Aki a megoldást szállítja – ENER-G Zrt.
A bicskei depóniagáz hasznosító üzem a második beruházás a régióban – elsőként Veszprémben kezdte meg működését hazánk legnagyobb teljesítményű áramtermelő egysége áprilisban. A technológiáról Mármarosi Istvánnal, az ENER-G Zrt. ágazati igazgatójával beszélgettünk.
– Milyen elgondolásra épül az ENER-G Zrt. által kínált rendszer? – Megújuló energia kapcsán szinte mindenkinek a nap- és a szélerőmű jut eszébe. Sok esetben azonban a meglévő rendszereket is lehetne, sőt kellene optimalizálni. Az együttműködés szép példája annak, hogyan lehet a környezeti állapotok megóvását szem előtt tartva egy meglévő rendszert XXI. századi kihívásoknak megfelelően üzemeltetni, energetikailag hasznosítani a lerakókban eddig szükséges rosszként kezelt gázokat, egyben csökkenteni a fosszilis energiahordozók felhasználását. A kiemelt szempontként kezelt környezetvédelem mellett Magyarország az új, alternatív energiaforrással csökkentheti energiafüggőségét és mérsékelheti az üvegházhatású gázok kibocsátását is. Hisszük, hogy a kialakított rendszerrel mindenki jól jár. A városok professzionális, külső finanszírozású megoldást kapnak a depóniagáz kezelésére, emellett rendszeres részt kapnak az árbevételből.
– Hogyan néz ki egy ilyen rendszer? – A konkrét rendszert úgy kell elképzelni, hogy felső elszívású függőleges kutakat fúrunk, és ahol szükséges, horizontális kutakat fektetünk a hulladékdepóba, amelyek vezetékből álló gyűjtőrendszeren keresztül jutnak el a biogáz hasznosító mű területére. A hasznosítómű elkerített területen van, amely a kondenzvíz leválasztás után a kezelt gázt gázmotorokban alakítja villamos árammá, amely betáplálásra kerül a magyar villamoshálózatba. Gázmotoros kiserőműveink moduláris felépítésűek, ennek köszönhetően alkalmasak különböző méretű kombinációk kialakítására akár rövid időtartamra is. Így maximálisan ki tudjuk aknázni a hulladéktelepi gázok jelentette erőforrást, és meghosszabbítjuk a gázhasznosítás időtartamát. Mindezzel jelentősen csökkennek a hulladéklerakók utókezelési költségei is. Berendezéseink megfelelnek a magyar és európai uniós környezetvédelmi előírásoknak, a rendszert állandó személyzet üzemelteti. Az ENER-G anyavállalata nemzetközi szakmai háttérrel Nagy-Britannia legnagyobb depóniagáz-hasznosítással foglalkozó vállalkozása, saját gyártási kapacitással és kiterjedt eszközparkkal rendelkezik. Kivitelezés és üzemeltetés terén a cégcsoport 25 éves tapasztalattal rendelkezik, és több, mint 100 MWe kapacitást kezel 130 különböző hulladéklerakó helyen.
– Mit vállal az ENER-G Zrt. egy, a veszprémihez, illetve a bicskeihez hasonló együttműködésben? – Az ENER-G Zrt. kölcsönösen előnyös vállalások kialakítására törekszik partnereivel. Míg az önkormányzat és a hulladékkezelő cég értékesíti számunkra a lerakóban keletkező depóniagázt, az ENER-G Zrt. pénzügyi és technológiai megvalósíthatósági tanulmányt készít, átvállalja a befektetés finanszírozását, a teljes engedélyeztetési folyamatot lebonyolítja, saját gyártású eszközökkel megvalósítja a teljes körű kivitelezést a villamos hálózati csatlakozás kiépítésével együtt. A továbbiakban pedig üzemelteti és karbantartja a rendszert, értékesíti a megtermelt villamos áramot, a bevételből pedig jutalékot biztosít a partner felé. – Szerződésben vállalt garancia – és saját és partnerünk jól felfogott érdeke – a biztosítéka annak, hogy maximalizált, hosszú távú áramkitermelésre törekszünk. A keletkező és hasznosítható gáz mennyisége a gázmező karbantartásával optimalizálható, hiszen ha nincs gáz, vagy nem megfelelő minőségű, akkor természetesen áramtermelés, és bevétel sincs.
– Csak kommunális lerakókban használhatóak a berendezések? – A rendszer alkalmas szennyvíztelepeken, illetve mezőgazdasági melléktermékek anaerob lebontás során keletkező biogázok, valamint bányákban keletkező, különben káros metángázok hasznosítására is. Folyamatos fejlesztéseinknek köszönhetően a megújuló és energiahatékony energiatermelő rendszereink, fejlett költségtakarékos és üvegházhatású gázkibocsátás-csökkentő technológiáink alkalmazásával világszinten az élvonalba tartozunk. |