Óriási változások kezdődnek Pápa központjában
2009-et és 2010-et kétarcú évnek értékelte Áldozó Tamás, Pápa város alpolgármestere. Az egyik oldalról nehéz az intézmények fenntartása és működtetése, másrészről viszont a fejlesztési források jelentősen bővültek. Az ilyen pályázatok önerejét csak hitelből tudja fedezni az önkormányzat, így nagy a felelősségük, hogy mely célok megvalósítására pályázzanak.
– A következő néhány évben jelentősen át fog alakulni Pápa belvárosának arculata – újságolta örömmel Áldozó Tamás –. Igazság szerint az egész városra ráférne egy nagy felújítás, hiszen az önkormányzat lehetőségei eddig jószerivel a nagy hiányosságok, pld. csatornázás, eltüntetéséig terjedtek. A belváros arculatának átalakulása ugyanakkor minden pápai szívügye, és az idegenforgalom fellendülését is várjuk tőle.
Pápa városa a KDOP keretében 1,3 milliárd forintot kapott értékmegőrző városrehabilitációs pályázatára, és 1,6 milliárdot az Esterházy-kastély felújítására. (lásd cikkünket a 103. oldalon) Ezt egészítheti ki a tervezett termálfürdős beruházás, amelynek keretében gyógyászati központ, bővülő nyári strand, nagy csúszda és 140 szobás szálloda épülhet a jelenlegi fürdő lehetőségeit megtöbbszörözve.
– A kiemelt, nagyprojekteken túl számos egyéb, nyertes pályázatunk is volt az elmúlt időszakban. A KDOP pályázatán 142 milliót nyertünk el három városi óvodánk infrastrukturális fejlesztésére. Ez a projekt lezajlott, de még hét további óvoda van a városban, amelyeknél szintén ilyen fejlesztésre lenne szükség. Az ÁROP keretében húszmillió forint támogatást kaptunk a pápai polgármesteri hivatal szervezetfejlesztésére. Ennek keretében szoftverek beszerzésére, illetve fejlesztésére, valamint szakértői tanácsadás igénybevételére, képzések szervezésére és lebonyolítására kerül sor. TÁMOP-os pályázatunkra 58 millió forintot kaptunk, a projekt célja, a kompetencia alapú oktatás bevezetése, valamint az egyenlő hozzáférés megteremtése Pápa három óvodájában és két általános iskolájában. 47 milliót nyertünk A szociális alapszolgáltatás ellátását biztosító intézményi környezet fejlesztése Pápán című pályázatunkra, azaz a Családsegítő Központ elhelyezésére a Barát u. 11. számú ingatlanban.
Áldozó Tamás szerint nagyon nagy, öncélú és felesleges a bürokrácia a pályázatok kezelésénél. Rengeteg energiájukat leköti az, hogy egy-egy anyag elkészítésénél megértsék a kiíró sajátos logikáját, és annak megfelelően legyenek a legpontosabbak. A jelenlegi rendszer szinte generálja a hibákat, és büntet, visszautasít, hiánypótlások tömegét kéri.
– Azt hiszem, hogy a 2013-as uniós költségvetési éra utolsó időszakában egyre nehezebb lesz pályázni. Persze nem csak a pályázatok jelentik az önkormányzat bevételét. Az iparűzési-, építmény- és turisztikai adókból tavaly 1,3 milliárd forint folyt be a város kasszájában. Különösen az utóbbi összege mutat jelentős emelkedést, hiszen korábban 1-2 millió volt a turisztikai adóbevétel, tavaly ez 70 millióra rúgott. A 2003-as ötezernyi vendégéjszaka tavaly a tízszeresére, ötven-ezerre emelkedett Pápán. Az idegenforgalom dinamikus növekedése is mutatja, hogy mennyire szükség lenne a tervezett szálloda megépítésére!
Az utóbbi évek hírei közt mindig kiemelt helyet kapott a pápai SAC-program, azaz a NATO nehéz légi szállítási ezredének letelepedése a városban. Ez megtörtént, ám nem várt gondokat okozott az önkormányzatnak. Rengeteget költött a város arra, hogy megfeleljen a soknemzetiségű kontingens által állított követelményeknek.
– Tizennégy nemzet katonái érkeztek Pápára, ez különösen az oktatás terén jelentett plusz feladatokat. Kétszázmillió forintba került a két új óvodai csoport indítása, a Jókai iskola felújítása, a bölcsődei csoportbővítés, a tanárok toborzása (lakást is kellett adni az ideköltöző pedagógusoknak), az oktatási anyagok, tanmenetek elkészítése. Mivel a családok ősszel érkeztek, a gyerekek pedig októberben kapcsolódtak be az oktatásba, az államtól egy fillér normatív támogatást nem kaptunk. Polgármesterünk felszólalt az ügyben a Parlamentben, hogy az oktatási miniszternek legyen saját kerete a nemzetközi kötelezettségvállalás finanszírozására, ám az országgyűlés leszavazta az indítványt. Jelenleg tehát a pápai polgárok állják gyakorlatilag a katonák gyerekeinek oktatási költségeit. Az önkormányzat eddig nem profitált semmit az ezred ittlétéből, szerencsére a lakosság viszont igen, hiszen új munkahelyek teremtődtek, és több rendőrre is szükség van. Reméljük, hogy jövőre már a város közössége számára is hajt valami hasznot a nemzetközi haderő jelenléte. |