Minden a tervek szerint
Polgárdi vezetésének nagy vállalása a település valós városi képének kialakítása, amely igen összetett feladat. Borbély István polgármester a megvalósult és tervezett fejlesztésekről beszélt, amelyek elősegítik a városi fejlődést.
LAKOSSÁGNÖVEKEDÉS, LAKÁSHELYZET Az elmúlt éveken áthúzódó feladat volt Polgárdiban a szovjet laktanya hasznosítása. Az ingatlan megfelelt a város lakáskoncepciójának, amelyet vállalkozó bevonásával teljesítettünk is. Ezt megelőzően azonban város infrastruktúráját, például a vízbázist, a csatornázottságot is javítanunk, bővítenünk kellett. A már értékesített és értékesítés alatt álló háromszáz lakás mellett további lehetőségek nyílnak. Az újonnan kialakított ingatlanok értékesítését azonban nagyban befolyásolja, hogy az állam mennyire támogatja majd a lakáshoz jutást. Az értékesítést az önkormányzat közvetett módon, a városban lévő munkahelyek számának növelésével segítheti elő. Regionális pályázati forrás felhasználásával kialakítottuk az ipari parkunkat, ahova folyamatosan települnek be a vállalkozások. Elképzelésünk szerint elsősorban a helyi vállalkozások keresnek helyet ezen a területen, de megjelentek külső befektetők is. A város fejlődésének köszönhetően a lakosságszám is folyamatosan emelkedik. Az utóbbi pár évben 10%-os növekedést regisztráltunk, de a polgármesterségem óta – 18 év alatt - több, mint 20%-kal nőtt a város lakosságának száma. Mindez azt mutatja, hogy jól végezzük a dolgunkat, ám további fejlesztéseket is szükségessé tesz.
VÁROSFEJLESZTÉS Minél több lakosa van Polgárdinak, annál többen intézik az ügyeiket is a városban. A kistérségi szerepvállalásunk szintén azt eredményezi, hogy a város intézményrendszerét fejlesztenünk kell ahhoz, hogy megfeleljen a megnövekedett igényeknek. 2010-ben Polgárdiban a legnagyobb foglalkoztató az önkormányzat. Intézményeinkkel együtt mintegy kétszáz ember megélhetését biztosítjuk. A város vezetése kérte az intézményvezetőket, hogy a gazdaságilag nehéz időszakban is tartsák meg a létszámot, s a bérek és juttatások se csökkenjenek. Ehhez azonban az intézmények működését körülbelül 50%-kal ki kellett pótolnia a városnak, mindezt úgy, hogy a város számára kötelező feladatok elvégzéséhez az állam folyamatosan csökkenti a normatívát. A városi költségvetés azonban így is stabil maradt, s 2009 év végére elkészült az összes intézmény- és infrastruktúrafejlesztésre vonatkozó tervünk, amelyhez pályázati forrást is szeretnénk igénybe venni.
KONKRÉT TERVEK A város közúthálózatának fejlesztésére vonatkozó tervünkben a fennmaradó öt, még nem szilárd burkolatú út aszfaltozása, új buszmegállók építése, felújítása és járdaépítés szerepel. A várost átszelő Cinca-patak partrendezésével sétányt alakítunk ki, a Batthyány-ligetben pedig új szabadtéri színpadot tervezünk a szükséges kiszolgáló épületekkel együtt, és új kézilabdapályát is építünk. Pályázaton több mint száz millió forintnyi támogatást nyertünk a városháza és a sportlétesítményeink komplett felújítására, de költségvetésünk tartalmazza az óvodaépítésre beadott KDOP pályázati projekt önerejét is. A városi óvoda fejlesztése létszükségletté vált, hiszen napjainkban a Polgárdiban élő családok más településre hordják a gyermekeket, mert a város óvodája nem tud több férőhelyet biztosítani. Ezért a volt szovjet laktanyában, közel az új lakásokhoz az egyik épület átalakításával építünk egy új óvodát. A laktanya területén kap új helyet majd a városi rendőrség is. Százmillió forintot nyertünk egy új tűzoltóautó beszerzésére, hiszen Polgárdi feladata a Balaton előterének tűzvédelme. Hozzánk tartoznak a kistérségen, de még Fejér megyén túli települések is. A biztonságos feladatellátáshoz nagy szükség van az új eszközökre, amelyeket korábban a német testvértelepülések segítségével tudtunk fejleszteni. A hosszú távú terveink között szerepel egy új tűzoltólaktanya építése. Mindehhez rendelkezésre áll saját forrás, amelyet úgy teremtünk elő, hogy bizonyos részvényeinket átkonvertáljuk más vagyonná, illetve rendelkezésünkre állnak a kötvénykibocsátásból származó bevételeink, amelyeket kifejezetten pályázati önrészre különítettük el. Mind a városi infrastruktúra, mind az intézményrendszer fejlesztése a polgármesteri hivatal, a rendőrség és az óvoda kiemelésével a valós városi kép kialakítását szolgálja, amely meghatározta az eddigi munkánkat, s a jövőben is megadja a városfejlesztés irányát. De nem mondhatunk le a korábban felmerült és Polgárdi jövője érdekében megvalósításra kell, hogy kerüljön egy olyan komplex intézmény, amely magában foglalja a művelődési házat, sportcsarnokot és az ezt kiegészítő uszodát is. De ez a jövendő feladata lesz. |