Fontosak a jövedelemtermelő beruházások
Tessely Zoltánt 2008 októberében választották Bicske város polgármesterévé, így a kritikus anyagi helyzetben lévő város 2009-es költségvetésének tervezésében, majd annak megvalósításában már városvezetőként vett részt. A polgármestert arról kérdeztük, mennyire tudták tartani magukat terveikhez, s milyen megoldásokat találtak a város anyagi helyzetének rendezésére.
– Mennyire tudták teljesíteni az elmúlt év költségvetését? – Jelentős a kontraszt a 2009 és az azt megelőző évek között, hiszen 2009-ben már nem a hitelfelvétel és annak elköltése állt a gondolatok középpontjában, hanem a korábban felvett kölcsönök visszafizetésének időszaka következett be. A megelőző években felvett 1,4 milliárd forint fejlesztési hitel mellett, a 2008-ban kezeletlenné vált további hatszáz milliós hitelállomány kiváltása volt a legnagyobb feladatunk. Összességében sikeres intézkedéseket foganatosítottunk. Költségeink csökkentésével, bevételnöveléssel sikerült magunkról hiteles képet kialakítanunk a nekünk hitelező pénzintézet felé. Az év végéig tudtuk tartani az éves költségvetés előirányzatait, a nominális teljesülés az iparűzési adó mértékének előre nem tervezett jelentősebb csökkenése és az egyik szerződéses partnerünk fizetési késedelme miatt hiúsult meg. A rossz pénzügyi és gazdasági környezet okán 2010-re további normatíva- és adóbevétel-csökkenéssel kell számolnunk, amelyet ingatlanhasznosítással próbál a költségvetés egyensúlyba hozni. – A pénzügyeink rendezése mellett nem mondtunk le a munkahelyteremtő, fejlesztéssel, beruházással járó terveink megvalósításáról sem. Felkaroltuk azon kezdeményezéseket, amelyek segítenek meggátolni Bicske és az ország egyik legsúlyosabb problémáját – az elszegényedést. Három beruházás megvalósulását tudtuk testületi döntésekkel elősegíteni. A Budapest Gate Golf&Country Club esetében a szóban forgó területeket belterületté nyilvánítása után most a közműcsatlakozási engedélyeket is megkapta a beruházó. Ezzel közelebb kerültünk ahhoz, hogy 2012-re Közép-Európa legnagyobb konferenciaterme a Corinthia Szállodalánc ötcsillagos hotelével együtt városunkban épülhessen meg. Igyekeztünk az itt lakók érdekeinek figyelembevételével minden segítséget megadni a letelepedni szándékozó vállalkozások, vállalatok számára – így volt ez a MAVIR által telepített transzformátor-állomás esetében, de a városban épülő TESCO áruháznál is. Mindkét beruházás új munkahelyeket, szerződésben foglalt jelentős városunkat szépítő felajánlásokat és iparűzési adóbevétel-növekedést jelentenek Bicske számára.
– A településfejlesztés terén előrébb jutottak? – Az önkormányzat által végzett közszolgáltatások között az egyik legfontosabb a közúthálózat karbantartása, fejlesztése. 2008 év végén hat utca felújítására nyílt lehetőségünk. 4760 m hosszan most először nem lakossági vállalásból vagy hitelből, hanem jelentős pályázati forrásból tudtuk megvalósítani az útfelújítást. Kész tervekkel pályázatra vár még a Kossuth téri buszmegálló kialakítása is, amely nemcsak a város, hanem az egész térség lakóinak is megkönnyítené a rendelőintézet megközelítését. Nem tervezünk, a régi időket idéző, Szent István útihoz hasonló 48 milliós beruházást, hiszen ennek töredékéből is megépíthető egy egyszerű buszmegálló. – Régi álma valósult meg Bicskének, a 2009. augusztus 20-án átadott, kiválóan, nagy kihasználtsággal működő és hamarosan kondicionáló teremmel is bővülő Tanuszoda átadásával. Bár a konstrukció szerint az üzemeltetésből részt vállal az állam, a gazdasági környezet változása miatt a fenntartás még így is jelentős, aránytalan terheket ró a városra. A tanuszodai szolgáltatás kistérségi szinten kerül kihasználásra, annak költségeit mégis egyedül Bicske állja. – 374,4 millió forintot nyert a város az egész-ségügyi központ korszerűsítésére, ahol a kor elvárásainak megfelelően nappali kórház és egynapos sebészet jöhet létre. A pályázat önrésze 66,4 millió forint, de az elmúlt évben már a pályázat előkészítésére nagyságrendileg 50 millió forintot költöttünk. Kellemetlenebb rész, hogy a közbeszerzési eljárás eddigi eredményeiből az látszik, hogy a pályázati forrás szűkös a projekt teljes tartalmának megvalósításához. A műszaki tartalmat minden szakmai szervezet jóváhagyta, mégis a támogatást a bíráló bizottság az eredetihez képest csökkentette, ami így, a kivitelezői közbeszerzés tanulsága szerint, alulfinanszírozottá vált. Jelenleg tehát kiegészítő források felkutatása a legfontosabb feladatunk. – A gyermeknevelési és oktatási körülmények javítása területén is tudunk eredményeket felmutatni. A Szivárvány Óvoda egy csoportszobával bővült. A Csokonai Általános Iskola tetőszerkezetének felújításáról is döntött a képviselőtestület. Korábban Bicske kiemelt projekttel pályázott egy oktatási centrum létrehozására, de ezt a pályázatot az előző kormányzat még válaszra sem méltatta. A pozitív elbírálásban még reménykedünk, de az iskola már veszélyessé vált a beázások miatt, így a tető szigetelésével nem várhattunk tovább. – A nehéz anyagi helyzet ellenére testületünk úgy döntött, hogy 2010-es esztendőben elkészítjük Bicske város integrált városfejlesztési stratégiáját, amelyet széleskörű egyeztetések után szeretnénk elfogadni. Úgy gondolom fejlődni akkor lehet, ha látjuk magunk előtt a kijelölt irányt. Hosszú távra pedig akkor lehet helyes és követendő irányt kijelölni egy városnak, ha azt az itt lakók és a legfontosabb társadalmi csoportok elfogadhatónak, támogathatónak tartják. |