A kisvárosban körvonalazódik a jövő
Szabó Tamás polgármester beszélgetésünkben hangsúlyozta, hogy a korábbi évek nehézségei után végre kezelhetővé vált az önkormányzat, a város hitelállománya, és a különböző nyertes pályázatoknak hála, a fejlesztés irányai is látszanak. Körvonalazódik a jövő, új dimenziók nyílnak a kisváros előtt, és ezt a lakosság is érti, érzékeli és értékeli.
- Hogyan sikerült konszolidálni a város gazdasági helyzetét? - Néhány évvel ezelőtt még komoly hitelcsapdában volt a város. Meggondolt, takarékos gazdálkodásunk és nyertes pályázataink révén 2009-re kezelhetővé vált az adósságunk. 1,8 milliárdos költségvetés mellett a fennmaradt nyolcvanmilliós hitelállomány már nem olyan vészes. Ráadásul a pályázatok önerejének biztosítására 250 millió forintot banki letétbe helyeztünk, így a további tervek és a megkezdett beruházások pénzügyi alapjával rendelkezünk.
- Milyen pályázati sikereket értek el, és milyen fejlesztések valósulhattak meg ezekből? - A KDOP-2007-5.1.1/2F pályázat segítségével teljesen felújítottuk, kibővítettük a Napfény Óvodát (volt tiszti óvoda). Ehhez 10%-os önerő mellett 90 milliós támogatást nyertünk. A járóbeteg-szakellátás megoldását célzó projektünk (TIOP) még csak fél siker. A közel egymilliárdos beruházásnál harmadszor futottunk neki a közbeszerzésnek, ez egy kicsit rontja az esélyeinket. Sikeres volt három kisebb pályázatunk: az illegális hulladéklerakó helyek megszüntetésére, játszótér kialakítására és a motorcsónak Eb, Vb megrendezésére nyertünk támogatásokat. Az Ágazati Regionális Operatív Program keretében szervezetfejlesztésre pályázatunk sikeresen, míg a TÁMOP kiírásából a kompetencia alapú oktatás bevezetésére, többek közt az iskolai laptopok beszerzésére kaptunk 46 milliót. Pályáztunk három út teljes felújítására, a Hétszínvirág Óvoda és a polgármesteri hivatal akadálymentesítésére, szakadó partfalaink rehabilitációjára, és a szociális alapellátás fejlesztésére. Az OLLÉ program keretében műfüves pályát is avathattunk. Ezek a pályázatok mutatják az utat, és adnak reményt a jövőre nézve.
- Kiemelten kezelik a közbiztonság kérdését is? - A városban komoly a munkanélküliség, sok a hátrányos helyzetű család. A kilátástalanság sokszor vezet arra, hogy a könnyebbik utat, a bűnözést válasszák egyesek. Mi a megelőzést tartjuk nagyon fontosnak, ezért 25 millió forintnyi saját forrásból tizenkét térfigyelő kamerát üzemeltünk be. A folyamatos figyelést – az idevonatkozó törvények értelmében – csak a rendőrség végezheti, ezért a kapitányságot külön támogatjuk, hogy rendőreik szabadidejükben ezt a munkát elvégezzék. A szociális feltételek javítása érdekében kétszáz főt foglalkoztatunk a közmunkaprogram keretében. Ezek közül harmincan képzésben részesülnek, mert nincs meg a nyolc általánosuk. Vegyesek a tapasztalataink, mert a programnak kicsi a hatékonysága, sokan ugyanis nem igen akarnak dolgozni. Ennek ellenére látszik a városon a munka eredménye, hiszen elindult a településrendezés. Ehhez – szintén pályázati forrásból – vásároltunk kistraktort és hóeltakarító gépet. Hogy a segélyek ne a kocsmában és a játékgépekben landoljanak, bevezettük az önkormányzati kártyát, erre utaljuk a támogatást a rászorulóknak. Ez annyiban különbözik a monoki szociális kártyától, hogy nemcsak alapvető élelmiszereket lehet általa vásárolni, hanem rendezhetők segítségével a közüzemi számlák is. - Mindig igyekeztek kitenni magukért Ercsiben a rendezvények terén is. Így volt ez tavaly is? - Több nagysikerű, a lakosságot összeko-vácsoló, és a turistákat vonzó rendezvényt szerveztünk 2009-ben is. Ezek közül is kiemelkedett az Eötvös Napok, amelyet szeptember elején rendeztünk, és immár négy naposra kerekedett. Minden korosztály megtalálhatta a megfelelő programot a maga számára. Ekkor adtuk át a műfüves pályát, amelyet Mészöly Kálmán avatott (második felesége ercsi születésű), és az ercsi, valamint az érdi kistérség polgármestereiből összeállított focicsapat mérkőzésére került sor. Természetesen nyertünk 2:1-re. Kulturális, zenés, sport és kulináris programok váltották egymást, külön napot szenteltünk a rác hagyományok ápolásának. Nemzetiségi folklórgálánkon Fejér és Pest megyei, görög, horvát, szerb, sváb és magyar együttesek léptek fel. A zárónap az old timer motorosoké és a rallyautóké volt, felvonulásukat, gyorsasági bemutatóikat rengetegen tekintették meg. Egyszóval nagyon jól sikerült a program. Kiemelkedett még a Duna-parti majális, amelyet a kulturális programok mellett a főzőverseny tett emlékezetessé. A csapatok pacal, halászlé, pörkölt és rác bab elkészítésében versengtek egymással. Honvédségi múltunknak köszönhetően tavaly szeptemberben Bevetési Irány 2009 elnevezéssel a Magyar Honvédség legnagyobb horderejű, harcászati szintű gyakorlatára került sor Ercsiben. Ennek hozadéka, hogy egy kicsit rendbe tették a vízi bázist a Duna-parton, valamint rengeteg vendég, magasrangú katona fordult meg városunkban. Reméljük, jövőre is hasonló, színvonalas programokkal láthatjuk vendégül az idelátogatókat! |