Gazdaságilag stabil Gárdony
Nyereséges gyógyfürdő, hotelberuházás és termálvízzel fűtött intézmények – Gárdony kiemelkedő eredményei. Az elmúlt négy évről, a város gazdasági helyzetéről és az agárdi partszakasz teljes rekonstrukciójának nehézségeiről beszélt lapunk-nak Tóth István polgármester.
- Hogy indult polgármestersége első éve? - Megválasztása után minden polgármester első dolga, hogy felmérje a város helyzetét. Gyors intézkedésekre volt szükség, mert a település a fizetésképtelenség határán állt. Hetek, hónapok óta lejárt határidejű rendezetlen tartozásaink voltak, köztük néhány nagy összegű, rövidesen lejáró kötelezettséggel. Az első feladat tehát a hitelállomány rendezése volt. A város adósságait kötvénykibocsátással rendeztük, így egy kedvező, három éves fizetési haladékkal járó kons-trukcióval váltottuk ki a lejárt kötelezettségeinket. – A második lépés a veszteségesen működő gyógyfürdő helyzetének rendezése volt. Szerencsére hamar megtaláltuk a megfelelő embert az Agárdi Gyógy- és Termálfürdő vezetésére. 2007 márciusától Kovacsics Imre vette át az intézmény igazgatását, aki rövid idő alatt fordított a kritikus gazdasági helyzeten, s a fürdő gazdaságosan üzemel a válság miatt megnőtt terhek ellenére is. A pénzügyi helyzet konszolidálása mellett minden esztendőben fejlesztéseket, beruházásokat hajtottak végre, - idén egy 300-350 millió forintos nagy wellness-medence építését kezdjük meg - melynek köszönhetően nőtt a népszerűség, nőttek a bevételek, és a stabil működés mellett az Agárdi Gyógy- és Termálfürdő a város turisztikai tevékenységében is meghatározó szerepet vállalt.
- Milyen szemlélet határozta meg a városfejlesztést? - A város vezetése elsősorban arra törekedett az elmúlt időszak alatt, hogy nyereséget termelő, költségcsökkentő fejlesztéseket hajtson végre. Ezzel a szemlélettel pályáztunk a KEOP keretében az Agárdi Gyógy- és Termálfürdő és a városi intézmények termálvízzel történő fűtésének kialakítására. A pályázatunk sikerrel járt, azonban az országos szinten csekély tapasztalati tőke miatt sok akadályt kellett leküzdenünk. Szeptemberben kezdjük a próbafűtést. A beruházásnak köszönhetően a város nagy intézményei áttérhetnek a termálvizes fűtésre, de Gárdonyban az emeletes házak és a lakóparkok is csatlakozhatnak ehhez az alternatív fűtési rendszerhez, s mivel az üzemeltetés a városnál marad, annak bevételei a városi vagyont gyarapítják majd.
– Az elmúlt időszakban nyilvánvalóvá vált, hogy a város bérbe adott létesítményeit újra saját kézbe kell vennünk. Elsőként két városüzemeltetéssel foglalkozó kft-t ala- pítottunk, így a munkák elvégzése jelentősen kevesebbe kerül, mint korábban. Mindkét városi cég részt vesz a közmunkaprogramban, hogy a munkanélküli családoknak megélhetést tudjunk biztosítani. A két agárdi nagy strand is városi üzemeltetéssel működik 2010. januártól. – Gárdony úthálózatának felújítása sem tűrt halasztást. Három megoldást találtunk –önerőből és pályázati forrásokból, illetve lakossági összefogással is több utca épült. Az elmúlt három évben 560 millió forintot fordítottunk útépítésre, és 2010-ben további utcák felújításáról döntöttünk. – Kiemelt területként kezeltük a turizmus fejlesztését. Az agárdi Velencei-tavi Galéria, Dinnyésen a Hagyományőrző Központ, s a Madárvárta uniós forrásból valósult meg. Régi álmunk, hogy a fürdő mellett színvonalas szálloda épüljön. A kijelölt területekre vevőket is találtunk, ám a gazdasági válság miatt egyikük teljes egészében elállt a fejlesztéstől, míg a másik késleltetni kényszerül az építkezést. – A nagy projektek mellett pályázati forrásból újul meg a városközpont, amelynek része a gárdonyi Református Templom és a gárdonyi közösségi ház felújítása, valamint az emeletes társasház előtti park burkolatainak, zöldfelületeinek a felújítása. A település vonzerejét növelő magánerős beruházások is megvalósultak az elmúlt években. Tavasszal megnyitott a gárdonyi tóparton a négycsillagos Hotel Nautis. Az Agárdi Pálinkafőzde márkanévvé válása és egyre jelentősebb szerepvállalása településünk turizmusában örömteli. Sikeres volt TDM – Turisztikai Desztinációs Menedzsment – pályázatunk, melynek révén 50 millió forintot fordíthatunk a turisztikai szolgáltatásaink fejlesztésére. A fejlesztésekbe sikerült bevonni több városi vállalkozást, melyek révén településünk közterületei megújultak. – Az önkormányzat megtette amit lehetett az elmúlt időszakban. Sokat haladtunk előre, de sok projektünk hiúsult meg a gazdasági válság miatt. Ahogy a képviselőtestületben az előző ciklusban tapasztalható feszültségek megszűntek, s a város érdekeinek előtérbe helyezése egységessé kovácsolta a városvezetést, és ennek hatására a településrészek kö-zötti összefogás is erősödött. Az elmúlt négy év fejlesztéseihez a pénzügyi hátteret a városi kötvény kibocsátása és a félsziget értékesítése, valamint a népszerűtlen, de szükségszerű költségcsökkentő intézkedések, megszorítások jelentették. A megnövekedett bevételek és a megtakarítások eredményeként jelenleg is stabil anyagi hátterű várost vehet át ősszel az újonnan megválasztott vezetés. |