A Veszprém megyei Bébi Koraszülött Mentő Alapítvány annak a kilenc területi központnak és helyi alapítványnak az egyike, amelyeket a kormány által megalapított Magyar Koraszülött Mentő Alapítvány tevékenységének régiókra való felosztása hívott létre. A részben költségvetési pénzekből működő szervezet önálló. 2002 őszétől látja el feladatát Veszprém, Ajka, Pápa, Tapolca, Várpalota és Mór térségében.
– Eddig az Országos Mentő Szolgálat éppen szabad mentőautóival szállítottuk a koraszülötteket, de a napokban sikerült beszereznünk egy külön mentőt az Országos Koraszülött Mentő Alapítvány és a Matáv Adományvonal segítségével. Így egy kicsit szabadabban mozoghatunk – újságolja dr. Szabó Éva. – A felszerelést, ami egy intenzív inkubátorból, lélegeztető berendezésből, monitorból és egy gyógyszeradagolóból áll, állandó készenlétben tartjuk az osztályon. A gépkocsivezető, ápoló, szakápoló és orvos ügyeletben várja az esetleges riasztást.
A tényleges mentési munkáért díjazás jár, de a mentés szervezését, szakmai felügyeletet, az alapítvány működését társadalmi munkában teljesítjük – és ez is természetes. A társadalmi munkát azért hangsúlyozom, mert ma az egyes emberek és a cégek óriási ostromnak vannak kitéve, mindenki adományt gyűjt, ünnepek körül valósággal égnek a telefonvonalak.
Mi azonban nem alkalmazunk úgynevezett adományfelhajtókat, én nem értek egyet ezzel a módszerrel. Úgy gondolom, ha a mi adományunk kevesebb, mint ami szükséges lenne, akkor kevesebb, de egy biztos: kierőszakolni nem lehet. Mindössze két olyan országos hatáskörű alapítvány van amellyel kapcsolatban vagyunk, az Aranyág és a Magyar Koraszülött Mentő Alapítvány, ezek minden évben jelentősen támogatnak minket. Körülbelül 20 millió forint az éves költségünk. A koraszülött szállítást az állam finanszírozza, az alapítvány további tevékenységét magunk biztosítjuk. Vannak állandó adományozóink, nagyon sokszor a felépült gyerekek szülei, hozzátartozói járulnak hozzá a működésünkhöz, és ott van az éves adó 1%-a. Ezek a forrásaink, amelyeket ki is merítünk, hiszen a koraszülötteket el is kell látnunk, ehhez pedig intenzív műszerekre, felszerelésekre van szükség. Ezeknek a beszerzését is nagyrészt az alapítvány fedezi.
Az Emberkék Alapítvány általánosabb célok érdekében, a gyermek ellátás teljes körének támogatására jött létre, beleértve az ellátás komfortosabbá tételét, a gyermekbarát környezet biztosítását is. Tavaly például színes mesejelenetekkel festették ki a folyosók és részben a kórtermek falait, hogy vidám környezet fogadja a kis betegeket. De az alapítvány segítségével jutott az osztály egy speciális szívgyógyászati ultrahangkészülékhez, ami alkalmas akár az 5-600 grammos koraszülöttek vizsgálatára is. Folyamatban van a csecsemőrészleg átalakítása, így hamarosan barátságos helyszínen, a többiektől elkülöníthetően ápolhatják a fertőző hányós-hasmenéses megbetegedésben szenvedő kisgyermekeket. Szintén támogatásból vásároltak meg olyan fekvő alkalmatosságokat, amelyek lehetővé teszik az anyák éjszakai elhelyezését.
Természetesen itt is készülnek a karácsonyra. Szabó doktornő szívesen mesél erről.
– A Bébi Alapítvány megalakulása óta minden évben rendezünk karácsonyi ünnepséget, természetesen nem az éppen megszületett koraszülötteink számára, hanem a 2-3 éves, megerősödött kicsiknek és szüleiknek. Meg kell mondanom, hogy az itt dolgozók nagyon sok nehézségen segítik át a csecsemőket, nem kis lelki terhet jelent számukra ez az áldozatos munka. Óriási erőt ad időnként egy sereg gyógyult, éneklő, izgő-mozgó, értelmes kisgyerekkel szembesülni. Tehát ezeket a rendezvényeket egy kicsit saját magunknak is tartjuk.
De vigaszt és reményt ad egy-egy bizonytalanul indult és szerencsés véget érő személyes történet is.
– Egyszer, amikor a Vajdaságban, Újvidéken bombázások voltak, megjelent nálunk egy szüléshez közeli fiatal nő és a férje, azzal, hogy az ottani nőgyógyász, komplikációtól tartva, azt tanácsolta nekik, hogy jöjjenek Magyarországra, békésebb körülmények közé. A nőnek izom-daganata volt a méhében, újabb terhességre nem lett volna lehetősége, és a meglévő magzat is csak bonyolult császármetszéssel jöhetett a világra. Ott, náluk még a műtéthez szükséges vért sem lehetett volna biztosítani. Itteni szülészek vállalták a beavatkozást, mi pedig az újszülött ellátását. Szerencsétlenség volt, hogy valóban komoly komplikációk léptek fel mindkettejüknél, de szerencse volt, hogy néhány hét alatt túljutottunk a nehézségeken, így anya és leánya egészségesen távoztak. Ma otthon élnek, és rendszeresen, fotók kíséretében beszámolnak a kicsi gyarapodásáról.
Hajdufy Eszter
Bébi Koraszülött Mentő Alapítvány adósz.: 18933943-1-19 Bankszlasz.: 11748007-20136064-00000000
Emberkék Alapítvány adósz.: 18920295-1-19 Bankszlasz.: 10104820-63052860-00000008 Megjegyzés: gyermek intenzív ellátás javára |