Legfiatalabb városunkban végre nyugalom honol
2009 különös év volt Balatonkenese történetében. Július elsejétől városnak mondhatja magát a település, szeptember 26-án tartották az ünnepélyes avatót. Két napra rá aztán lemondott a képviselő-testület. December 28-án tartották az időközi választást, melynek következtében jelentősen átalakult a testület. Sörédi Györgyné régi-új polgármesterasszonnyal beszélgettünk.
– Mára megnyugodtak a kedélyek Balatonkenesén? – Hála Istennek egy békésebb időszak elé nézünk. Az egész feszültség a 2006-os választáson kezdődött, amikor mindössze 11 szavazattal nyertem el a polgármesteri címet vetélytársam előtt. Mivel nagyjából azonos számban voltak a testületben az ő (MSZP), illetve az én (FIDESZ-KDNP) pártomnak a képviselői, nehézkesen ment a munka. Persze voltak dolgok, amiben egyetértettünk – ilyen volt például a takarékos gazdálkodás –, de sokszor parttalan vitába fulladtak az üléseink. A mostani választás egyértelmű helyzetet teremtett, 20%-kal nyertem én is, és a testületben is többségbe kerültünk.
– A pályázati piacot nem különösebben érdeklik a települési belvillongások. Sikerült eredményeket elérniük? – Örömmel mondhatom, hogy számos pályázatunk eredményes volt. A Kippkopp Óvodánk és bölcsődénk infrastrukturális fejlesztésére 140 millió Ft-ot nyertünk, a beruházások befejeződtek, mind az akara-ttyai, mind a kenesei épület átadásra került az elmúlt év végén. A Balatonkenesei Tájház alkotóműhellyel történő bővítéséhez, felújításához 7,5 milliót, a beruházási összeg 50%-át nyertük el, városavatónk alkalmával megtörtént az ünnepélyes átadás is. A TEUT-as nyertes pályázataink (szintén 50%-os a támogatástartalom) közül a Kapuvári utca burkolat felújítását már elvégeztük, ehhez 5 millió forintot nyertünk. Idén tavasszal kezdhettünk hozzá a következő beruházásokhoz: a Vak Bottyán strand előtti tér (6 millió forintos támogatás), és a Katona József utca burkolat felújítása (6,25 millió forint támogatás). A Belterületi utak fejlesztése elnevezésű pályázat segítségével elvégezhetjük a Széchenyi utca teljes korszerűsítését, - mindkét oldalon új járdák építését, buszöblök szélesítését, újabb parkolóhelyek létesítését, vízelvezető árok megépítését -, ehhez 74 millió forintot nyertünk. ÁROP-os pályázat keretében közel 22 millió forintot költhetünk a polgármesteri hivatal szervezetfejlesztésére, amelyhez 19,9 millió forintot nyertünk. Kompetencia alapú oktatást vezethettünk be iskolánkban, óvodánkban 31 millió forint összegben. Ehhez a pályázathoz nem kellett önrészt biztosítani, 100%-os támogatottságú volt.
– Ezek szerint minden pályázatuk sikeres volt? – Sajnos nem. Néhány TEUT-as pályázatunkat forráshiányra hivatkozva utasították el. A Bercsényi Strandot is szerettük volna felújítani, itt nem nyertünk, és a mozgó löszfal miatt a MÁV-val közösen nyújtottuk be magas partfalas projektünket, amelyet szintén elutasítottak a bírálók. Pedig a 230 milliós beruházás létszükséglet lenne, ezért másodszor is pályáztunk ez utóbbi témában. Érdekes, hogy azok a pályázataink, amelyek megírására külső céget bíztunk meg, alig nyertek, míg a saját kollégáink által összeállítottak 90%-os sikerrel zárultak.
– Mit tudhatunk meg az önkormányzat gazdálkodásáról? – Egymilliárdos költségvetésből gazdálkodhatunk. 2006-ban még 110 millió forintos likviditási hitele volt az önkormányzatnak, 2007-re ez 45 millióra csökkent, 2008-ra pedig visszafizettük az egészet. Az elmúlt évet 110 milliós nyereséggel zártuk.
– Milyen feladatok állnak az elkövetkező időszakban az önkormányzat előtt? – Fő vonzerőnk a Balaton, ezért az idegenforgalom fejlesztése az egyik fontos célunk. A tél ma holtidény Kenesén. Úgy gondoljuk, hogy a vízi sportok (pld. kajak) meghonosítása, a Balaton-parti retro épületek felújításával pedig igényes szórakoztató programok helyszínének biztosítása jelenthetnek szezonhosszabbítást. Nyáron a 3604 lakosú település harmincezresre duzzad, ilyenkor van bőven munkája a helyieknek. Télen aztán sokan jönnek közhasznú munkát végezni. Tavaly 60 főt tudtunk foglalkoztatni, idén valószínűleg több munkahelyre lesz szükség. Feladatunk természetesen intézményeink zökkenőmentes működtetése is. Emellett aktualizálni kell pályázatainkat, hogy azonnal léphessünk, amennyiben lesz megfelelő kiírás. Fontos lenne létrehozni egy egészségügyi centrumot, egy helyre költöztetni a szociális ellátó intézményt és az idősek napközi otthonát. Szükség lenne egy új ifjúsági, és közösségi házra, és a városközpont kialakításával sem várhatunk sokáig. Munka van tehát bőven, csak győzzük energiával és anyagi forrásokkal! |