többet kértek, mint tavaly. Az árak is borsosabbak lettek, főleg a hazai fiatalok számára, akiknek viszont egyre kevesebb pénzük lesz. Volt aki azt mondta, hogy most annyi a sör ára, mint 93-ban egy hetijegy volt. Sokan egy , vagy két napra jöttek, mert csak erre volt keret. Utána gyűjtik a pénzt jövőre. A legtöbb megyei fiatalt a Metal World sátor környékén találtam. Ők is csak egy adott zenekarért jöttek.
Jómagam 1994 óta járok a szigetre. Szerintem a multik megjelenése a Szigeten alaposan megváltoztatta az arculatot , sajnos nem pozitív irányba. A szabadság háttérbe szorult a profittal szemben, szinte minden méteren belebotlott az ember egy kerítésbe amin reklámtábla volt. Szóval nem a maligántól esett hasra az ember, hanem a sok baromságtól, amit hirdettek.
Volt azonban egy jó dolog is: voltak újra úgynevezett nyitott színpadok, amik nem a dög meleg sátrakban álltak. Ezek idézték a 90-es évek hangulatát. A drága sör azonban nem.
Összegezve: a Sziget egy jó dolog, csak szótár és pénz kell hozzá. Szótár azért, mert egyre kevesebb a magyar szó, pénz meg azért, mert az árak európaiak lettek, a bulik azonban még hazaiak.
Raáb Zoltán |