Depógázból energia
Napjaink regionális hulladékkezelő telepei zárt rendszerben deponálják a hozzájuk érkező hulladékot, ahol a bomlás során a környezetre káros metángáz képződik. A metán ártalmatlanítása a hulladékkezelő kötelessége, ám nem mindegy, hogy annak melyik formáját választja. Az egyik legoptimálisabb megoldást választotta a Saubermacher-Bicske Kft., amikor az ENER-G Energia Technológia Zrt. konstrukciója mellett döntött.
A Saubermacher-Bicske Kft. 18 településen végez hulladékkezelési közszolgáltatást és egy regionális kommunális lerakót üzemeltet. Kapusi Krisztián, a Saubermacher-Bicske Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy környezetbarát szolgáltató cégként olyan megoldást kerestek a metángáz ártalmatlanítására, amely teljes mértékben megfelel az előírásoknak, óvja a környezetet, mindemellett hasznos az embe-reknek és gazdaságilag is megtérül.
– Milyen módon lehet ártalmatlanítani a depó-gázt? Kapusi Krisztián: – A legelterjedtebb módja az elfáklyázás, amely során egyszerűen elégetik a depóban keletkező, nagyrészt metán tartalmú gázokat. Ez azonban egyet jelent egyfajta gázvagyon elpocsékolásával, hiszen az ENER-G Zrt. technológiája képes a lerakóra telepített gázmotoros kiserőművel a metánból, amelynek ártalmatlanítására kötelezettségünk van, elektromos áramot termelni.
– Milyen sajátosságokkal kell számolni ennél a felhasználási módnál? – Figyelembe kell vennünk, hogy a hulladékdepónak vannak bizonyos életfázisai. A hulladékkal történő feltöltés alatt bizonyos ideig még nincs gázképződés. A Saubermacher cégcsoport magyarországi vállalatai közül azonban többen is elérkeztünk arra a pontra, amikor megoldást kellett találnunk a metán ártalmatlanítására. Az ENER-G Zrt. megoldásával a bicskei lerakóból körülbelül nyolc év alatt termelhető ki a depógáz, amely elektromos áramként betáplálásra kerül a magyar villamoshálózatba. Így a Saubermacher-Bicske Kft. – és a cégcsoporton belül Kecskeméten és Marcaliban is – nem csak eleget tesz a metán ártalmatlanítási kötelezettségének, hanem energiahordozóként értékesíti azt. A felhasználás sajátossága, hogy a lerakó környékén nagymértékben csökkenti a szaghatásokat, és legalább annyi hulladékhő keletkezik, mint amennyi energiát képesek a gázmotorok előállítani. A hasznosítás ebben az esetben nehezebb feladat, hiszen hőenergia folyamatosan keletkezik, amelyet fűtésre csak a téli hónapokban lehet felhasználni, és a konstrukció nyolcéves időtartamára gazdaságilag nem releváns a távolabbra szállításhoz szükséges infrastruktúra kiépítése. Ennek hasznosítására még keressük a legjobb megoldást.
– Hogyan áll össze egy ilyen konstrukció? – Bicskén sajátos, de nem ritka helyzetben vagyunk, hiszen a hulladéklerakó üzemeltetéséért a Saubermacher-Bicske Kft. felel, a terület, ahol a depó van, önkormányzati tulajdon, s a Kft.-nek részben tulajdonosa is Bicske városa. A Saubermacher cégcsoport szinten működik együtt az ENER-G Zrt-vel, mindkét vállalat kiváló szakembergárdával dolgozik, így a szakmai egyeztetések és az előzetes tárgyalások is gördülékenyen mentek. A három szereplő a következőképpen vesz részt a projektben: az önkormányzaté a terület, ahol a lerakó van, a Saubermacher-Bicske Kft. üzemelteti a lerakót, és értékesíti az abban keletkező depógázt, amelyet az ENER-G Zrt. a saját beruházásában létesített és üzemeltetett kiserőművel elektromos árammá alakít, s értékesít. A Saubermacher-Bicske Kft. így saját tőke mozgósítása nélkül tesz eleget az ártalmatlanítási kötelezettségének, s a felhasználás ideje alatt bevételre tesz szert az előállított energiamennyiség után. A bevételből pedig tulajdoni hányada arányában részesül az önkormányzat is. Az emberek azonban általában szkeptikusak a túl szépnek hangzó megoldások tekintetében. Az önkormányzat és a lakosság hiteles tájékoztatásával és aktív kommunikációval azonban sikerült eloszlatni a kételyeket, s megláttatni az előnyöket. – Mikor indulhat el az energiatermelés? – Az ENER-G Zrt.-ben gondos partnerre leltünk, akik tapasztalt, magasan kvalifikált szakemberekkel dolgoznak. Az előrelátó tervezésnek és a gyors, pontos építkezésnek köszönhetően a megvalósítás szakaszán hamar túljutottunk. Terveink szerint május végén indulhatna a próbaüzem, amelyet egy vezetékjogi probléma miatt úgy tűnik, halasztanunk kell. Bízunk benne, hogy mielőbb elhárulnak az akadályok a termelés elől, hiszen minden nappal veszít a város, veszítenek az emberek és veszít a környezet is. |