Dorog sokat fejlődött az elmúlt évek alatt
Dorogon 2002 óta átgondolt fejlesztési tervekkel, jól felkészült és elhivatott szakembergárdával tudatos városfejlesztés folyik. Az elmúlt néhány év alatt számos nagyberuházás illetve több kisebb fejlesztés, felújítás történt a városban, melyeknek mára igazán látványos eredményei vannak. 2009-ben a 25 éves városnak bőven volt tehát mit ünnepelni, ezt próbáltuk meg írásunkban röviden áttekinteni.
2006 a tervezés, megalapozás éve volt A jelenlegi önkormányzati ciklus elején, 2006-ban indult és 2007 áprilisában zárult a Bécsi út, azaz a volt 10-es út Dorogon áthaladó szakaszának rekonstrukciója. Az összességében 650 milliós költséget a város és az Útgazdálkodási és Koordinációs Igazgatóság fele-fele arányban vállalta. A projekt keretében megoldódott az úgynevezett Vízi-város felszíni vízelvezetésének problémája, illetve megtörtént a Bécsi út útfelületének és a kapcsolódó gyalogjárdák, zöldfelületek teljes körű rekonstrukciója, a közvilágítás korszerűsítése. 2006-ban indulhatott el a város legnagyobb beruházása, az északi városrész rehabilitációja. A Regionális Fejlesztés Operatív Program keretében tizenhárom helyszínen indult meg a munka. A fejlesztések összköltsége meghaladta az 1 milliárd forintot, ebből a támogatás mértéke 985 millió forint volt. A fejlesztés eredményeként megújult a Petőfi tér, a Zsigmondy lakótelep, az Otthon tér, a Jubileum tér, a Szent Borbála templom előtti és melletti terület, a Mészáros Lázár utca, a Piactéri garázssor, csodálatos új uszodát kapott a város úszó- és tanmedencével, renoválásra került a József Attila Művelődési Ház, új Demens Centrum jött létre és megtörtént az Idősek Átmeneti Otthonának és a segélyhívó-rendszernek a kialakítása. Megvásárlásra került továbbá a volt brikettgyári terület és megtörtént annak környezeti kármentesítése.
A jó előkészítést követhette a gyors kivitelezés 2007-ben már java részt csak folytatni kellett a megkezdett beruházásokat, amiket számos más fejlesztés is kiegészített. 110 milliót költött például a város egy új mentőállomás és a központi ügyelet kialakítására. Ősszel fejeződött be a hét épületet érintő Panel Plusz Program. Az energiatakarékosságot célzó panelfelújítás folytatását azonban már ekkor elhatározták a város vezetői. A fejlesztések hatására a befektetőknek is vonzóbbá vált a település – Tesco és Spar áruház is nyílt Dorogon. A fejlesztések a térséget is szolgálják. Dorog a többcélú kistérségi társulás központjaként számos feladatot is ellát. Együttműködik a kistérség tizenöt településével annak érdekében, hogy a lakosság minél magasabb színvonalú és optimális ellátást, illetve szolgáltatásokat kaphasson. A már elért sikerek mellett Dorog a jövőre is gondolt. Elkészült Dorog 2007-2013 közötti időszakra szóló - középtávú - Városfejlesztési Operatív Programja, melynek három kiemelt területe a környezet- és közlekedésfejlesztés, a települési és humáninfrastruktúra fejlesztés, valamint a városi gazdaság- és turizmusfejlesztés.
2008-ban sem maradt a város fejlesztések nélkül A fejlesztések 2008-ban is tovább folytatódtak, felújításra került a Rákóczi út, az Ady Endre utca, a Hanken Miksa út. Belsőleg újulhatott meg a gyönyörű bányásztemplom, melyet a védőszentjének – Szt. Borbála – napján dr. Erdő Péter bíboros szentelt fel ünnepi mise keretében. Kistérségi összefogás eredményeként Dorogra költözhetett az ÁNTSZ Közép-Dunántúli Regionális Intézete és a beruházásoknak köszönhetően még számos út és intézmény újulhatott meg.
A 2009-ben 25 éves város egész évben ünnepelt A 2009-es esztendő igazi ünnep volt a dorogiak számára, hiszen egész éven át tartó színes programokkal ünnepelhették Dorog várossá nyilvánításának 25. évfordulóját. De számos jeles évfordulót is magáénak tudhatott még ez az esztendő: két testvérvárosukkal is éppen 10 éves jubileumot ünnepelhettek: Október elején Wendlingen am Neckarba látogatott a dorogi küldöttség, s ott emlékeztek meg a tíz éve megkötött partnervárosi szerződésről, és ugyanígy megerősítették a 10 éves testvértelepülési kapcsolatot a szlovákai Zsérével is. Dorogon egyértelműen látszik a tudatos városfejlesztés. Átgondoltan, lépésről lépésre haladtak, és a város látványosan fejlődött az elmúlt évek alatt. A célok összehangolásával egy élhetőbb, korszerűbb, a befektetők számára is vonzóbb várost sikerült kialakítaniuk az itt élőknek, olyat, amelyre a bányász elődök is méltán büszkék lennének. |