Sok feladat van még
A város működőképességének megőrzéséről, az eredetileg tervezett költségvetési hiány pályázatok elnyerésével való csökkentéséről számolt be lapunknak Vajai László, Herend polgármestere. A gazdasági válság miatt az eddigieknél nehezebben haladnak előre, de a Majolikagyár újraindulása, folyamatos fejlesztései és a 8. számú főút fejlesztése talán más vállalkozások figyelmét is Herend felé fordítják.
– Milyen fejlesztési kilátásai vannak Herendnek? – Nem túl jó helyzetben vagyunk, mert a korábban lakótelepi terület kialakítására felvett hitelünk törlesztése ebben az évben már kötelezettséget jelent a város számára, s a területet idáig nem tudtuk értékesíteni a gazdasági válság miatt. Így az önkormányzatnak elmaradtak a tervezett bevételei, amely a hiteltörlesztés miatt komoly nehézséget jelent a 2010-es esztendőben. – Örömteli hír viszont, hogy a 8. számú főút kétsávossá bővítése elérte Herendet, korszerűsítésre kerül a Székesfehérvár-Boba vasútvonal herendi szakasza is. Mindezen fejlesztések érintették a város közigazgatási területét, amely miatt csúszott a településrendezési terveink összeállítása.
– Mit tartalmaz még a településrendezési terv? – Ésszerűsítéseket hajtunk végre a város területén, amelynek köszönhetően összefüggő és jobban hasznosítható ipari területeket alakítunk ki, a beépítetlen területek tartalékot képezhetnek, de a lakóövezetek beépítésére vonatkozó szabályozást is életszerűbbé tesszük. A változtatásoknak köszönhetően a horgásztavak környékén is területileg ren-dezettebb állapotok várhatóak az igényeknek megfelelően. – Igény mutatkozik egy városközpont kialakítani, amely a Herendi Porcelánmanufaktúra impozáns épületegyüttesét is magába foglalja. A környezet azonban felújításra vár – ezen a részen alakulhatna ki Herend kapuja, amely egységes arculat kialakításával szerves egységet alkotna a meglévő értékekkel. – Fontos feladatunk Herend építészeti emlékeket őrző épületeinek védelme is. Van nyolc-tíz olyan lakóház, a római katolikus templom és plébániaépülete, illetve a múlt században épült iskolaépület is – amely már az egyik első állami iskolának is otthont adott -, amelyeknek helyi védettség alá kellene esniük. Miután erre döntés születik, a Leader program keretében több lehetőségünk lenne a megőrzésre, felújításra.
– Milyen hosszú távú tervekről beszélhetünk? – Az iskolafejlesztés elkerülhetetlen, maga az épület és az eszközök is elavultak, fűtéskorszerűsítésre is szükség van. Elképzeléseink szerint a felújítás után az iskolai konyha látná el a városban a szociális étkeztetési feladatokat. Az elmúlt években pályáztunk ezen intézmény rekonstrukciójára, sajnos a megnövekedett saját forrás igényt az önkormányzat nem tudta kielégíteni, így várjuk a következő lehetőséget. Az épületfelújítás az óvodánál és bölcsődénél is szükséges, elkerülhetetlen. – Herend víz- és csatornarendszere és úthálózata 20-30 éves. Főként az úthálózat felújítására kell forrást találnunk, mert Herendhez méltatlan állapotban vannak az önkormányzati fenntartású utakon kívül a közútkezelőhöz tartozó két főút, a Kossuth és a Vasút utca is. A felszíni vízelvezető árkok az elmúlt évek során betemetésre kerültek, így a vízrendezési terv készítése és megvalósítása is fontos városi feladat.
– Nehéz éveket állnak a város mögött, de azért eredményekről is beszámolhatunk… – Sikerült a képviselő-testületnek megoldást találnia egy új lakóterület murvás utcájának leaszfaltozására, illetve 16 millió forintból, 90%-os támogatással még a nyáron játszóteret építünk és parkot alakítunk ki a felső városrészben. A parkban Herend védőszentjének szobrát állítjuk fel, amely már régóta megfogalmazott igény volt. 25 millió forintot nyertünk a kompetencia alapú oktatás bevezetésére, a gyakorlati megvalósítással kapcsolatban jó tapasztalataink vannak, a gyerekek élvezettel tanulnak. – Az egészségházunk, amely térségi feladatokat is ellát, szintén 30 éves, amely a mai előírásoknak és igényeknek már nem felel meg. Év elején (már harmadik alkalommal) pályázatot adtunk be a teljes akadálymentesítésre, fűtéskorszerűsítésre, nyílászárócserére. A pályázat 62 millió forintos költségvetéssel és 90%-os támogatottsággal számol, bízunk abban, hogy pozitívan bírálják el a projektünket. Sajnos a napokban értesítést kaptunk a pályázat elutasításáról szóló döntésről, melyet érthetetlennek és felháborítónak tartunk. Nem luxusigényekről, elképzelésekről volt szó, hanem a kötelező alapellátás emberi körülményeinek mai kor követelményeinek kitűzéséről. Mindent meg fogunk tenni a helyzet orvoslására! |