Nyugodt, folyamatos fejlődés
Évente háromszázzal több velenceiről adnak számot a népesedési adatok, amely köszönhető a fiatalok helyben maradásán túl a beköltözőknek is. A kellemes hangulatú kisvárost sok kisgyermekes család választja tudatosan a felújított Zöldliget Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola minőségi oktatásáért vagy a jó színvonalú gyermekszakorvosi szolgáltatásért, amelyeket hamarosan kiegészít egy nagyszabású óvodafejlesztés. Oláhné Surányi Ágnessel, Velence polgármesterével beszélgettünk.
– Velence hat éve város. Elég volt ennyi idő a kisvárosias légkör kialakítására? – Szerencsére nem „városiasodtunk” el, a velenceiek büszkék arra, hogy folyamatosan fejlődő kulturált és szép üdülővárosban élhetnek. A folyamatot igyekszünk erősíteni az önkormányzat és az emberek közötti kommunikációban is – a városi újság gyakorlatilag közlönyként működik tényszerű, tájékoztató anyagokkal, a lakosság egy része szívesen látogatja az on-line fogadóórákat, a lakossági fórumokra, közmeghallgatásokra pedig azok járnak el, akiknek valós problémája, kérdése van. Egyre nagyobb az igény a kiscsoportos, baráti körökkel, egyesületekkel tartott egyeztetésekre, amelyek során megvitathatjuk a fejlesztési elképzeléseket. A párbeszéd és a civil mozgalmak erősítésének eredménye az a városi összefogás is, amely az iskolaépítésnél megmutatkozott: mindössze két nap alatt lezajlott a teljes iskola átköltöztetése, de a közterületek virágosításakor is legkevesebb hétszáz velencei dolgozik együtt a város szépítésén. – Legújabb büszkeségünk az uniós támogatással és jelentős saját erőből felújított és kibővített 4000 m2-es Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolánk. A gyerekek valóban a XXI. század körülményei között, a legkorszerűbb eszközök segítségével tanulhatnak.
– A növekvő gyermeklétszám érinti az óvodai ellátást is? – Rendkívüli beruházásként az újtelepi óvodában csoportbővítésre van szükség a városban. Velencén a lakosságszám folyamatosan nő, sok kisgyermekes család, vagy családalapítás előtt álló fiatal pár költözik ide, amely növekedéssel nem tudunk pontosan számolni, illetve egyre többen tartják vissza még egy évre a gyermeket az iskola előtt – ezen előre nem kalkulálható tényezők miatt kell gyorsan cselekednünk. – Az előre nem tervezett bővítés mellett azonban már elfogadta a képviselő-testület a hozzávetőleg ötszáz millió forintos óvodafejlesztési terveket, s a megvalósításra pályázatot nyújtottunk be. Az iskolafejlesztéshez hasonlóan az óvodát is ütemekre bontva szeretnénk bővíteni, felújítani, s kiegészíteni például sószobával. A pályázat beérkezésétől a beruházás elkezdhető, úgyhogy az első ütemmel el is indulunk, s kora őszre két új csoporttal bővítjük az óvodánkat. Majd a pályázattól, illetve az anyagi helyzetünktől függően folytatjuk tovább a fejlesztést. A szeptemberi átadás akadálya csak a közbeszerzési eljárás lehet. Több mint ötven ilyen tenderen vagyunk túl, s pontosan tudjuk mennyire bonyolult és milyen mérhetetlen módon megdrágítja a beruházásokat. – A nyár elején átadásra kerül a Járóbeteg Szakellátó Intézet, amely 20.000 állandó lakó számára biztosítja majd a 19 szakren-delésen való ellátást. A zöldmezős beruházás forrása az európai uniós támogatás, valamint Velence város által biztosított önrész. A XXI. századi korszerű orvosi technika és a jól képzett egészségügyi dolgozók a biztosítékai a magas színvonalú ellátásnak. – A Velencei-tó Kapuja kiemelt projektünk megvalósítása éppen a közbeszerzési eljárás miatt csúszik egy évet, s bár az ország legje-lentősebb építőipari cégei is pályáznak, harmadszorra írjuk ki a közbeszerzési felhívást, mert valami hibát mindig vétenek, amely miatt érvénytelen az eljárás. 2010 nagy feladata, hogy elindítsuk ezt a jövedelemtermelő turisztikai nagyberuházást. – Velence a kezdetektől igyekezett kihasználni a pályázati lehetőségeket – általánosan a négy év költségvetéséhez még egy évnyit pályázati forrásból hoztunk a település fejlesztésére. Ez az arány az elmúlt évben magasabb volt, hiszen ekkorra értek révbe a város kiemelt projektjei. A 2010-es évben Velence négymilliárdos költségvetéssel gazdálkodik, amelyből egymilliárd forint fedezi a működési költségeket. – Milyen újabb beruházások várhatóak Velencén? – Lassan a befejezéséhez érkezik a kerékpárút-hálózat kiépítése a Velencei-tó északi részén, de közel százmilliós projekt a városközpont felújítása is. A településrészeken már eddig is működtek civilházak, amelyek szintén megújulhatnak, és több lehetőséget kínálnak majd a civil szervezeteknek.
– A városfejlesztésbe azonban a vállalkozói tőkét is szeretnénk bevonni. A Zárt utcában értékesítésre kínálunk egy olyan ingatlant, melyre a város elképzelése egy emelt szintű nyugdíjasotthon megépítése, amelyhez befektetőket keresünk. Természetesen nagyobb léptékű idegenforgalmi beruházásokhoz is tudunk területet kínálni, de elsődleges cél az említett rész értékesítése, amelyből az óvoda fejlesztését finanszíroznánk. |