Jubiláló vállalkozások Innovációban első a Rosenberg Hungária
A Rosenberg Hungária Kft. Tokodaltárón található. A cég 1989-ben alakult, ma 42 510 m2 területen helyezkedik el. Fő tevékenységük a légkezelőgépek gyártása. Ezen túlmenően légtechnikai elemek, ventilátorok és ventilátor-alkatrészek gyártásával, illetve Rosenberg ventilátorok, Tekadoor légfüggönyök, valamint Megavent és Wolter füstelszívó ventilátorok forgalmazásával foglalkoznak. A cég 2010-ben Komárom-Esztergom megye Gazdaságáért Innovációs díjban részesült. dr. Szekeres József ügyvezető igazgatóval beszélgettünk.
– Lapunk és olvasónk nevében gratulálok a díjhoz. Ön szerint miért pont a Rosenberg Kft.-t emelték ki az idén? – Köszönöm az elismerést, nagy örömömre szolgál, hogy a díjat társaságunk kapta. Annál is inkább, mert az elmúlt 15 évben, mióta Rosenberg név alatt dolgozunk nagyon sok fejlesztést hajtottunk végre. Ezek nem öncélúak voltak, hanem a piaci kihívásoknak igyekeztünk mindig megfelelni. Emellett az utóbbi időszakban több olyan energiatakarékos berendezést fejlesztettek ki mérnökeink és szakembereink Tokodaltárón, amelyet a megye közgyűlése elismert. Ilyen az F40 típus családú légkezelőgépünk, és a Suprabox fantázia nevű lakásszellőztető gépcsaládunk, amellyel akár a hulladék hő 90%-át megtakaríthatjuk.
– Hogy érintette a céget a gazdasági válság? – Sajnos jelentősen. A 2008-as év rendkívül nagy mennyiségű munkával látott el minket, és a társaság 4,1 milliárd forintot, a legnagyobb árbevételt produkálta a fennállása óta. A válság 23%-os rendelésállomány csökkenést, és egyben bevételkiesést jelentett 2009-ben. Ezen nem létszámcsökkentéssel próbáltunk meg úrrá lenni, szinte csak a próbaidős dolgozókat küldtük el. A meglévő kollégákkal olyan munkákat fejeztünk be, melyeket az előző években elkezdődtünk, de a véges energia miatt nem volt rá lehetőség, hogy befejezzük. A gyártás- és termékfejlesztésre fordítottunk nagyon nagy energiát. Például a Toyota szinkronizált termelési rendszereiből - mint egyedi gépgyár - morzsákat igyekeztünk átvenni. Mindent megpróbáltunk, amit lehetett. A Just in time (időre való) szállítást, a készletezés csökkentését, a Kaicen, (az állandó jobbítás) rendszere lehetőségein keresztül próbáltunk még más dolgokat, az 5 S-t, ami a rendre, fegyelemre, tisztaságra vonatkozik. Megvalósítottuk a Kanban (jelölö táblás) rendszert, ezzel gyakorlatilag vezetői döntés nélkül átruháztuk a hatáskört a dolgozóra, aki az adott munkával foglalkozott, s ebből egy nagyobb, hatékonyabb rendszert tudtunk felépíteni. Ezek a lépések hozták a gyártás területén azt a sok-sok költségmegtakarítást, amit nem hittünk, hogy ilyen nagyságrendű. A termékfejlesztésnél az energiatakarékosságot tűztük a zászlónkra. Mi olyan gépeket kívántunk nem csak a közösségi épületekben, hotelekben, vásárlóközpontokban, kulturális épületekben, hanem a lakosság számára is biztosítani, amivel családi házak, társasházak energiahatékony szellőztetését oldhatják meg. Hasonló gépeket már több éve gyártunk, de a mostani fejlesztésekben a cégcsoport energia takarékos, egyenáramú motorral üzemeltetett ventilátorainak alkalmazásával, és magas hatásfokú hővisszanyerővel tudtunk jelentős energiatakarékosságot elérni. Ezen túlmenően a nagy rendszereinknél - a piaci nyomás hatására - fejlesztő kollégáimmal kialakítottunk olyan gépeket, amelyek kisebb súlyúak, de a szellemi munka ötletessége folytán ugyancsak stabilak, és nagyon hatékonyak. A válság megtépázott minket, pillanatnyilag 187 kollégával dolgozunk. Figyeljük a hatékonyságot, nagyon erős a kontrolling. Viccesen azt szoktam mondani a kollégáknak, hogy német technikai színvonalon, japán üzemszervezéssel, amerikai kontrollinggal s mindezt magyar fejbe integrálva, működtetve mi akár egy jobb társaság is lehetnénk. A kft. ideális esetben szerintem ötmilliárd forint forgalmat tudna bonyolítani és kb. 250 embert tudna alkalmazni, amennyiben véget érne a válság.
– Hogy látja, a 2010-es év miként fog alakulni? – Osztrák és a német partnereink nagyon jó lehetőségek között tevékenykednek. Ott a gazdaságban már az élénkülés jelei tapasztalhatók. Meg kell említenem, hogy a társaságunk 70%-ban külföldre dolgozik. Sajnos a magyar, és vele együtt a többi kelet-európai ország építőipara továbbra is óriási gondokkal küszködik. Rendeléseink még mindig nem érték el a 2008-as szintet. A gondok azon is lemérhetők, hogy korábban az értékesítési kollégák 3-5 körön belül eljutottak a végeredményig, a döntésig. Ma ezt 7-8 körben tudjuk csak elérni. Látszik megrendelőinken, hogy ők is nehéz helyzetben vannak, mert mostanában a műszaki igényesség és a pénzbeli lehetőség rendszeresen elkerüli egymást.
– A közelmúltban egy szép kerek évfordulót ünnepeltek Tokodaltárón. – Húsz évvel ezelőtt alakult jogelődünk, a többségében osztrák tulajdonú Kamleithner Légtechnikai Kft. Légtechnikai csöveket gyártottunk összesen három fővel, 360 m2 bérelt területen. Ma is ugyanazon a tokodaltárói telephelyen dolgozunk. Az első években megpróbáltunk a légtechnikai vezetékrendszerek meghatározó szegmensévé, gyártójává válni, 26 fővel szerelési tevékenységet folytattunk. 1995-ben tulajdonosváltás történt, osztrák partnerünknek gondja támadt Ausztriában, Rosenberg úr ezt meghallván megkeresett bennünket, s ez jó megoldást eredményezett. 1995 óta Rosenberg Hungária Lég- és Klímatechnika Kft. néven dolgozunk. Emlékszem, imponáló volt, amikor Rosenberg úr azt mondta, hogy Magyarországon létrehozunk egy világszínvonalú gyártást. Én azt hittem, hogy ezt ő fogja hozni, s nekünk csak csinálni kell. Ma már úgy látom, hogy az évek során nekünk ebben a fejlesztésben mindig részünk volt. Szerencsém van, jó kollégákkal vagyok körbevéve, és ez a csapat nap mint nap képes volt a megújulásra. A kezdő három főből ketten már nyugdíjba mentek, egy kolléga maradt mára, Kovács Lászlóról van szó, neki névre szóló, gravírozott aranygyűrűvel köszöntük meg az évfordulón a kitartó munkáját, lojalitását. Nagyon korán, még 1994-ben bevezettük a cégnél, hogy házasságkor, gyermekszületésekor jelképes támogatást adunk, továbbtanuláskor tanulmányi szerződést kötünk kollégáinkkal. Még egy szép hagyomány, hogy a 10 éve nálunk dolgozókat egy gravírozott, aranyozott órával jutalmazzuk.
– Hogy látja a jövőt? – Mi egy cégcsoporthoz tartozunk, és ebben a globalizálódó környezetben a csoportok könnyebben át tudják vészelni a válságokat. A kft.-nek ma három tulajdonosa van, Karl Rosenberg úr, a Rosenberg Ausztria GmbH és jómagam. Ez egy többségi német tulajdonú cég magyar ügyvezetéssel, és a kezdetek óta én képviselem a társaságot. A Rosenberg egy privát érdekeltségű, családi vállalkozás. Egy kicsit másképp gondolkodik, mint egy részvénytársaság, de az alapvető gazdasági összefüggéseket nekünk is tiszteletben kell tartanunk. Tehát egy hatékony vállalatcsoport részeként – ma 13 vállalat, gyár tartozik világszerte a Rosenberghez és 47 országban saját kereskedelmi cégek értékesítik a termékeit. Igyekszünk a piac követelményeit figyelembe venni, ennek megfelelő termékeket fejleszteni, eladni, és értékesíteni. Nekünk itt Magyarországon a légkezelő-gépgyártás a döntő feladatunk, ezt kell csinálnunk. Napi kapcsolatban vagyunk a BME tanáraival, a Műszaki egyetemmel, és K+F tevékenységen keresztül több területen, több fejlesztésen dolgozunk. Van egy jelentős hőtechnikai mérőlaborunk, míg a légtechnikai, hangtechnikai labor Németországban van. Pozitívan tekintek a jövő elé, tudom, hogy meg fogunk felelni az elvárásoknak, és úgy gondolom, hogy az a szellemi potenciál, ami a csapatban van, ami bennünk magyar kollégákban van, megnyugvással tölthet el bennünket. |