Fantasztikus értékek a Velencei – tó térségében
Nem kis feladatra vállalkozott az idei nyáron egy, a tókörnyékért tenni akaró alkotó közösség, hiszen a Velencei – tónak és a környező településeknek addig nem volt olyan rendezvénye, amely átfogóan bemutatja az ott élő embereket, a hagyományokat, a térség természeti - , turisztikai - , kulturális - , és szellemi értékeit. Az első lépésként meghosszabították a nyári szezont az összesen nyolc települést - Gárdonyt, Kápolnásnyéket, Nadapot, Pákozdot, Pázmándot, Sukorót, Velencét, és Zichyújfalut magába foglaló térségben – kezdte a mára eredményekkel büszkélkedhető kezdeményezés történetének felelevenítését a Velencei - tavi Nyári Játékok Produkciós Iroda KHT. igazgatója Görgicze Zoltán.
- Az első Velencei - tavi Nyári Játékok rendezvénysorozat az idegenforgalomnak, a belföldi turistáknak szólt elsősorban. A szezont, - miután az időjárás eléggé kiszámíthatatlan és általában 4-5 héttel kalkulálunk, - megpróbáltuk 8 – 10 hétre kitolni. Itt volt egy szerencsés helyzet, mert 8 település található a Velencei – tó körül, ez pedig azt jelentette, hogy az iskolazárás után egy héttel, és augusztus 20. előtt egy héttel, épp ezt az időszakot töltötte ki a rendezvénysorozat. Közös álláspontunk volt, hogy akkor eladható egy rendezvény, akkor lehet jól bekapcsolni az idegenforgalomba, ha ez a nyolc település összefog.
- Milyen célt fogalmaztak meg? - Ezelőtt öt évvel, ha az idegenforgalomról beszéltünk ebben az országban a Velencei -tóval kezdődött a sorrend. Szeretnénk ezt a rangot visszanyerni a Velencei-tónak, a Velencei Tavi Nyári Játékok is ezt a célt szolgálja. Van létjogosultsága ennek a rendezvénynek, véleményem szerint azt sikerült bebizonyítanunk. Nagyon fontosnak éreztem, hogy valakinek el kell kezdenie a szervezést. Már induláskor is azt akartuk, hogy a rendezvénysorozat nagyon színvonalas legyen, legalább országos szintűvé fejlődhessen. Úgy gondolom, ha tehát mindenki mellé áll annak, hogy ebből tényleg egy országos, vagy később nemzetközi rendezvény legyen, és az idegenforgalom megmozduljon a Velencei-tónál, akkor egy ilyen összefogással nagyon nagy dolgokra vagyunk képesek.
- Hogyan népszerűsítették? - Mind a helyi, mind az országos közszolgálati és kereskedelmi médiában meghirdettük. Különböző, úgynevezett tematikus jellegű ajánló műsorok a kereskedelmi tévékben is foglalkoztak a rendezvénysorozattal. Ezeken kívül nagyon fontos megjelenésünknek tartom, hogy a Közép-Dunántúli Régió szervezésében külön standdal jelenhettünk meg a Nyári Játékok ajánlójával a „Nyár a Lánc Hídon” – kétnapos rendezvénysorozat alkalmával Budapesten. Ott már angol és német nyelvű szóróanyagokkal is népszerűsítettük a tó környék jeles eseményeit, voltak is már visszajelzéseink, megjelentek kisebb településeken is a külföldiek, ami úgy érzem, önmagáért beszél.
- Miből fedezték a költségeket? - A reklám-marketing tevékenységhez nagy segítséget kaptunk a Velencei –tó Vértes Kiemelt Térség munkaszervezetétől, nagyon sokat jelentett a nyitó rendezvényre vonatkozó másfélmillió forint értékű miniszteri támogatás is. A Velencei – tó Vértes Kiemelt Térség Fejlesztési Tanácstól tízmillió forint támogatást kaptunk, ez elsősorban a reklámhoz, marketinghez kellett. Nyilván, felsoroltakon kívül sok egyéb költség lerakódott talán azért is, mert a szervezést összehangolni nyolc településen nem túl egyszerű. Ugyanakkor, pályázatok sem nagyon voltak az idén, az önkormányzatoknak pedig erre nincs pénzük, a helyi vállalkozók is elég kicsik ahhoz, hogy egy ilyen nagyszabású rendezvényhez nagyobb pénzügyi támogatást tudjanak biztosítani. Ebből adódóan kicsit talán egyedül maradtunk a költségekkel az idén, de hosszú távon gondolkodom én is, mint vállalkozó… - Mi a tapasztalatuk, segített ez a helyi vállalkozóknak, nőtt a térség látogatottsága? - Én azt gondolom, hogy igen. Kaptunk visszajelzést olyan vendégekről, akik kimondottan már a Nyári Játékok reklámkampánya eredményeként érkeztek ide a Velencei-tóhoz. Itt a programok a fontosak. Van sok jó program a tó körül, de ezeket kivinni a nagyvilágba, országosan megmutatni, megjeleníteni, nehéz dolog. Ezzel az összefogással azonban jól működhet. Azt mondtam a legelején, ha minden héten csak 500 ember jön a Velencei-tóhoz, az már a környék igényes vendéglőit, panzióit, szállodáit megtölti. Mert, ha jól megnézzük akár a helyi szállodaipart, az a minőségi szállodai forgalom, minőségi idegenforgalom nincs meg, amit igazán szeretnénk. Erre jobban kell összpontosítanunk.
- A Velencei – tó fürdővendégeire, a nyári idényre építették fel a rendezvénysorozat ingyenes programsorozatát. Más évszakra is terveznek már? - Nekünk az elsődleges cél inkább az volt, hogy ne 4-5 hét legyen a szezon, hanem minimum 8 hétig tartson. Nyilván éves szinten ebből lehet profitálni, hiszen a rendezvény kapcsán még többen megismerhetik a Velencei-tavat, a helyi szolgáltatókat. Ez a kezdeményezés nem arról szól, hogy programsorozatot indítunk útjára, hanem arról, mindegy, mikor jön a vendég, azokat a már meglévő programokat, amelyeket a tókörnyéki településeken meghonosítottak, el lehet adni. A programfüzet is úgy készült, hogy a Nyári Játékok volt az egyik oldal, a másik pedig az adott településnek az összes egyéb, éves szinten kitöltendő programja megtalálható volt. Úgy terveztük, ne csak a Nyári Játékokon vegyen részt az érdeklődő, hanem más, a településekhez kapcsolódó programokon is. Olyan programcsomagot állítottunk össze, amelyben minden településnek a programja, rendezvényei díjmentesen elérhetőek minden korosztály számára.
- Hagyományteremtő szándékkal hirdették meg az első rendezvénysorozatot, a tapasztalatok alapján milyennek tervezik a folytatást? - Nyilván innentől csak előre lehet menni, ám először is nagyon sokba került. Meggyőződésem azonban, hogy a Velencei – tavi Nyári Játékok rendezvénysorozat létjogosultságát bebizonyítottuk. Azt gondolom, országszerte számos road – show, különböző rendezvények buknak el azon, hogy csak jó idő esetén működtethetőek. Mi azt is bizonyítottuk, hogy a színvonalas vendégforgalomhoz olyan sátrak, olyan installáció kell, amivel egy programsort végig lehet vinni a településeken. Nagyon rossz időben, és nagyon jól működött a dolog, esős időben is. Igen, tervezzük a jövőt. Most az a fontos, hogy még színesebbé tegyük a Nyári Játékokat. Testvértelepüléseket szeretnénk bevonni, nemzetközivé szeretnénk tenni a rendezvényt. Nyolc saját településünk van, nyolcat pedig behozunk Európából, a különböző országokból. Azt gondolom, a Velencei – tó adottságai, valamint a térségben található fantasztikus értékek a külföldi partnertelepülések hagyományait bemutató programokkal, népek gasztronómiájával, igazi különlegességet nyújthat minden idelátogató vendég számára. Olyan hagyomány, olyan kultúra, olyan érték található itt a tó körül, hogy az ember talán nem is gondolná, mégis többségük rejtve maradt, hiszen bemutatásuk költséges. Ilyen keretek között azonban már megmutathatóak a tókörnyék értékei. Mi erre vállalkoztunk, ezt szeretnénk megvalósítani a jövőben. A legfontosabb mégis az, hogy végre megmutatkozzon az összefogás, amivel ezt az egészet elkezdtük.
Spindler Csilla |