Idegenforgalmunk 2006. első felében
2006. januártól júliusig terjedő időszakában majd 4 millió vendég érkezett a magyar kereskedelmi szálláshelyekre – ez 1,2%-kal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma meghaladta a 10,5 milliót, amely 4%-os csökkenést jelentett. Az átlagos tartózkodási idő 2,7 nap volt, ez a szám 2,7%-kal alacsonyabb a 2005 azonos időszakának adatánál. A vendégek és az általuk eltöltött vendégéjszakák számának csökkenése mellett a szállásdíjbevételek 10,7%-os növekedését könyvelhettük el.
A Közép-Dunántúl régió adatai Januártól júliusig 170 994 vendég érkezett a kereskedelmi szálláshelyekre, 0,3%-kal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma pár százalékkal csökkent. A tartózkodási idő 2,8 nap volt átlagosan, s ezzel meghaladja a vonatkozó országos adattal. A vendégek 72%-a érkezett belföldről, 28%-a pedig külföldről, ezzel együtt a vendégéjszakák számából a külföldi vendégek 37,1%-kal részesültek. A megyék közül Fejér megyében a vendégek száma növekedett, míg a vendégéjszakáké csökkent, Komárom-Esztergom megyében a vendégek száma minimálisan csökkent, a vendégéjszakák száma minimálisan növekedett, míg Veszprém megyében mind a két adat csökkenést mutatott (a vendégéjszakák száma 17,6%-a csökkent).
A régió legfontosabb és fejlődő fogadóterületei A régió fogadóterületei közül a vendégek száma csupán Székesfehérváron és Tatán növekedett, míg a vendégéjszakák számát tekintve az előző két városhoz csatlakozott Komárom is. Veszprémben a vendégek számának csekély mértékű csökkenéséhez a vendégéjszakák számának drasztikus, 36,3%-os csökkenése társult. A Velencei-tónál mind a vendégek, mind pedig a vendégéjszakák száma több, mint 20%-kal csökkent; a csökkenés a kül- és belföldieket egyaránt érintette. Az összes vendégszámból a külföldiek alig több mint 10%-kal részesedtek, míg a vendégéjszakák számából több, mint 20%-os volt a részesedésük. A régió fejlődő fogadóterületei az első félévet jó eredménnyel zárták, egyedül Móron vezetett a vendégéjszakák számának csökkenéséhez a külföldi vendégek rövidebb tartózkodási ideje. Figyelemre méltó, hogy Pápán a belföldi vendégek számához képest kevesebb külföldi vendég jóval több vendégéjszakát töltött el a város kereskedelmi szálláshelyein. Érdekes adat még, hogy Dunaújvárosban a külföldi vendégek száma másfélszeresre emelkedett, az általuk eltöltött vendégéjszakáké két és félszeresre.
Fő küldőországokra vonatkozó régiós adatok Legfontosabb küldőországok tekintetében 2006. első fele nem hozott meglepetést, továbbra is Németországból érkezett a legtöbb vendég, a sorrendben második helyen található Ausztria, a harmadik helyen pedig Hollandia. Az Ausztriából, Finnországból, Romániából, Szlovákiából, Lengyelországból és Nagy-Britanniából érkező vendégek száma növekedett a többi esetben csökkenés volt tapasztalható. A vendégéjszakák számából szintén a Németországból érkezett vendégek részesedtek a legnagyobb arányban, őket az osztrák és a holland vendégek követik. A Szlovákiából és Finnországból érkezett vendégek több mint kétszer annyi vendégéjszakát töltöttek el a régióban, mint a tavalyi év azonos időszakában. Jelentős volt a vendégéjszakák számának növekedése a belga, osztrák, brit és lengyel vendégek esetében.
A régió kereskedelmi szálláshelyeinek vendégforgalma és szállásdíjbevétele A januártól júniusig terjedő időszakban a szálloda volt a legnépszerűbb szállástípus, a vendégek 48,5%-a választott elsősorban a magasabb kategóriájú, a három és négycsillagos házak közül. Továbbra is kedveltek voltak a panziók és az üdülőházak. A vendégéjszakák jelentős hányada realizálódott a szállodákban, 44,6%-ban részesedett ez a szálláshely típus, ami csekély 6,8%-os csökkenést jelent – a három csillagos házak az összes vendégéjszakából 20,6%-kal részesedtek. A vendégszámhoz hasonlóan a vendégéjszakáknak is jelentős hányada jelentkezett a panziókban, 18,2%, ami az előző évhez képest 10,5%-os csökkenést jelent. A szállásdíbevételek több mint 60%-a realizálódott a szállodákban, egyötöde pedig panziókban; a tavalyi év azonos időszakához képest 15%-os növekedés tapasztalható a bevételeket illetően, ezzel a Közép-Dunántúl a harmadik legdinamikusabban fejlődő a régiók között. Összességében elmondható, hogy a tavalyi év kiváló mutatóihoz képest jelentősen nem romlottak a Közép-Dunántúl statisztikai mutatói, inkább stagnálás jellemző, ezzel a régió nem marad el az országos tendenciákhoz képest, a bevételek nőttek annak ellenére, hogy csökkent a vendégéjszakák száma.
Magyar Turizmus Zrt.
|