„Öt kenyér, két hal” ünnepség Neszmélyen
A Komárom-Esztergom megyei Neszmély községet a szigetekkel ékesített Duna és az Ászárneszmélyi borvidék szőlőtőkéi ölelik körül. A fővárostól 70 km-re található település a Gerecse hegység északi lejtőjén, festői környezetben terül el. Míg a Gerecse lankái a híres neszmélyi borkészítésnek adnak otthon – ahonnan gyönyörű panoráma tárul a szemlélő elé – addig a falu szívében számos látnivaló és kulturális esemény vonzza a pihenni és szórakozni vágyókat. Ezekről kérdeztük a falu polgármesterét, Benkő Ferencet.
- Milyen programokkal várták idén a Neszmélyre látogatókat? - Már áprilistól kezdve különböző kulturális rendezvényekkel szórakoztattuk a falu lakosságát és az ide látogatókat. Az első ilyen ünnep a „Neszmélyi hozomány Európába”, amelyet a tavasz közepén rendeztünk meg. Ez a rendezvény az 1992 -től meglévő Falunapból alakult át, az Uniós csatlakozásra emlékezve. Az esemény sajátossága, hogy ilyenkor adjuk át az Európai Uniós tagállamok magyarországi nagyköveteinek és hazánk neves közéleti személyiségeinek az ún. „Hozomány Bor”, amely a Hilltop Neszmély borászat által készített legjobb eredményt elért bora. A soron következő esemény a „Hídverő napok”, amely mostanában kibővült egy Hilltop borünneppel. A Hilltop Borünnep tisztelet a szőlőnek, természetnek. Egy programokban gazdag hétvégi piknik, lenyűgöző környezetben, a völgyben békésen terpeszkedő Duna látványával, a szőlővel beépített domb tetején. Ezen a hétvégén találkozott a szakma a Hilltop Borászatban, hiszen eljöttek a Duna Borrégiót megalapító borvidékek borászai, valamint az isteni nedüt szeretők, hogy kóstoljanak, kérdezzenek, lássanak és pihenjenek. A nyár utolsó rendezvénye az „Öt kenyér, két hal” ünnep, amit idén már harmadik alkalommal tartottunk meg.
- Európai viszonylatban miért fontos a „Hídverő napok” megrendezése?
- A Hídverő napokat mindig július első hétvégéjén tartjuk, amely idén július 1-2-re esett. Ez a Duna Eurorégió idegenforgalmi, kulturális, valamint bor és gasztronómiai bemutatója, melynek célja az, hogy a turisztika eszközeivel erősítse a térségek együttműködését, valamint „Híd” szerepet töltsön be a Visegrádi országok eurorégiói között. A programok Ausztria fiataljainak is szereplési lehetőséget nyújtanak. A rendezvény színes hajóprogramot is kínál, melynek csúcspontja a „Csillagmécsesek éjszakája a Dunán”, amikor is a szervezők közel 20 km hosszan több ezer égő mécsest helyeznek a folyóra.
- Miért érdekes az „Öt kenyér, két hal” ünnepség? - A rendezvény kapcsolódik – időben és témában – az augusztus 20-i Állami Ünnephez, az Új kenyér ünnepéhez, illetve azon történethez, melyet a Biblia a kenyér – és halszaporítás jézusi csodájaként tart számon. Az esemény során elsősorban a kenyérre helyeztük a hangsúlyt. Több mint 2000 db kenyeret sütöttünk szabadtéri kemencékben, amelyet aztán az idelátogató érdeklődők között osztottunk szét ünnepélyes ceremónia közepette, 12 kosárból. A kilátogatók megkóstolhatták a különleges halételeket is, amelyet egy 100 adagos serpenyőben sütnek. Az esemény nem titkolt szándéka az, hogy az emberek ne csak az importterméket vegyék, ne az legyen előtérben, hanem becsüljék meg a helyi értékeket is, mert a mostani világunkban sajnos egyre ritkábban gondolunk erre.
- Kik voltak a meghívott vendégek? Minden évben a Művészeti Iskolások (neszmélyiek és oroszlányiak egyaránt) kápráztatják el a nagyérdeműt színes produkciójukkal. Ezáltal sokkal családiasabb, barátságosabb a hangulat, mintha különböző helyekről hívnánk meg „haknizó” művészeket, akik alig várják, hogy hazamehessenek. Idén az Úrvacsorát láthattuk tőlük valamint a Megfeszített c. rockoperából részleteket.
- Miben volt más az idei rendezvény az elmúlt évekhez képest? Apróbb változások voltak, nagyobb méretű fordulat azonban nem történt. Mi megpróbálunk ragaszkodni a tradíciókhoz, egyéb hagyományokhoz. A legjelentősebb változás – ami nagy öröm számunkra – a résztvevők számának növekedésében történt. Három évvel ezelőtt 1200 ember volt kíváncsi az ünnepségünkre, ez a szám tavaly 3200 főre emelkedett, idén pedig már az 5000.-ik látogatót is a falunkban köszönthettük. Az ország minden pontjáról érkeznek ide látogatók, kiskőrösi vendégünk is van.
- Mik a jövőre vonatkozó tervek? Október 7-én tartjuk meg a Hajózási emléknapot. Ez a program a hajózástörténet legszebb napjainak állít emléket. A résztvevők hajózástörténeti kiállítással valamint hajós és tengerész élet felidézésével, hajós ételek készítésével, hajózáshoz kötődő mitológiai táncjátékkal emlékeznek. Az emléknap helyszíne, az Európában is egyedülálló Neszmélyi Hajóskanzen. Egy egészen új ünnep is lesz az idén, Márton napi vigasságok, melyet november 10-11-én fogunk megrendezni. Ez az rendezvény egyfajta elismerés a Turizmus Rt-től, az eddigi idegenforgalmi törekvéseinkért.
Puskás Judit, Varga Éva |