Megnyugtató eredmények a Balatonon
A üdülési szezon végéhez közeledve már sejteni lehet, hogy az idei nyár végre egy kis megnyugvást hozott a Balatonnak. A vendégek összetétele jócskán megváltozott, visszatértek a magyar turisták. A hollandok, dánok szinte teljesen elmaradtak, és a német utazók száma is csökkent. Három Balaton-parti település polgármesterét kértük meg, jellemezze a nyarat, és mondja el, mit tehet egy önkormányzat a turistákért, illetve az szezon idejének megnyújtásáért.
Balassa Balázs – Szigliget A strand bevételét és az idegenforgalmi adó-bevételt nézve az elmúlt évekhez képest jónak mondható az idei szezon. 70-80 %-ban magyarok látogattak el Szigligetre, amely örömteli tény, hiszen jó vendégek a belföldi turisták. A község kommunikációját és a Balaton idegenforgalmi marketingjét tekintve is úgy vélem, hogy a belföldi turizmus felé kell fordulni. Fontos megemlítenem, hogy nem csak a vendégek összetétele változott meg, hanem a vendéglátók szolgáltatásának minősége is. Az elmúlt időszakban kialakult egy egészséges versenyszellem az idegenforgalomból élők között. Egy helyi vállalkozói csoport felújításokba kezdett és a szolgáltatások minőségét helyezte előtérbe, amely komoly húzóerőt jelentett a többieknek is.
Szigliget természeti adottságait tekintve igen szerencsés helyzetben van, hiszen rengeteg lehetőség van a fürdőzésen kívüli kikapcsolódásra is. Tanösvényeink és a vár jó túrázási lehetőséget nyújt és a vitorláskikötő sem csak nyáron működik. Ehhez jön a község csodás hangulata, természeti szépsége is, hiszen nem hiába mondják, hogy Szigliget a Balaton gyöngyszeme. Tavaly nyáron a szezon szeptemberben, októberben még tartott, és a tavaszi hónapokban is kiemelkedik a húsvét, a pünkösd. Fontos lenne a szomszédos települések együttműködése nem csak a programfüzet összeállításakor, hanem a szolgáltatások területén is. Egyedül nem tudunk minden igénynek megfelelni, de komoly vonzerő lehet, ha néhány kilométeren belül a vendég el tud menni diszkóba, sportolni, vagy bortúrára. Badacsonnyal már kialakult az együttműködés, a jövőre közös programcsomaggal állunk elő és egymás szolgáltatását is kommunikálni fogjuk. Így nyújthatunk komplex, minőségi szolgáltatást a vendégeknek.
Az önkormányzat célja, hogy a település infrastruktúrája, lehetőségei mihamarabb illeszkedjenek egy közösen meghatározott idegenforgalmi koncepcióba. Ennek keretében hoztuk rendbe az úthálózatot, a központból a strandig járdát építettünk, amely biztonságosabbá tette a közlekedést, illetve parkokat, játszótereket építettünk. Megteremtettük az alapokat a plusz fejlesztésekhez, amely a sportolási lehetőségek kibővítését jelenti. A meglévő teniszpálya, füves futballpálya további létesítményekkel alkalmassá tehető edzőtáborok megtartására, sportszálló építésére. A község rendezési tervében szerepel egy kerékpárút építése is, amely a főútvonalról letérve bejön a faluba, illetve tervezünk egy fogadóhelyet a bicikliseknek, ahol javítóműhely, kölcsönző, pihenő működik. A közlekedési viszonyokat tekintve önkormányzatunk támogatja a Fonyód-Badacsony kompjárat elindítását, amely áthozhatná az M7 autópálya forgalmának egy részét az északi partra, így csökkenthetné a Balaton-felvidék településeinek hátrányát. A sármelléki reptér hatása érezhető nálunk, is megjelentek angol, orosz csoportok, amelyek szintén a szezon megnyújtásában játszhatnak nagy szerepet.
Fekete Barnabás – Balatonvilágos A település életét nagyban meghatározza a Club Aliga működése – vagy nem működése. Az évek óta tartó agóniát megérzi az önkormányzat és a lakosok is. A szezon júliusban elfogadható volt, sajnos az augusztus igen rosszul indult. Az elmúlt évek tapasztalataihoz képest azonban örömmel mondhatom, hogy végre ismét a régi Balatont láthattam viszont több hétvégén keresztül is. A belföldi turizmus volt meghatározó az idén Balatonvilágoson is, az üdülési csekkjeiket sokan nálunk váltották be. Szimpatikusnak tartjuk és támogatjuk azt a vállalkozói kezdeményezést, amely 70 darab, „A mi Balatonunk” óriásplakátot helyezett el az országban. A vendéglátók körében is szemléletváltás jelentkezett, megjelent a hosszú távra való gondolkodás, amely eddig hiányzott.
Az elmúlt években befejeződött a község csatornázása. Az idei szezonra átadtunk 5 kilométer járdát és öt játszóteret is átépítettünk az uniós szabványoknak megfelelően. Reméljük, hogy folytatódnak az útfejlesztésre szánt támogatási lehetőségek, hiszen az 50 %-os állami hozzájárulás komoly segítséget jelent az önkormányzatoknak. A szezon meghosszabbítására megoldást jelenthetne a strandon kialakítani kívánt élményfürdő is, amelyre elvi engedélyeink vannak. A beruházói érdeklődés sem hiányzik, a helyzetet viszont nehezíti, hogy amíg nem tisztázódik a Club Aliga sorsa, szinte képtelenség a tervezés. Várjuk a Balaton-törvény – amely a part menti sávról rendelkezik - pontos értelmezését is, hiszen Balatonvilágoson viszonylag kevés a strand – a 4800 méteres partszakaszból 200 méter, ez is három helyen. Ha a kérdéses terület az önkormányzat tulajdonába kerül, további hasznos vízparthoz jutunk. A programokat tekintve sikeresnek mondható a szezon. Külön kiemelném a község amatőr színjátszó társulatát, amely tavaly kezdte meg működését, idén pedig több rendezvényünkön sikeresen szerepeltek. Bemutattak olyan sikeres darabokat, mint a Valahol Európában és a Hegedűs a háztetőn. A községi összefogás igen nagy szerepet játszik a turisták rendezvényekkel való szórakoztatásában, amit remekül koordinál a Tourinform. A nyarat a szeptemberi 22-23-i hétvégén megrendezésre kerülő szüreti mulatság zárja, utcabállal, felvonulással, kirakodó vásárral.
Hebling Zsolt – Alsóörs Az idei szezonban a tervezett eredményeket túlteljesítettük – bár az elmúlt évek után pesszimistábban terveztünk. Jellemzően belföldi vendégek fordultak meg Alsóörsön és – mint az várható volt – a hétvégéken nőtt meg jelentősen a strandolók, pihenők száma. 2005-ben a Riviéra Kemping visszakerült az önkormányzathoz, és úgy döntöttünk, hogy a továbbiakban üzemeltetni is fogjuk – talán egyedülálló módon az országban. 2006-ra felújítottuk a vizesblokkot és lakókocsikat telepítettünk, aminek köszönhetően megduplázódott a forgalom az eddigihez képest. Kiemelném még, hogy a szolgáltatások minősége is javult, a régen olyan elterjedt szobakiadás kevésbé eredményes mára, viszont az alsóörsi és környékbeli szállodák konferenciahelyszínként is megállják a helyüket.
Az alsóörsiekkel egyetértésben az idegenforgalom fellendítését tűztük ki magunk elé, amely elsőként azt jelenti, hogy a forrásokat turisztikai célú beruházásokba forgatjuk vissza. Ennek eredményeként 2003-ban ingyenessé tettük a parkolást, a strandi vizesblokkokat felújítottuk, mederhomokozást hajtottunk végre, virágosítottunk. A legújabb eredmény pedig az augusztus elején felszerelt pénzautomata. Csak ezek után következnek a szűkebb értelemben vett lakossági beruházások, amelyek három belterületi buszmegálló felújításával kezdődtek, és szeptemberben pedig a gyűjtőutak felújításával folytatódnak. Ezen kívül tudatosan tervezünk, jelen pillanatban 11 projekt pihen a fiókban és várja a pályázati lehetőséget. Az elmúlt évek alatt 400 millió forint értékben fejlesztettünk, 2,5 km utat adtunk át, korszerűsítettük a közvilágítást, kiadtunk két könyvet – az Alsőörsi mondák és mesék címűt, illetve egy helytörténeti jellegű írást - és olyan nagy rendezvényeket, road show-kat hoztunk Alsóörsre, amelyek országos nyilvánosságot kaptak. Megvalósítandó feladat a felszíni csapadékvíz elvezetése, a település rehabilitációja, közösségi létesítmény létrehozása. A szomszédos településekkel – Felsőörs, Lovas, Paloznak, Csopak – létrehoztunk egy turisztikai egyesületet Balaton Riviéra elnevezéssel. Az egyesület feladata, hogy összehangolja az öt település programjait, kommunikációját egységes marketing-tevékenység keretében. Erőfeszítéseink megtérülni látszanak; ezt két eredmény alapján is mondhatom. Az egyik a veszprém megyei napilap, amely minden évben megkérdezi olvasóit a legkedvesebb üdülőhelyükről - tavaly Alsóörs volt az olvasók kedvence. A másik a Központi Statisztikai Hivatal által végzett felmérés eredménye – 17 szempont szerint rangsorolják az ország településeinek, városainak fejlettségét. A listát Budaörs vezeti, míg a második helyen Alsóörs és Diósd holtversenyben. Úgy vélem, az előre látó tervezés és a lakosság és az önkormányzat egyetértése az, amely mindenképpen eredményre vezet.
Vitkóczi Éva |