Office – avagy mi kell egy jó irodába? Klímatechnikai berendezések
Tekintettel a júliusi forróságra, irodai sorozatunk ehavi témájának, a klímaberendezéseket választottuk. A kánikula bizony jól érezhetően hátráltatja a munkát, s valljuk be, klíma nélkül, harminc fok feletti melegben nem is várható túlzottan nagy teljesítmény senkitől. Ugyanakkor arról is sokat hallani, hogy a klímaberendezések nagyon sok komoly egészségügyi problémát okozhatnak, növelve ezzel munkatársaink betegállományban töltött napjainak számát. Akkor mi a teendő? Az a jobb, ha a munkatársak bejönnek ugyan dolgozni, de képtelenek a munkára koncentrálni a meleg miatt, vagy legyen kellemes, hűvös az iroda, de másnaptól már fele annyian veszik fel a munkát a megfázások, allergiás tünetek miatt. Mi tehát a jó megoldás? Témánk szakértőjeként a tatabányai SW-Cool Hűtő- és Klímatechnikai Kft. ügyvezető igazgatóját, Sátor Györgyöt kérdeztük.
- Mindenekelőtt tekintsük át, egyáltalán milyen klímatechnikai megoldások állnak rendelkezésünkre, illetve hogyan is működnek ezek a berendezések? - Ha valaki úgy dönt, hogy irodahelyiségeit, vagy akár otthonát klímaberendezéssel látja el, akkor a legfontosabbak, amikre oda kell figyelni, a megfelelő méretezés és a szakszerű telepítés. Tudni kell előre, hogy mekkora alapterületen kell majd működtetni a berendezést, hányan dolgoznak az irodákban, mekkorák az ablakok, sőt az is fontos, hogy merre néznek azok, vagyis egyáltalán milyen az épület: északi vagy déli fekvésű, egy vagy többszintes, esetleg lapostetős szerkezettel fedték be azt, stb. Számításokat kell tehát végezni, ami a szükséges hűtő- és fűtőteljesítmény megállapításához nélkülözhetetlen. A klímaberendezések alapvetően hűtenek, vagy fűtenek, esetleg a hőtartásról gondoskodnak, tehát csak a meglévő levegőt hűtik vagy fűtik, ezért feltétlenül gondoskodnunk kell a friss levegő utánpótlásáról, illetve az elhasználódott levegő elvezetéséről légkezelő berendezések beépítésével.
- Ugyanolyan klímaberendezések kellenek minden irodába, vagy a méretüktől függően más és más rendszereket használnak? - Az ún. split rendszer - amit száraz hűtésnek is nevezünk - lényege, hogy a száraz hűtőközeg, a freon elpárolog és ezáltal hűtő hatást fejt ki. Sokféle készülék van, olyanok is, amelyek már a friss levegőről is képesek gondoskodni. Ezt a technológiát elsősorban irodaházak, vagy egy-egy emeleten lévő irodák közös hűtésére használják. Ha néhány szoba klimatizálását szeretnénk megoldani, akkor az ún. HMR, vagy NRV rendszeket célszerű alkalmazni. Ez a módszer a hűtőközeg ellenállásán alapul. Egy-egy kültéri egységhez 6-8 beltéri egység csatlakoztatható. Az ún. légcsatornás rendszerű hűtés segítségével nagyobb rendszerek is kialakíthatóak, a külső térben helyezkednek el a gépek, a belső tér légtechnikai elemekkel van felszerelve, ezek befújják, illetve kiszívják a levegőt. A fain-coil-rendszert irodaházaknál alkalmazzák. Ezek olyanok, mint a radiátorok, amelyeken sűrű lamellák vannak, s ezekről ventilátor fújja le a levegőt. Ezek hűteni és fűteni is képesek aszerint, hogy hideg, vagy meleg vizet engednek beléjük. Több száz, sőt több ezer kilowatt hűtő- illetve fűtőteljesítményre is képesek. Természetesen ezekhez a rendszerekhez az épületen belül tartozik egy kazán, amely a víz felmelegítését biztosítja, illetve egy központi folyadékhűtő, amely a hideg vízről gondoskodik.
- Mit kell tudnunk a klíma élettani hatásairól? - A klímaberendezés nem arról szól, hogy kint 40 fok van, bent pedig 22 fokot csináljunk. Mindig a külső hőmérséklethez kell igazítanunk a bentit. Bent maximum 6-8 fokkal legyen hűvösebb. Természetesen, ha már huzamosabb ideje a helyiségben tartózkodunk, akkor lehet tovább hűteni a hőmérsékletet, de fontos a fokozatosság. Visszafelé ugyan ez igaz. Különben jön a tüdőgyulladás, az arcüreg-gyulladás, meg a többi megfázásos betegség. A másik nagyon fontos az egészség szempontjából, hogy a telepítést úgy kell megoldani, hogy ne csináljunk ún. huzat-hatást! Egy nagy irodahelyiségben nem szabad csupán egyetlen berendezéssel megoldani a hűtést, több kisebb kapacitású géppel kell dolgoznunk, hogy ne egy helyre koncentrálódjon a hideg levegő. Az is feltétel, hogy ne közvetlenül az emberekre fújja a hideget a gép, hanem el kell keverni, szét kell „kenni” a hideg levegőt. Mivel a meleg levegő alapvetően felfelé száll, célszerű fent beengedni a hűtött levegőt, amely így szépen fokozatosan ereszkedik majd le.
- Kell-e karbantartani, tisztítani ezeket a készülékeket? - Kell bizony. Ez az amiről a legtöbben megfeledkeznek, pedig minden baj forrása ez lehet. A klímaberendezések működésük során hőt vonnak el a környezetből, aminek hatására a páratartalom lecsapódik. Az így keletkezett vizet a klímaberendezések elvezetik, de ezek a lefolyók mindig vizesek, így ideális lakóhely a gombák részére. Ezért a karbantartás évente négyszer-ötször is ajánlott, folyamatos üzemeltetés esetén pedig kéthavonta mindenképpen szükséges. A karbantartás speciális vegyszerekkel történik, a legjobb, ha ezt szakemberre bízzák! Természetesen nem törvényszerű, hogy ezek a gombák mindenhol megtelepednek, de ha igen, akkor erről árulkodik a jellegzetes istálló szag is, de ekkor már nagyon gyorsan kell intézkedni, mert különben köhögést, allergiás tüneteket okozó problémákkal kell szembenézniük az ott dolgozóknak. Jobb tehát a megelőzés. A legokosabb, ha a beszerelést végzőkkel egyúttal a folyamatos karbantartásról is megállapodunk. Fontos párologtatókat is elhelyezni a hűtött helyiségben, mert a korábban említett páraelszívás a levegőt szabályosan kiszárítja. A megelőzésben egyre fontosabb szerep jut továbbá a különféle légtisztító berendezéseknek is, amelyeket a klímagyártók vállalatok fejlesztettek ki. Ezek nemcsak a gombákat, hanem más parányi élőlényeket is képesek kiszűrni a levegőből. Természetesen a szűrőket ebben az esetben is rendszeresen tisztítani kell. A karbantartás ráadásul nem csak élettani szempontból fontos. Gépekről beszélünk, amelyeknek a hosszú élettartama mindenki számára kívánatos, hiszen nem mindegy, hogy meddig tudjuk azokat maradéktalanul élvezni. Ezek a gépek meghálálják a karbantartás, tisztítani ugyan gyakran kell őket, de cserére csak ritkán szorulnak.
- A száraz hűtésnél említette a freont. Az emberek fejében ez úgy él, mint környezetkárosító anyag. Ez tényleg így van? - A freon gyűtőfogalom. Azok a változatai, amelyek ózonkárosítóak, már nem is kerülnek forgalomba, az Európai Unió területén már hozzá sem lehet jutni ilyen anyagokhoz, ezeket már régen betiltották. Amiket ma használunk, azok már nem károsítják a környezetet. Freonról hallva tehát ma már nem kell aggódnunk a környezeti károk miatt.
Cseh Teréz
SW-Cool Hűtő és Klímatechnikai Kft. 2800 Tatabánya, Hadsereg út 66. Tel./fax: 34/426-287 |