Az 1956-os forradalom 50. évfordulója Tatán
Tata Város Önkormányzati Képviselő-testülete 2005 novemberében munkacsoportot hozott létre az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója méltó megünneplésének előkészítésére. A tizenegy tagú emlékbizottság munkájában – az önkormányzati képviselő és pártdelegált tagok mellett – részt vesznek a forradalom kiemelkedő tatai személyiségeinek leszármazottai, egykori tatai ’56-osok, és az ’56-os tatai események terén helytörténeti kutatásokat végző személyek is.
Az ’56-os munkacsoport tevékenysége alapvetően két feladatra: a tatai forradalmi események dokumentumainak minél szélesebb körű felkutatására, valamint az évfordulós ünnepségek előkészítésére irányul. Turczi István József Attila díjas költő, a munkacsoport tagja kezdeményezésére, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma támogatásával 2006. május 22-én „Ti írjátok – ’56-ról” címmel szépírói versenyt rendezett az önkormányzat – az Eötvös József Gimnázium közreműködésével – vers, kispróza valamint fiktív napló írás kategóriákban Tata középiskolásai számára. A verseny célja a mai tizenéves korosztály történelemképének formálása, helytörténeti ill. személyes vonatkozású események, történések feldolgozása és összefüggésbe állítása volt – kreatív, szépirodalmi eszközökkel. A versenyen 18 tatai középiskolás vett részt. A legjobb írásokból – szintén a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma támogatásával – antológia készül, melynek bemutatására az októberi megemlékezések keretében, 26-án kerül sor.
Fakász Tibor nyugdíjas történelemtanár, egykori tatai diák és kisbéri ’56-os szintén tagja a munkacsoportnak. Ő társszerzője volt az 1996-ban dr. Némethi László szerkesztésében megjelent „A forradalom Tatán” című könyvnek, és szerzője több más, a Komárom megyei 56-os eseményeket bemutató helytörténeti munkának. A Némethi-féle könyv publikálása óta eltelt évtizedben számos újabb adat került napvilágra – így kézenfekvőnek mutatkozott „A forradalom Tatán” javított, bővített kiadásának megjelentetése a jubileumi évforduló alkalmából. Fakász Tibor, aki az elmúlt tíz esztendő során is kereste, gyűjtötte a forradalom tatai napjaira vonatkozó információkat, felajánlotta, hogy elkészíti az újabb kiadást. Az ő munkájának köszönhető, hogy szeptember 20-án megjelent „A forradalom tatai krónikája”. Bálint Csaba önkormányzati képviselő a munkacsoport tagjaként két kezdeményezéssel is élt: az 1956-os forradalom előtt tisztelgő, időtálló anyagból készülő, reprezentatív emlékmű felállítására tett javaslatot, valamint arra is, hogy a képviselő-testület az alkalomra szóló városi kitüntetések adományozásával ismerje el a forradalom tatai résztvevőinek helytállását.
A Képző- és Iparművészeti Lektorátus támogatásával a tóvárosi körforgalmi csomópontban felállítandó emlékmű elkészítésére Szilágyi Bernadett budapesti szobrászművész kapott megbízást. A monumentális mű felavatására október 23-án 15 órakor kerül sor. A képviselő másik kezdeményezésére Tata Város Önkormányzati Képviselő-testülete június 28-án a forradalom tatai résztvevőinek példamutató erkölcsi helytállása, áldozatvállalása előtt tisztelegve kitüntetéseket alapított. A képviselő-testület döntése alapján a Tata Város Zsigmond Király Díja „A magyar szabadságért 1956-2006” fokozata kitüntetésben 14, a Tata Város 1956-os emlékplakettje kitüntetésben 47, a Tata Város 1956-os emléklapja kitüntetésben 69 személy részesül. Az emlékplaketteket és emléklapokat október 23-án délelőtt 10 órakor a Vaszary tornacsarnokban, a Zsigmond Király Díjakat 18 órakor a Magyary Zoltán Városi és Megyei Művelődési Központban rendezendő díszünnepségen adja át Tata polgármestere. Október 23-án 16 óra 30 perckor nyílik meg – az önkormányzat és a Nyugállományúak Klubja szervezésében – az Ady Endre utcai Tiszti Klubban a „Tata ’56” című emlékkiállítás, melynek megrendezése szintén központi pályázati támogatásban részesül. Dr. Kálmán Attila, a Pápai Református Kollégium Tatai Gimnáziuma igazgatója szintén tagja a munkacsoportnak. Kezdeményezésére a forradalom tatai kitörésének évfordulóján, október 26-án 11 órakor az Eötvös József Gimnáziumban a város középiskolái közös ünnepséget szerveznek, melyre meghívást kapnak az általános iskolák képviselői is.
Szintén október 26-án kerül sor Dr. Némethi László, a tatai Nemzeti Tanács elnöke, valamint Dr. Mészáros Gábor, a forradalom tatai vezéralakja emléktábláinak felavatására a Kossuth téren, illetve a Rákóczi utcában 16 órai kezdettel. A rendezvényeket a Református Gimnázium és az önkormányzat szervezi. A nap zárásaként Dr. Némethi Gábor – dr. Némethi László fia – kezdeményezésére és szervezésében a budapesti Liszt Ferenc Kórus és Zenekar, a tatai Esterházy Énekegyüttes és az Egressy Kamarakórus a forradalom hőseire emlékezve előadják Mozart Requiemjét 17 óra 30 perces kezdettel a Kossuth téri Szent Kereszt templomban. Még április 1-jén a Református Gimnázium diákjai és hozzátartozóik – az önkormányzat támogatásával – a Baji úton 50 hársfát ültettek el az 1956-os forradalom résztvevői, illetve az 50. évforduló emlékére. A faültetés helyszínén emlékkő avatásra kerül sor november 4-én 15 órakor. Ezt követően, várhatóan 16 órai kezdettel zárja be a Tiszti Klubban rendezett „Tata ’56” emlékkiállítást és egyben az évfordulós megemlékezés-sorozatot Tata polgármestere. |