Baja város is tulajdonjogot szerzett a Vertikál Zrt.-ben Önkormányzatok és Vertikál cégcsoport
2010 májusában Baja város önkormányzata is tulajdonrészt szerzett, s így a Vertikál Zrt. által képviselt hulladékgazdálkodási rendszer mellett döntött. A Vertikál Zrt. így Bajával, Polgárdival és további tizenkét önkormányzattal, valamint ma-gyar szakmai befektetővel a tulajdonosi körben, húsz év tapasztalattal biztosítja a településeken hatékony kommunális rendszer működését.
Önkormányzatok és a Vertikál cégcsoport kapcsolatrendszere a szolgáltatások tükrében címmel tartott rendezvényen adták át Polgárdi komplex hulladékkezelési rendszeréhez tartozó hulladékhasznosító művet, s itt került sor az ünnepélyes részvény-aláírásra is, amellyel Baja városa 27%-os részesedésével a Vertikál Zrt. tulajdonosi körébe lépett. Dr. Révfy Zoltán, Baja polgármestere elmondta, hogy a város eddig a turisztikai értékekre alapozott, most azonban vezető szerepet kíván betölteni a hulladékgazdálkodásban. Felismerték a környezettudatos viselkedés és nevelés fontosságát, mindemellett a részvényvásárlást a polgármester gazdasági befektetésnek tartja, amely haszna Baja városát gazdagítja majd.
A Vertikál cégcsoport olyan, holding típusú szervezeti rendszert alakított ki, ahol az önkormányzati tulajdonú cégek önállósága megmarad, ugyanakkor a Vertikál Zrt. megadja azt a szakmai támogatást, amely egy hatékony szolgáltatási kommunális rendszer működéséhez biztosítja a feltételeket.
A rendezvényen dr. Balogh Ibolya, Fejér Megye Közgyűlésének elnöke kiemelte az önkormányzatok szerepét a hulladékgazdálkodási rendszerek kialakításában, amely feladatot tulajdonosként tudják igazán jól ellátni. Elmondta, hogy a Vertikál cégcsoport tulajdonosi szerkezete révén a közösségi, önkormányzati érdekeket mindig szem előtt képes tartani, ugyanakkor a hazai magánbefektetők révén a hazai gazdaság erősödését is szolgálja.
Borbély István Polgárdi, vagyis a Vertikál Zrt.-t életre hívó város polgármestereként a kezdetekre emlékeztetett – a város hat-hétezer főt ellátó hulladékgazdálkodással és településüzemeltetéssel foglalkozó vállalkozásának talpon maradásához, gazdasági fejlődéséhez elengedhetetlen volt a növekedés. Mára az önkormányzatokkal együttműködve országos szintű, komplex hulladékgazdálkodási rendszert alakított ki a Vertikál Zrt., amelyben a települési önkormányzatok tulajdonosi mivolta biztosítja a lakosság igényeinek megfelelő, illetve folyamatosan bővülő, javuló szolgáltatások nyújtását, s jelenti a lakossági kontrollt is.
Ferencz Károlyt a Vertikál Zrt. vezérigazgatóját a hulladékkezelési rendszerről kérdeztük:
– A Polgárdiban működő hulladékkezelő telep és az átadott hasznosító mű komplex rendszert képez – a szelektív gyűjtés után a válogatott hulladék teljes körű feldolgozását lehetővé teszi. Otthont adunk a miskolci és gödöllői Szent István Egyetemmel közös kutatásoknak – az egyetemi oktatók, kutatók és gyakornokok Polgárdiban végeznek technológiai kísérleteket. Míg a Miskolci Egyetemmel a hulladék mint tüzelőanyag felhasználása, illetve az ehhez kapcsolódó kazánfejlesztés a fő terület, addig a Szent István Egyetemmel közös kutatás-fejlesztési programunk a hulladékfeldolgozási technológiákról szól. – Ahogy azonban a feldolgozás irányát, úgy a kutatási irányokat is a piac határozza meg. A Vertikál ereje is éppen ebben rejlik – szolgáltatói és kutatás-fejlesztési tevékenysége során nem diktál, hanem a megoldáskeresésre helyezi a hangsúlyt.
– Az elmúlt évek gazdasági eseményei milyen hatással voltak a hulladékgazdálkodásra? – A gazdasági válság során megnőtt a szerepe az újrafeldolgozásnak, amelyet egyre erősít a környezettudatos viselkedés hitvallássá alakulása. A cél azonban a folyamatos feldolgozást jelentő technológia kialakítása, hiszen a hulladék folyamatosan termelődik, érzéketlenül a kereslet-kínálat változására. Mindehhez elengedhetetlen a jogszabályi háttér, az ösztönzőrendszer kialakítása, amely például elősegíti a műtrágyával szemben a komposzt mezőgazdasági felhasználását. A Vertikál Zrt. eredményeivel és szakmai tapasztalataival a megfelelő fórumokon keresztül mindent megtesz azért, hogy a szabályozási környezet elősegítse a minél teljesebb újrahasznosítást és felhasználást, amely végül tisztább környezetet, élhetőbb településeket jelent majd.
|