A Közép-dunántúli Régió operatív programjának prioritásai I.
A Közép-dunántúli régió Stratégiai Programja részletes helyzetelemzés során feltárta a régió adottságait stratégiai fejlesztési területenként (magterületek). Ezek a következők (azok a stratégiai területek, amelyek eredményeit később más magterületek magukba olvasztották, vagy a regionális-ágazati egyeztetések eredményeként zömében ágazati hatókörbe kerültek: ezek nem jelennek meg önálló részprioritásként az operatív programban, csak egyes elemeik beavatkozási területként, vagy támogatható tevékenységként): - Gazdaságfejlesztés, - Turizmusfejlesztés, (Agrár- és vidékfejlesztés), - Humán erőforrások fejlesztése, - Környezeti/energetikai fejlesztések, - Közlekedésfejlesztés, - Településfejlesztés, (Intra- és interregionális kapcsolatok fejlesztése, civil szektor fejlesztése, közművelődés fejlesztése). Az operatív program a bevezetésében az adottságokat röviden foglalta össze, és problémafa felvázolásával a régió jövőképét, és az annak megvalósítását segítő KD-ROP cél- és eszközrendszerét mutatta be. A stratégiai és a specifikus célok során megfogalmazott elképzelések elérési módját jelölik ki a prioritások, amelyek összefogják a régió stratégiai fejlesztési területeit. Az operatív program 13 beavatkozási területet (művelet) és 45 fejlesztési eszközt rendel a prioritásokhoz.
A Közép-dunántúli régió prioritásai: I. Regionális gazdaságfejlesztés II. Regionális turizmusfejlesztés III. Integrált városfejlesztés IV. Helyi és térségi kohéziót segítő infrastrukturális fejlesztés V. Technikai segítségnyújtás
I. Prioritás: Regionális gazdaságfejlesztés Célkitűzések
Átfogó cél A prioritás átfogó célja a Közép-Dunántúli Régió nemzetközi versenyképességének erősítése, elsősorban az innováció-orientált gazdaságfejlesztési folyamatok és struktúrák előtérbe helyezésével, a hozzáadott értéket teremtő stratégiai működő tőke bevonásával, a kis- és középvállalkozások dinamizálásával, valamint a gazdaság igényeihez igazodó szakképzési rendszer támogatásával.
Közvetlen célok •Nemzetközileg vonzó regionális gazdasági környezet kialakítása •Versenyképes, innovatív gazdasági együttműködések és hálózatok kialakításának ösztönzése •A hazai tulajdonú kis- és középvállalkozói réteg készségeinek és képességeinek javulása •Innováció-orientált regionális gazdasági szerkezet kialakulása •A gazdaság fejlődését és az innovációt támogató képzési rendszer kialakítása
Indoklás A régió versenyképességének megőrzése és fejlesztése érdekében elengedhetetlen a helyi gazdaság innováció-orientált fejlesztése, az eddigi olcsó munkaerőre és külföldi tőkebefektetésre épülő, tömegtermelésen alapuló modell helyett. A vonzó regionális gazdasági környezet kialakításához támogatni kell a barnamezős területek gazdasági funkcióváltását, az ipari parkok és inkubátorházak szolgáltatásainak fejlesztését, tematikus szegmentációját és hálózati együttműködését. Ösztönözni szükséges az adaptív, képzett munkaerőn és a fejlett tudásbázison alapuló, magas hozzáadott értékű termelést eredményező beruházásokat a befektetés-ösztönzési rendszerek helyi-térségi alapú, specifikus igényekhez igazított megújításával, hálózati szemléletű megerősítésével. Erősíteni kell a kis- és középvállalkozások versenyképességét a vállalkozások hálózatokba, klaszterekbe, „innovációs körökbe” integrálódásával. Az innovációk létrejöttének motiválása érdekében támogatni szükséges az innovációs háttérintézményeket és azok innovációs menedzsment szolgáltatásait. A gazdasági fejlődést strukturális munkaerőhiány is veszélyezteti egyes térségekben, ami különösen a szakképzett munkaerőre vonatkozik bizonyos ágazatokban. Kulcsfontosságú ezért a gazdaság igényeihez igazodó, korszerű képzési rendszer kialakítása, speciális képzések támogatása. A kis- és középvállalkozások hatékonyságának növelése, túlélési, illetve növekedési esélyeinek javítása érdekében lényeges a szakmaspecifikus vállalkozói ismeretek elterjesztésének ösztönzése.
Területi szempontok A Prioritás a régió teljes területére vonatkozik azzal, hogy az 1.2. és 1.4. művelet középpontba helyezi a Közép-dunántúli régió innovációs magterületeit: növekedési társközpontjait és regionális decentrumait, valamint a növekedést hordozó ágazatokat (elektronika, mechatronika, járműipar, informatika-IKT, logisztika, környezet- és műanyagipar). Az 1.4. művelet a régió teljes területén releváns, ugyanakkor ebben a műveletben egyrészről hangsúlyt kapnak a fejlett iparral rendelkező fejlesztési pólusok, regionális decentrumok és az oktatási intézmények koncentrációját jelentő régiós nagyvárosok, amelyek példaszerű kapcsolatrendszere előremutató és követendő lehet a régió további térségeiben is; másrészről a fő fejlődési sávoktól (M1, M7, Balaton) távol eső hátrányos gazdasági helyzetben lévő térségek.
Fő célcsoportok, kedvezményezettek A Közép-dunántúli régióban bejegyzett gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, non-profit szervezetek, önkormányzatok és társulásaik, többcélú kistérségi társulások, oktatási, képzési intézmények, Regionális Innovációs Ügynökség és hálózata.
Műveletek 1.1. Művelet: A régió gazdasági vonzerejének növelése Fejlesztési eszközök: •Regionálisan kiegyensúlyozott, vonzó telephelyi, iparterületi infrastruktúra kialakítása •A vállalkozásokat támogató szolgáltatói háttér fejlesztése •A regionális és helyi befektetések vonzását segítő szolgáltatások hatékonyságának Növelése
1.2. Művelet: Gazdasági hálózatok és együttműködések támogatása Fejlesztési eszközök •Vállalkozói alapú stratégiai együttműködések, hálózatok, klaszterek létrejöttének és fejlődésének ösztönzése •Innovatív kísérleti projektek (experimentation)
1.3. Művelet: A gazdaság innovációs miliőjének javítása Fejlesztési eszközök •A régió innovációs háttérintézményei szervezet- és intézményfejlesztésének támogatása, a Közép-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség bázisán •Innovációs menedzsment szolgáltatások fejlesztése •Innovatív kísérleti projektek (experimentation)
1.4 A képzési és tanácsadási rendszer fejlesztése Fejlesztési eszközök •A gazdaság igényeihez igazodó képzési rendszer kialakítása, speciális képzések támogatása •Alap- és emelt szintű vállalkozói tanácsadás támogatása •Innovatív kísérleti projektek (experimentation)
Várható hatások •A művelet eredményeként emelkedik a külföldi tőkebevonás szintje, a magas hozzáadott értéket képviselő termékek és szolgáltatások aránya, és a kvalifikált munkaerő iránti kereslet. •A régió növekedési társközpontjai, regionális decentrumai, erős középvárosai nemzetközi szinten is elismert, vonzó, meghatározó hozzáadott értéket teremtő gazdasági desztinációkká válnak. •Az elmaradott mikrotérségekben, regionális perifériákon javul a foglakoztatási helyzet, emelkedik az általános vállalkozási szándék, infrastruktúra és kultúra, a termelési bázis kiszélesül, növekedési decentrumok, kistérségi központok alakulnak ki, és ezáltal mérséklődnek a regionális egyenlőtlenségek. •A vállalkozások sikeres működtetéshez szükséges tudás szélesebb körűvé válásával javulnak az induló vállalkozások túlélési esélyei, terjed a stratégiai gondolkodás, a fejlesztéshez szükséges ismeret, valamint javul a KKV-k versenyben való helytállása. •A korszerű oktatás-képzési rendszer, a dinamikusan fejlődő gazdasághoz rugalmasan igazodik, olyan képzéseket nyújt, amelyek a munkaképes lakosság elhelyezkedési esélyeit növelik.
Flexibilitás (Rugalmasság, átmozgási lehetőségek A Közép-dunántúli Operatív Program döntően ERFA finanszírozású támogatott tevékenységei vonatkozásában az uniós szabályozások lehetővé teszik ESZA források közötti átjárhatóságot a prioritásra allokált forrás 10 %-ának erejéig. A 10%-os ESZA keret terhére jelen prioritásban foglalt infrastruktúra-fejlesztésekhez, eszközbeszerzésekhez kapcsolódóan az alábbi tevékenységet tervezzük támogatni: •1.4 A képzési és tanácsadási rendszer fejlesztése művelet: A gazdaság igényeihez igazodó képzési rendszer kialakítása, speciális képzések támogatása, valamint az alapszintű vállalkozói tanácsadás támogatása fejlesztési eszközök.
Lehatárolási szempontok és koherencia más operatív programokkal: A ROP elsősorban a helyi jelentőségű, regionális szinten hatékonyabban szervezhető tevékenységeket tartalmazza. A helyi, térségi jelentőségű ipari parki infrastrukturális fejlesztéseket, az inkubációt, valamint a hálózatosodást a ROP tartalmazza. A regionális és országos/nemzetközi léptékű fejlesztéseket a Gazdaságfejlesztés Operatív Program prioritásai valósítják meg. A TIOP tartalmazza a TISZK-ek komplex, nagy összegű fejlesztését, míg a ROP az ezen kívüli szakképző intézmények kisebb összegű infrastrukturális fejlesztéseit. (Folytatjuk) |