Veszprém erős
Milliárdos fejlesztések valósultak meg az elmúlt évek során Veszprémben. A Kolostorok és Kertek, a szennyvízrendszer, a hulladékgazdálkodási projekt mellett oktatási intézmények fejlesztése, a belvárost a Balatonnal összekötő kerékpárút és számos beruházás valósult meg. Debreczenyi Jánossal, Veszprém polgármesterével ez alkalommal a város gazdasági életének minőségéről beszélgettünk.
– 2006-ban Székesfehérváron találkoztam egy, a Közép-dunántúli Régió gazdaságát bemutató terjedelmes tanulmánnyal, amelyben azt olvastam, hogy Veszprém város gazdasága gyenge. Válaszként jelentettünk meg az elmúlt évben egy Mádl Miklós által szerkesztett, európai színvonalú kiadványt, amely átfogó képet ad Veszprémről, a kulturális, tudományos és gazdasági életről, lehetőségekről. A kiadvány minősége összhangban áll Veszprém minőségével, s jól látszik, hogy nemcsak a város gazdasága erős, de gyáraink, üzemeink magas értéket, vállalati kultúrát is képviselnek, s bárhol a világban megállnák a helyüket mind külső megjelenésben, mind a végzett tevékenység tekintetében.
– Hogyan érintette a város életét a gazdasági válság az elmúlt két év távlatában? – 2008-ban Veszprém volt a legerősebb tőkevonzó képességű város cím birtokosa, amely számunkra nem csak egy kitüntetés, hanem önmagunkkal szemben támasztott elvárás is. A gazdasági válságnak köszönhetően szorosabb lett az együttműködés a város és a gazdaság szereplői között, akik üdvözölték a segítő kezdeményezést. A 2008-ban elkezdett konzultációkat tovább folytattuk a tavalyi esztendőben is. Létrehoztunk a Vállalkozásfejlesztési Alapítványt százmillió forintos alappal, amely nem része a városi költségvetésnek, hanem kimondottan a kis- és középvállalkozások támogatására különítettük el, s pályázati úton igényelhető. Az Alapítvány közreműködésével folytathatta tevékenységét új szervezeti keretek között például a WIN-PRES Kft. is, aki köszönetképpen kitűzte a város lobogóját a sajátja mellé. – A városi lét meghatározója a gazdasági bázis, az ebből származó bevétel teszi lehetővé a feladataink ellátását. A hatékony kommunikációnak köszönhetően az elmúlt évre előre egyeztetett városi bevételek fillérre pontosan megérkeztek, amely stabil városi működést tett lehetővé, illetve hozzásegített a következő időszak pontos tervezéséhez. A világ gazdaságát befolyásoló tendenciák természetesen érvényesülnek a magyar gazdaságban, s így Veszprémben is. A városban meghatározó a magyar tulajdon mellett a külföldi érdekeltség, de kiegyensúlyozó hatása van annak, hogy a külföldi beruházások a nemzetek széles körét ölelik fel – kanadai, indiai, svájci, francia és finn tulajdon is jelen van. – Születtek új gazdasági kapcsolatok az elmúlt időszakban? – Kanadával erősödött az együttműködés, amelyben fontos szerepe van a Pannon Egyetem tudományos tevékenységére ala-puló veszprémi tudásbázisnak. Van működő kanadai vállalkozás a városban, s a 170 embert foglalkoztató toxikológiai labor tulajdonosait képviseltem Kanadában, ahol így már nem csak a várost mutathattuk be, hanem azt is, hogy honfitársaik jó beruházási környezetnek tartják Veszprémet. – Erős a német kapcsolat is, látogatóba érkezett Herbert Lammert úr, a Bundestag elnöke, de az Elzász-Lotharingiai tartomány kamarájának képviselői is kíváncsiak voltak arra, biztonságban érzi-e magát Veszprémben a német tőke. A tárgyalások a képzés és a gyárak szakemberigényeinek összehan-golásáról szóltak, amelyre már középiskolai szinttől igény mutatkozik. A város egy kiváló vállalkozásával, a Pepperl+Fuchs Kft.-vel egyébként előrehaladott állapotban van egy ilyen együttműködés, amely a következő tanévtől konkrét képzések elindulását jelenti. – Összességében az látszik, hogy a vállalkozások jól érzik magukat Veszprémben, a recesszió ellenére fejleszteni tudott például a VALEO, a Bayer Hungária, a Balluff Kft., a Maxon Motor, a Veszprémi Nyomda, a Prospektus Nyomda és a Continental Teves Kft., valamint létszámot emelt az ablaktörlőgyár is. |