Szabó Ignác-díjak a Semmelweis Napon
Tatabányán a hagyományoknak megfelelően a Semmelweis Napon adták át az egészségügyben kiemelkedő munkát végzőknek az önkormányzat által alapított Szabó Ignác-díjat. Az idei esztendőben Makai Györgyné védőnő és Horváth Kálmánné dietetikus vehette át az elismerést Schmidt Csaba ügyvezető alpolgármestertől, országgyűlési képviselőtől a városházán.
Schmidt Csaba a kitüntetések átadásakor mondott köszöntőjében emlékeztetett arra, hogy az egészségügy az a terület, ahol még nagyobb felelősséggel, figyelemmel kell ellátni az adott feladatokat az itt dolgozó szakembereknek. Kitért arra is, hogy a közgyűlés az idén olyan egészségügyi szakembereket díjazott, akiknek tevékenysége nélkül nehezen képzelhető el a teljes körű egészségügyi ellátás. Mindkét kitüntetett évtizedek óta kiemelkedően végzi feladatát, így segítik az orvosok gyógyító munkáját. Hozzátette: mind a gyógyításban, mind pedig a betegségek megelőzésében kiemelten fontos szerep hárul rájuk, amely nélkül a modern egész-ségügy ma már elképzelhetetlen lenne. Személyükön keresztül ezúton is köszönjük az orvosok, az egészségügyi dolgozók áldozatos tevékenységét – mondta Schmidt Csaba.
MAKAI GYÖRGYNÉ: 1967-ben végezte el a Budapesti Védőnőképző Iskolát, majd a 80-as évek elején főiskolai diplomát szerzett. Pályája kezdete óta a megyeszékhelyen dolgozott és munkája során a szakma több területén, és a környező községekben, a kórház szülészeti osztályán, valamint védőnőként is ellátta feladatát. Magas szociális érzékenységgel segítette a rászorulókat, szakmai segítséget megadva és fáradságot nem kímélve küzdött gondozottjai egészséges szemléletének kialakításában. Meggyőződéssel harcolt a csecsemők anyatejes táplálásának elfogadásáért, melyben kimagasló eredményeket ért el. 1989-ben a városban létrehozott Kismama Klub alapító tagja, azóta is aktív szervezője, működtetője. Több évtizedes munkája során számos csa-ládot sikeresen készített fel a szülői szerepre. 1979-ben főorvosi dicséretben, 1989-ben pedig Kiváló Egészségnevelő kitüntetésben részesült. 2005 és 2010 között nyugdíjasként is folytatta védőnői hivatását, és közel 43 éves védőnői szolgálatával emelte a védőnői pálya megbecsülését és rangját. Munkájával nem csupán a szakma tiszteletét, hanem a szülők megbecsülését is kivívta. HORVÁTH KÁLMÁNNÉ: 1972-ben diétásnővér-képző iskolát végzett Budapesten, majd a SOTE Egészségügyi Főiskolai Karának dietetikai karán szerzett diplomát. Diétásnővérkét kezdte szakmai pályafutását a megyei kórházban, kis kitérő után pedig 1977-1978-ban megalapította, majd vezette a tatabányai Öregek Napközi Otthonát. Ezt követően, 1980-tól egészen nyugdíjazásáig a Szent Borbála Kórházban dolgozott vezető dietetikusként. Életpályája során előadóként több orvoskonferencián és diabetes kongresszuson mutatta be szakmai hozzáértését és tapasztalatát, osztotta meg kollégáival tudását. Több publikáció is a fűződik nevéhez, többek között a Vademecum – táplálkozás fejezet gyermekorvosok számára. Horváth Kálmánné szakmai elhivatottságát jelzi, hogy számos egészségügyi egyesület alapító tagja, többek között az országban elsőként a megyeszékhelyen létrehozott Kismama Klubnak, a Megyei Gyermek Cukorbeteg Klubnak, és a Csontritkulás Egyesületnek. Tevékenységével népszerűsítette az egész-séges táplálkozást, sokat tett azért, hogy a városban nagyobb figyelmet fordítsanak a betegségek megelőzésére. Közel negyven-éves szakmai pályafutásával megalapozta a dietetikus szakma tiszteletét és megbecsülését.
|