KEM KISZÖV és FMKIK közös szervezés Európai KKV Hét Tatabányán
2010. május 25-én második alkalommal indult útjára az Európai Bizottság vállalkozói létformát népszerűsítő rendezvénysorozata, az Európai KKV Hét. A nemzetközi program fő célja az volt, hogy a vállalkozásokat lendületbe hozza. A rendezvénysorozat tatabányai állomására május 31-én került sor az Árpád-hotelben, mintegy ötven érdeklődő előtt.
A megjelenteket Benkovics Alajos, a KI-SZÖV Komárom-Esztergom Megyei Iparszövetség elnöke köszöntötte. Ezt követően dr. Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke vette át a szót. Előadásában rámutatott, hogy a magyar gazdaságpolitika felismerte a kis- és középvállalkozások jelentőségét. Ők adják a vállalkozások 99%-át, a GDP 61%-át és az export 28%-át. Ez utóbbin feltétlenül kell javítani, és ez egybeesik az unió szándékával, amely nem preferálja a multi cégek támogatását. Ha a pályázati rendszer a forráselosztásnál a KKV-kat részesíti előnyben, akkor nagyon hamar megvalósulhat az egymillió új munkahely, hiszen ha csak minden magyar kisvállalkozás 1 plusz főt foglalkoztat a jövőben, az már félmillió álláshelyet jelenthet.
Dr. Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke szerint a magyar gazdaság gondja a rossz foglalkoztatási szerkezete, vagyis az, hogy a munkaképes lakosság 44 százaléka láthatóan nem végez munkát. A 10 éven belüli egymillió munkahely a hazai kis- és középvállalkozások fejlődésének támogatása nélkül nem valósulhat meg. Szükség van a vállalkozások adminisztrációs terhének csökkentésére is, hiszen ez Magyarországon a GDP 6,8 százalékát teszi ki. Kiemelte: meg kell teremteni a hazai kis- és középvállalkozások finanszírozását végző intézményrendszert. Olyan pénzügyi háttérre lenne szükség, amely tekintettel lenne a középtávú fejlesztésekre, a foglalkoztatásra. Az adórendszert korszerűsíteni, egyértelművé, könnyen értelmezhetővé és teljesítményösztönzővé kellene tenni. Az oktatást, a szakképzést, a felnőttképzést pedig a gazdaság igényeihez kell igazítani.
Dr. Mózes István, a Közép-dunántúli Munkaügyi Központ jogi főosztályvezetője ismertette, hogy a régió a foglalkoztatási alapból 2010-ben 2,3 milliárd forintot használhat fel. Ennek 44%-át képzésre, 20-20%-át bértámogatásra és közhasznú munkára, 10%-át munkahelymegőrzésre, 6%-át pedig önfoglalkoztatás támogatására lehet költeni. A részletes adatok, a támogatási prioritások elolvashatók a www.afsz.hu weboldalon.
Ezt követően a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara munkatársai kaptak szót. Buda Csilla irodavezető bemutatta az FMKIK által működtetett Enterprise Europe Network Közép-dunántúli Regionális Irodát, amely magát az Európai KKV Hetet is megszervezte. Részletesebb információt olvasóink a www.fmkik.hu/enterprise honlapon találnak. Petrás Éva, az FMKIK projektmenedzsere ismertette a Small Business Act (Kisvál-lalkozói Intézkedéscsomag) tíz alapelvét, amelyek segítségével az unió támogatni igyekszik a KKV-kat. Ezek a vállalkozói készség előmozdítása, az újrakezdés lehetősége, a KKV-barát közigazgatás, a gondolkozz előre kicsiben elve, a közbeszerzések, az EU-s és EU-n kívüli piacok kihasználása, a KKV-centrikus finanszírozás, az innováció és a szaktudás fejlesztése. Szabó Sándor, az FMKIK tanácsadója ismertette azokat az érvényben lévő pályázati lehetőségeket, amelyekkel jelenleg élhetnek a KKV-k.
Gérnyi Gábor és Faludi Ilona a Magyar Export Hitel Biztosítótól (MEHIB) az export előfinanszírozás, a vevőhitel-biztosítás és a befektetés biztosítás előnyeit ecsetelte.
Dr. Petőcz Erzsébet, a KEM KISZÖV ügyvezető igazgatója zárszavában reményének adott hangot, hogy a megjelent vállalkozások az életben is hasznosítani tudják a konferencián elhangzottakat. Kiemelte jó kapcsolatukat az FMKIK-kel, amely nem csak a mostani tanácskozás megszervezésében, hanem folyamatos információcserében, egymás kölcsönös segítésében is megmutatkozik.
|