Hiányzik a központi ösztönzés
Tiborcz Péter a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, környezetjogászként a klímapolitika fontosságának elfogadásáért dolgozik. Nevéhez fűződik az Ökoaktív 19 Program elindítása, amely célja, hogy a globális energetikai problémákra megyei szinten találjanak megoldást, s a közigazgatásban is elsődleges feladat legyen a felelős, környezettudatos viselkedés kialakítása.
- Mit tehetnek a megyék az energiafelhasználás csökkentéséért? - A hazai energiafelhasználás 20-30 %-a a közintézményeknél keletkezik, az erre fordított kiadások háromszor, négyszer magasabbak, mint az EU más tagállamaiban. A megyei önkormányzatok intézményfenntartóként, energetikai felméréssel pontos információkat szerezhetnek arról, hogyan lehet akár 30 %-kal is csökkenteni a felhasznált energiát. A megyei önkormányzatok képesek a lokális igényeket és lehetőségeket jól felmérni, és helyi döntésekkel eredményeket elérni. Hiányoznak azonban az országos ösztönző programok, de a megyei és országos vezetés közti kommunikáció sem működik megfelelően. Hosszú távú normatív támogatási rendszer kialakítására van szükség, amely bünteti az energiapazarló fogyasztást, de támogatja azokat, akik fejlesztéseikkel, illetve a fogyasztói tuda-tosság kialakításával csökkentik a fűtés- és áramfogyasztást. A lokális akciók tovább mutatnak a megyehatároknál, hiszen az ország energiafüggőségének megszüntetése, a helyi ellátási rendszerek kialakítása nemzetbiztonsági kérdés. A megyei szinten megtehető lépéseknek azonban országos szinten kell kialakítani a megfelelő erkölcsi és financiális környezetet.
- Mit tesz mindezért Fejér megye? - A környezet- és klímatudatos viselkedést már gyermekkorban kell kialakítani, ezért a Fejér Megyei Önkormányzat klímavédelmi programjának fontos célja az oktatási intézményekben megvalósítható szemléletformálás. Ennek egyik eleme egy online kontroll rendszer telepítése, amelyen keresztül az intézményvezető napi szinten, negyedórás bontásban figyelheti az energiafogyasztást. Csak a fogyasztói szokások kontrolljának beépítésével ugyanis 10-15 % megtakarítás érhető el. Másrészt elindítottuk a Co2ntrol projektünket, amely a Fejér megyei általános- és középiskoláknak meghirdetett verseny. Az energiavadászat lényege, hogy a diákcsoportok felmérik az iskolájuk építészeti, energetikai adatait, majd a fogyasztási szokásokat követik nyomon. Az így begyűjtött információkat értékelve javaslatot tesznek az energiafelhasználás csökkentésére, s végül bemutatják az iskolájuk klímavédelmi jövőképét. A nyertesek pénzjutalomban részesülnek, amelyet környezetvédelmi céljaik megvalósítására fordíthatnak. A versenyre május közepéig lehet jelentkezni, bővebb információkat a co2ntrol.hu weboldalon olvashatnak. |