25 éves Dorog – ünnepi zárógála és a Rauscher-díj átadása
Dorogon a tavalyi esztendő a várossá nyilvánítás 25. évfordulójának jegyében telt. Az egész éves ünnepségsorozatot egy fantasztikus gálával zárták. Kiállítás nyílt, film- és könyvbemutató volt, és átadásra került a város művészeti elismerése, a Rauscher-díj is.
Faragó Rudolf és Jászberényi Károly filmje 25 éve város Dorog címmel igazi közönségsiker volt. A nézők a régi felvételek segítségével is képet alkothattak a város elmúlt két és fél évtizedes fejlődéséről. Dr. Tittmann János polgármester ünnepi évértékelőjét követően a színpadra szólította a Dorog művészete 1984-2009 című könyv alkotóit is: Kovács Lajos, Szabó Berghauer Zoltán és Szabó Berghauer Zoltánné szerzőket, a kötet szerkesztőit, Lévay Jenőt és Wehner Tibort, valamint a nyomdai munkák vezetőjét, Zseni Kálmánt. Az igényesen szerkesztett, gazdagon illusztrált könyvben a város negyedszázados művészetét feldolgozó tanulmányok olvashatók. A gálaműsor keretében fellépett a Népművészet Ifjú Mestere, a Kiváló Művészeti Együttes és a Közművelődésért díjakkal kitüntetett Csík Zenekar is. A repertoárban az eredeti népzene mellett felcsendültek kortárs zenekaroktól vett feldolgozások is.
Wehner Tibor személye ezen a gálán különös figyelmet kapott. Megnyitotta Wehner Tibor címmel dr. Tittmann János polgármester ajánlotta az ünnepi tárlatot, melyen olyan művészek alkotásai szerepeltek, akiknek korábbi dorogi kiállítását éppen Wehner Tibor, Munkácsy-díjas művészettörténész nyitotta meg. A kiállításon túl Wehner Tibor az ünnepi gála keretében átvehette Dorog városa legmagasabb szintű művészeti elismerését, a Rauscher-díjat is.
Az év Rauscher-díjasa: Wehner Tibor
Wehner Tibor 1948. szeptember 9-én született Sopronban. Általános és középiskolai tanulmányait Budapesten végezte, a Petőfi Sándor Gimnáziumban 1967-ben érettségizett. 1971-ben a szombathelyi Felsőfokú Tanítóképző Intézet népművelés-könyvtár szakán diplomázott, majd 1982-ben a budapesti Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán végzett művészettörténet szakon. 1971-től 1984-ig a Komárom Megyei Múzeumok Igazgatóságán muzeológusként dolgozott Tatán, majd egy évig a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága szakfelügyelőjeként Szentendrén. 1986-tól 1993-ig a szentendrei Artéria Képzőművészeti Alkotóközösség és galériájának művészeti vezetőjeként dolgozott. 1993-tól 1998-ig a Képző- és Iparművészeti Lektorátus művészeti főtanácsadója volt, majd 1998 és 2000 között a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának Művészeti Főosztályvezetője lett. 2000-től a Képző- és Iparművészeti Lektorátus, 2008-tól az MMI Képzőművészeti Lektorátus Dokumentációs Osztályának vezetője. 1987 óta az Új Forrás című folyóirat, 2007 óta a Napút című folyóirat szerkesztőségi tagjaként a művészeti rovat szerkesztője. 1993-tól 2001-ig a Magyar Televízióban, illetve a Duna Televízióban forgatókönyvíróként, szerkesztőként számos művészeti produkció, magazinműsor, portréfilm létrehozásában vett részt. 2008 óta a Kogart Kortárs Művészeti Gyűjtemény kuratóriumának tagja. Pályája során 1971 óta – muzeológusként, galériásként, művészeti főtanácsadóként dolgozva – a kortárs magyar művészet, s hangsúlyosan a XX. századi magyar szobrászat története a kutatási területe. Az 1960-as évek második fele óta szépíróként is tevékenykedik: novellákat, prózaverseket, drámákat ír és ad közre. 1981 és 2007 között tagja volt – mint művészeti író – a Magyar Képzőművészetek és Iparművészek Szövetségének, 1979 óta a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének és 1983 óta a Magyar Írószövetségnek. Wehner Tibor kimagasló szakmai teljesítményét több díjjal is elismerték: 1993-ban Munkácsy-díjat, Komárom-Esztergom me-gyei művészeti díjat, 2007-ben Supka Manna-díjat kapott. Wehner Tibor Dorog városával az 1970-es évek kezdete óta kapcsolatot tart, ahol folyamatosan figyelemmel kíséri a város művészeti életét, rendezvényeit és eseményeit, gyakran személyesen is közreműködve a művészeti programok megvalósításában, Dorogon rendezett képzőművészeti kiállítások előkészítésében, megnyitásában és dokumentálásában. Folyamatos kapcsolatot tartott a Dorogon élő-dolgozó, illetve a Doroghoz valamilyen szálon kötődő képzőművészekkel, Furlán Ferenccel, Hérics Nándorral, Tettamanti Bélával, Prunkl Jánossal, Wieszt Józseffel, dr. Zsemberi Dezsővel valamint Bodri Ferenc művészeti íróval.
Wehner Tibor a Doroghoz több szálon is kötődő művészettörténészi pálya méltó elismeréseként vehette át a Rauscher György díjat.
Cs.T./Mandusitz Zs. |