A hibákat lássuk be, és ne kövessük el még egyszer! Bemutatjuk Dr. Völner Pált, a KEM-i Közgyűlés új elnökét
Az őszi helyhatósági választások eredményeképpen jelentősen átalakult Komárom-Esztergom megye közgyűlése is. Hangsúlyos többséget kapott a jobboldal, és elnöknek a korábban regnáló Agócs Istvánnal szemben Dr. Völner Pált választották.
- Hogy alakult eddigi pályafutása? - 1962-ben születtem, Győrben. Pannonhalmán, a bencés gimnáziumban érettségiztem, majd következett az ELTE jogi kara. Itt ismerkedtem meg a feleségemmel, aki szintén jogásznak tanult, és mivel ő nyergesújfalusi, a házasságkötésünk után ide költöztünk. Dolgoztam pár hónapot az APEH-nél, majd a nyergesi Eternit lett a munkahelyem. Jogász társaimmal előbb egy jogtanácsosi munkaközösséget, majd mikor ezt a törvény lehetővé tette, 1992-ben ügyvédi irodát hoztunk létre. Ezt négyen alapítottuk, 1998-tól van saját irodám. A megyei elnöki megbízás miatt ügyvédi tevékenységemet szüneteltetem jelenleg a feleségem vezeti az irodát. 1998-tól vagyok a nyergesi képviselőtestület tagja, az idei választásokon a legtöbb szavazatot kaptam a tizenhárom képviselő közül, így kötelességemnek tartottam, hogy ezt a funkciót megtartsam.
- Aktív társadalmi életet is élt, él. - Mindig igyekeztem részt venni Nyergesújfalu közéletében. Mai napig – bár inkább már csak formálisan – elnöke vagyok az Eternit SE-nek, amely főleg az asztaliteniszben jeleskedik. Vállaltam a Szamaritánus Alapítvány vezetését is, ezt a tevékenységemet ma is érdemben folytatom. 2002-től, mintegy száznegyven fővel működik a nyergesi Polgári Kör, ennek is aktív tagja vagyok. Mivel politikai hovatartozásom soha nem volt titok, ezért 2004-ben beléptem a FIDESZ-be. Baráti körömmel, ha csak tehetem, hetente kosárlabdázni járunk. A kosarazáshoz a magasságom ugyan megvan, de soha nem sportoltam versenyszerűen. Sajnos mostanában gyakran hiányzom, amit a többiek szóvá is tesznek.
- A család? - Két lányunk van, 17 és 14 évesek, valamint egy tízéves fiunk. A lányok a nyelvek és a zene iránt érdeklődnek, a fiam pedig inkább az autók, motorok nagy szerelmese. Újdonság, hogy legutóbb Győrben egy ismerősünknél gyönyörű lovakat láttunk, így a kislányok már két hónapja lovagolnak, a srác pedig most kacérkodik a gondolattal. Vele inkább kerékpározni szoktunk. Az aktív pihenés híve vagyok, baráti körömmel évente rendszeresen a Tátrába kirándulunk, túrázunk. A középső leányom is volt már velünk, pedig olykor komoly fizikai igénybevételt jelentenek a meredek kaptatók. Egyszer például egy menedékház előtt pihentünk, és a csúcs irányába nézve egyik tanár barátom felmutatott: látjátok milyen bátrak azok a sziklamászók? A többiek nagy nevetéssel felvilágosították, hogy a utunk is arra vezet!
- Az aktív pihenésen kívül mi az, ami még kikapcsolja? - A barokk zene – a család ezt már nagyon unja és a jó filmek.Itt is nagy lemaradásban vagyok az időhiány miatt, de előbb-utóbb megnézem az 56 témájában készült új mozikat -, és az olvasás. Pihentetőnek évente újraolvasok egy-egy Rejtőt, de a közelmúltban rágtam át magam Dante Isteni színjátékán is. Amúgy a hadtörténettel, haditengerészettel, a történelemmel – főleg a török kor, a 48-49-es forradalom és szabadságharc időszaka - foglalkozó művek állnak az érdeklődésem homlokterében. Bár pacifista vagyok, mégis úgy gondolom, hogy a béke záloga az erő megléte.
- A megyei elnöki hivatás gyakorlásában milyen alapelveket kíván követni? - Három dolgot gondolok igazán fontosnak. Együttműködés, racionalitás és érdekvédelem. Együtt kívánok dolgozni az ellenzékkel, például a bizottságok összeállításánál, számuk csökkentésénél ez már sikerült. Jó lenne, ha országosan is közelíteni lehetne az okos kompromisszumokhoz. A kormánynak nem erőből kéne elsorvasztani a megyéket, vagy saját embereiket ültetni a regionális tanácsok élére, hanem konszenzussal kellene megvalósítani a közigazgatás átszervezését. A racionalizálást a megyei hivatalra értem, ez átszervezésekkel, létszámleépítéssel járhat. Ez utóbbit nem drasztikusan gondolom, hanem például esetenként nem töltjük be a nyugdíjba menő kollégák státuszát. Ésszerűsíteni kell a gazdálkodást is, hiszen 500 milliós hitelállományunk van jelenleg, aminek csak a kamata 40 millió forint. Van egy csomó kötelező feladatunk – 2007-ben már negyven intézményt kell működtetnünk -, ezekhez viszont az állam nem adja a megfelelő forrást. Védenünk kell tehát a megye és intézményeink érdekeit, ugyanakkor azt is tudni kell, hogy mint megye nagyon sok pályázaton nem indulhatunk. Van tehát feladat elég.
- Mi a vezetői ars poétikája? - Egy Denzinger nevű morálteológus nézetét vallom, aki azt írta, hogy dogma nélkül nincs erkölcs. Ez az én olvasatomban azt jelenti, hogy minkinél kell lennie valami normának, amihez igazodhatunk. Legyen az a tízparancsolat, vagy akár egy közösen meghatározott más normarendszer, csak ezekhez viszonyítva láthatjuk meg, hogy jót és jól cselekedtünk-e. Így láthatjuk meg a hibáinkat. Ha készítek ezek alapján egy leltárt, akkor pontosan tudom, hogy mikor hibáztam, és még egyszer nem akarom elkövetni ugyanezeket a helytelen lépéseket. Jó lenne tehát egy közös mérce, amit mindenki elfogadna, ehhez azonban partnerek is kellenek! Ez valahogy nincs meg manapság. Én keresztény szellemiségben nőttem fel, így azt vallom, hogy a másikra oda kell figyelni, tisztelni kell az embert! Ilyen alapokon próbálok élni, dolgozni, a közösségért cselekedni.
Veér Károly |