Modern orvosi ellátás Velencén
Augusztusban átadják a velencei-tavi térség új egészségügyi központját, amely mintegy húszezer ember korszerű egészségügyi ellátását teszi lehetővé. A központot üzemeltető önkormányzati tulajdonú gazdasági társaság vezetőjét, dr. Ferencz Pétert kérdeztük a korszerű intézmény jelentőségéről.
– Mely településeknek lesz elérhető az egészségügyi központ? – Kápolnásnyék, Nadap, Pázmánd, Sukoró, Velence, Vereb, Zichyújfalu és Martonvásár településének közel húszezer lakosa számára, zöldmezős beruházással valósul meg az új járóbeteg-szakrendelő (Szakorvosi Rendelőintézet). – A helyszín kiválasztásánál szempont volt, hogy a térség településeiről jól megközelíthető, könnyen elérhető legyen az egészségügyi központ. Velence az egyik a 16 önkormányzat közül, akik az Európai Unió 90%-os finanszírozásával járóbeteg-szakellátó központokat alakíthattak ki. Így csökken azon települések száma, ahol a járó beteg-szakellátás messzebb van, mint 15 km. A cél az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés területi kiegyenlítése, társadalmi esélykülönbségek csökkentése, szolgáltatási hiányok megszüntetése, lakosság közeli ellátás, illetve mindezek komplex rendszerének megvalósítása. – A vadonatúj épület már a tervezés során az egészségügyi ellátás funkcióinak legmagasabb szintű figyelembe vételével került kialakításra. A legmodernebb infrastruktúrával a gondosan kiválasztott, tapasztalt személyzet biztosítja az európai színvonalú kúraszerű ellátások, otthoni szakápolás, belgyógyászati, szemészeti, fül-orr-gégészeti, nőgyógyászati, urológiai, bőrgyógyászati, pszichiátriai, neurológiai, sebészeti, ortopédiai, reumatológiai, kardiológiai, tüdőgyógyászati kezelések elérését. Mindemellett működik majd optika, gyógyszertár, fogorvosi rendelő és gyermekjóléti szolgálat, vérvétel, digitális radiológia, ultrahang-diagnosztika, valamint mentőszolgálat is a központban. A reumatológiai rendelés kiegészítéseként lesz gyógytorna, illetve fizioterápiás kezelés is. A recepció lehetőséget biztosít a telefonos bejelentkezésre, így a várakozási idő is megszűnik majd.
– Az egészségügyi központot mások is igénybe vehetik? – A térség településein túl a (Szakorvosi Rendelőintézetnek) központnak (biztosan) reményünk szerint lesz szabad kapacitása a helyben adót fizető, egészségbiztosítással rendelkező nyaralóközönség, illetve Gárdony, Agárd (és) Dinnyés és Pákozd lakosságának igény szerinti ellátására is. Mivel az intézmény nappali kórházként működik, a térség háziorvosainak a kúraszerű ellátás tekintetében is (kórházi) hátteret jelent, segítséget nyújt a betegek (szakorvosi) ellátásában. Az egészségügyi központban a legmagasabb szintű definitív ellátást a magas kvalitású orvosi háttér biztosítja (majd), illetve a központ szoros szakmai együttműködésben üzemel majd a székesfehérvári Szent György Kórházzal.
Dr. Ferencz Péter A Pécsi Orvostudományi Egyetem elvégzése után a pécsi megyei kórházban kezd dolgozni szülész-nőgyógyászként. A szakképzettség megszerzését követően a székesfehérvári Szent György Kórház szülészet-nőgyógyászati osztályán adjunktusként, majd másodfőorvosként dolgozik. A tisztiorvosi szolgálat megalakulása után, 1992-2005-ig megyei tisztifőorvos, majd az ÁNTSZ regionális átszervezésekor egy kistérségi egészségügyi intézet vezetőjeként szerez tapasztalatokat a vállalkozásban történő működtetés technikájával. 2008-ban a kisbéri Batthyány Kázmér Szakkórház igazgatójává nevezik ki, amely mellett rész vesz a velencei egészségügyi központ szakmai hátterének kialakításában a központot üzemeltető önkormányzati tulajdonú gazdasági társaság vezetőjeként.
Az új velencei járóbeteg-szakellátó és gyógyszertár egy 7-es út menti telekre került, a Szárcsa utca és a Kócsag utca közé. A telken már állt egy épület, melyben önkormányzati és kistérségi irodák működnek. Tudomásul kellett vennünk ennek a háznak a jelenlétét, mely építészeti értéket nem igazán hordoz, jellemzője a karakteres “kockaház” megjelenés és a törekvése, hogy némi téglaburkolattal tagolja vakolt homlokzatait. Az új épület L-alakban öleli körül a régit. A háromszintes épületben 1500 m2-en kerültek elhelyezésre a rendelők, a gyógyszertár és a mentőállomás. Az erősen tagolt tömeg, illetve a szürke gress és vörös klinker burkolat játéka meglehetősen mozgalmas, karakteres épületet eredményezett, mely így jobban illeszkedik a környező házak méreteihez, hangulatához. A második emelet a tó felől erősen visszahúzott, így fantasztikus panorámájú tetőteraszokat tudtunk kialakítani a várók-folyosók, illetve az igazgatóság előtt. Az épületen belül barátságos légkört teremt, illetve a tájékozódást segíti a szintenként és funkciónként eltérő színvilág. Büszkék vagyunk, hogy a számtalan pozitív visszajelzés szerint, a térségben élők számára egy minőségi szolgáltatást és környezetet nyújtó házat tervezhettünk. Reméljük, hogy a jövőben megépülő többi munkánk is hasonlóan kedvező fogadtatásban részesül és a régióban élők életminőségét jelentősen javítani tudja. Irodánk a térségben jelenleg több munkán is dolgozik, ezek közül a velenceihez nagyon hasonló az Abán épülő kistérségi járóbeteg-szakellátó. Illetve kiemelt érdeklődés kíséri a Veszprém Megyei Cholnoky Ferenc Kórház új Onkológiai Tömbjét és a hozzá kapcsolódó létesítményeket (tető-heliport, belső kert rendezés, melléképület). Budapest, 2010. augusztus 10. Semmelweis Tamás
|