Településfejlesztési jótanácsok Befektetővadászat – magas fokon
Minden település számára adott a lehetőség, hogy kül- és belföldi befektetők megnyerésével új munkahelyeket teremtsen, s ezzel is javítsa az ott élők életkörülményeit. Az önkormányzati vezetők közül azonban sokan nem tudják, hogyan élhetnek ezzel a lehetőséggel, mit is kell tenniük ahhoz, hogy településük látható és vonzó legyen befektetői körökben.
Az ITD Hungary Zrt. Befektetőbarát Önkormányzatok Programja éppen azoknak a településvezetőknek szól, akik elsőrendű célként tűzték ki a helyi munkanélküliség csökkentését, és szívesen bővítenék ismereteiket arról, hogy miképpen tehetik ideális beruházási helyszínné településüket.
„Welcome to Hungary, let’s do business!” 2010. április 27-én tartották az Befektetőbarát Önkormányzatok Programjának nyitórendezvényét az ITD Hungary belvárosi központjában. A képzési konferenciasorozathoz harminc önkormányzat csatlakozott, amelyek két külön csoportban sajátíthatják el a stratégiaalkotás, illetve a marketing szakismereteket. Az előadások májusban folytatódnak, amikor az ITD Hungary a befektetésösztönzésben szerzett tapasztalatait osztja meg a résztvevőkkel. Júniusban Befektetési döntések a gyakorlatban címmel tartanak képzést, amelyet szeptemberben kommunikációs tréning követ. A zárórendezvényre novemberben kerül sor. A képzés különlegessége, hogy idén a jelentkezők mindegyikének lehetősége nyílik elkészíteni önálló befektetésösztönzési stratégiáját. A résztvevők továbbá bekerülhetnek a települési befektetési adatbázisba, amelyből a külföldi érdeklődők on-line választhatják ki a befektetési céljaiknak leginkább megfe-lelő helyszínt, s az érdeklődésről a rendszer automatikusan értesítést küld az önkormányzati összekötőknek. Lunk Tamás, a VitalPro Kft. ügyvezetője, aki a képzés során a stratégiaalkotásban lesz az résztvevők segítségére, a konferencia nyitórendezvényén tartott előadásában kiemelte, hogy az önkormányzatoknál a szűk keresztmetszet rendszerint a nyelvet beszélő, jól kommunikáló szakemberek hiánya. A programban résztvevő önkormányzatok képviselői megismerhették a tavalyi év egyik különdíjasát, Kerek Oszkárt, Hort település polgármesterét. Hort a képzésnek köszönhetően igen jelentős sikereket ért el: megújult a település honlapja, amely így már két nyelven is elérhető, és számos befektetői érdeklődést is kaptak. A polgármester elmondta, hogy a hatékony befektetésösztönzési stratégiának köszönhetően bevételeik néhány év alatt 9 millió forintról 71 millióra nőttek, a költségvetési hiány pedig negyedére csökkent. A polgármester azonban kiemelte, hogy nem elég a csodavárás: a település vezetése által közösen elfogadott célokat kell kialakítani, amelyeket csak a választási ciklusokon átívelő következetes munkával érhetnek el. A fejlesztési stratégia megalkotása után létre kell hozni azt a szervezetet, amely végrehajtja a feladatokat, nyomon követi és értékeli az eredményeket. Mindehhez segítséget nyújt az ITD Hungary képzési programja és a személyes konzultációs lehetőségek.
Eredmények Kilián Csabát, az ITD Hungary Zrt. vezérigazgatóját a 2009 évi eredményekről kérdeztük: „Nagy sikerrel zártuk a tavalyi évet, hiszen az ITD Hungary a Befektetőbarát Önkormányzatokért Program keretében tavaly hat olyan projektet gondozott, amelyek pozitív befektetési döntéssel zárultak. Ezek mintegy 58 millió euró befektetési értéket és 1300 munkahelyet teremtenek a következő években. A program számára létrehozott webportálon keresztül folyamatosan érkeznek a további befektetői érdeklődések: e pillanatban kilenc projekt van terítéken.” A BÖK nyitókonferenciáján adták át a Financial Times fDi Magazin által alapított European Cities and Regions of the Future díj okleveleit is. A magazin felmérése nyomán Kelet-Európában a harmadik legvonzóbb befektetési környezetet Budapest nyújtja, s a rangsorban a magyar főváros Prágát és Pozsonyt is megelőzte. Debrecen és Miskolc is előkelő helyet szerzett, hiszen a kelet-európai régióban az ötödik, illetve negyedik legjobb befektetési stratégiával rendelkezik. Kelet-Európa legjobb FDI stratégiájával rendelkező térsége pedig az észak-alföldi régió lett. További két hazai régió is bekerült a legversenyképesebb kelet-európai térségek éllovasai közé: Közép-Magyarország a harmadik, míg a Közép-dunántúli Régió a 10. helyezést érte le.
Az ITD Hungary Zrt., a magyar kormány befektetésösztönzéssel és kereskedelemfejlesztéssel foglalkozó ügynöksége a Pro Novum 2010 program keretében, az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával 2010 végéig befektetések ösztönzésére és exportfejlesztésre irányuló, a kiemelt ágazatokat külföldön promotáló programokat valósít meg. |