Körültekintő gazdálkodással a városért
Pusztaszabolcsnak negyedik nekifutásra, 2008-ban sikerült elnyerni a városi rangot. Czompó István tizenkét éve polgármester, és szerinte még rengeteg tennivaló van, hogy a település ne csak nevében, hanem kinézetében is igazi város legyen, ezért újra megméretteti magát az őszi önkormányzati választásokon.
- Ha visszatekint az előző három ciklusra, melyek voltak azok a legfontosabb problémák, amelyeket meg kellett oldani? - Menjünk időrendi sorrendben. Az első problémát a csatornahálózat kialakítása jelentette. A holtponton az lendített túl bennünket, hogy egy akkori kormánydöntés értelmében a már megkezdett beruházások is kaphattak állami támogatást. Ennek köszönhető, hogy 2002-re sikerült befejezni a csatornázást, így Pusztaszabolcs belterületén 100%-os lett az infrastruktúra. A második problémakör a belvíz elvezetése volt. Szintén állami támogatással 2006-ra tudtuk megépíteni a csapadékvíz-elvezető árokrendszert. Régi vágyunk volt a mentőállomás létrehozása a településen, ezt 50% saját erő biztosításával 2007-re sikerült elérni. Negyedikként a városi cím elnyerése foglalkoztatott bennünket az idők folyamán, és negyedik próbálkozásunkat 2008-ra siker koronázta. Természetesen még rengeteg feladat áll előttünk. Meg kell említenem az utak állapotát, a negyven kilométernyi belterületi út legalább 50%-a még nem megfelelő minőségű, van mit javítani rajtuk. Hasonló problémát jelent a negyven éves járdák kérdése, ezeket is fel kéne újítani. A fejlesztések megvalósításához persze szükség van a fegyelmezett gazdálkodásra, likviditásunk megőrzésére. Szerencsére 1999 óta nem kellett működési hitelt felvennünk, köszönhető a szigorú, előrelátó gazdálkodásnak. Ki kell használni az adódó pályázati lehetőségeket, ehhez viszont részben a megfelelő önerőt biztosítani kell, illetve az uniós pályázatok utófinanszírozási rendszere miatt magukat a beruházásokat is le kell bonyolítani, csak ezt követően hívható le a támogatás. Ezért is szükséges a körültekintő gazdálkodás.
- 2009-ben milyen beruházásokat, fejlesztéseket hajtottak végre? - Teljesen megújult a polgármesteri hivatal. Saját erőből építettük az új szárnyat, a régi épületrész felújítását pedig pályázat segítségével valósítottuk meg. Megújult az Arany János utca, elkezdjük a Vörösmarty és a Hársfa utcák felújítását is. MVM pályázat segítségével a szociális munkára egy kilenc személyes kisbusszal gazdagodtunk. Gyümölcsöző volt testvárosi kapcsolatunk Staufenberggel, hiszen három éve kaptunk tőlük egy kis tartály nélküli tűzoltóautót, tavaly pedig egy három köbméteres tartállyal ellátott nagy tűzoltóautót vehetett birtokába az Önkéntes Tűzoltó Egyesület – szintén az ő segítségükkel. Az Adonyi úton kettő, míg a Velencei úton négy gyalogátkelőt alakítottunk ki. Befejeződött a szervezetfejlesztési pályázatunk, amelynek segítségével új szavazatszámláló gép működik az ülésteremben, illetve a hivatal dolgozói tréningeken vehettek részt. Pályázatot nyertünk a könyvtár és a művelődési ház felújítására, és a kastélyban az integrált közösségi színtér létrehozására. Iskolánk dogozói a TÁMOP pályázatnak köszönhetően képzéseken, továbbképzéseken vehetnek részt a kompetencia alapú oktatás megvalósítása érdekében, illetve ugyancsak erre a célra eszközök vásárlására is nyílik lehetőség. Ide tartozik még egy közös pályázatunk is Adonnyal, amely a könyvtári informatikai szolgáltatások fejlesztését szolgálja. Összességében azt mondhatom tehát, hogy 2009 a pályázatok éve volt.
- Örvendetesen sok civil szerveződés kapcsolódott be Pusztaszabolcson a közéletbe. Őket miként támogatja az önkormányzat? - Több mint húsz, jól működő civil szervezet van a városban. Közülük is ki kell emeljem a Hagyományőrző Alapítványt, akik tavaly ismét két új kötettel gyarapították helytörténeti kiadványaink számát. De az összes civil szervezetet dicséret illeti, hiszen a közösségi élet szervezőiként más-más területen tevékenykedve mutatnak példaértékű aktivitást. Az önkormányzat is igyekszik segíteni munkájukat, tavaly négymillió forintot kötöttünk a szerveződések támogatására. Kulturális életünk is folyamatosan gazdagodik, hagyományos orgonahangverseny sorozatunk – amelyet szintén támogatunk – immár a településhatárokon túlról is számos látogatót vonz. A Szabolcs Napok rendezvénysorozata is évről-évre színvonalasabb, nívósabb programokkal várja az idelátogatókat, és persze számos kisebb-nagyobb rendezvény gondoskodik a pusztaszabolcsiak szabadidejének hasznos, kellemes eltöltéséről.
- Indul újra a polgármesteri címért? - Úgy gondolom, hogy igen, hiszen számos tennivaló akad még, amely hozzájárulhat ahhoz, hogy Pusztaszabolcs ne csak nevében, hanem külalakjában, szolgáltatásiban és az emberek fejében, tudatában is tényleg igazi város legyen. |