Uniós forrásból újulhat meg Várpalota központi bölcsődéje
Bővülhet és megújulhat Várpalota központi bölcsődéje. A Közép-dunántúli Régió Operatív Programjában pályázó várpalotai önkormányzat, mint a Ringató Bölcsőde fenntartója, 90%-os vissza nem térítendő anyagi támogatást nyert elképzeléseihez. A várhatóan jövő tavasszal befejeződő felújításról, előzményekről és tervekről Nagy Erikával, Várpalota szociális, egészségügyi és szegényügyi referensével beszélgettünk.
– Először is arra volnék kíváncsi, mi indokolta a pályázást, egészen pontosan mit takar ez a beruházás? Mire vállalkozott az intézmény? – 2008. június 30-án adtuk be a pályázatot, amely az Új Magyarország Fejlesztési Terv, és azon belül is ax Közép-dunántúli Regionális Operatív Program keretében került kiírásra, s eredetileg a Szociális alapszolgáltatások és gyermekjóléti alapellátások komplex-, valamint bölcsődék önálló fejlesztése címet viselte. A projektet végül Ringató bölcsőde kapacitásbővítő felújítása címmel nyertük meg. Ami a pályázási procedúrát illeti, 2009 februárban nyertünk az első fordulón. 2009 novemberben volt a 2. forduló, 2010. február 17-e óta van érvényes támogatási szerződésünk, jelenleg a közbeszerzési eljárás bonyolítása folyamatban van. – Várpalota központi bölcsődéjéről beszélünk, amely a legnagyobb, vagyis 6-szor 12 fős létszámmal működik. Emellett két másik csoport is létezik, szintén 12-12 fővel. A bővítést tulajdonképpen a bölcsődei ellátásra jelentkezők egyre nagyobb száma indokolta, jól látszott, hogy új férőhelyekre is szükségünk lesz. A projekt megvalósulásával még további 12 fővel nőhet majd a létszám. A kapacitás növelése mellett a felújítást a 30 éves épület állapota is indokolta. Mindezen túl pedig, a speciális igények kerültek előtérbe. Vállaltuk a két év alatti speciális étrendet igénylő gyermekek ellátását, vagyis a diétás étkeztetést, valamint a szülők munkarendjéhez igazított hosszított nyitva tartást. Ezen felül szakemberek bevonásával tartunk majd gyermeknevelési tanácsadást, és pluszszolgáltatásként játszóházat fogunk működtetni, ahol a szülők is részt vehetnek egy-egy csoportfoglalkozáson.
– Miért van szükség efféle plusz szolgáltatásokra? – A szociális problémákra, mint a nagy számban felbomló családok, munkanélküliség, stb., melyek mint tudjuk, nagyon megviselik a kisgyermeket, reagálnunk kell szakmai szempontból is! Sok kisgyermek hátrányos helyzetű családból jön. Szocializációs folyamatok egész során át készülünk fel az életre. Talán nem is gondolnánk, de az első három év kiemelt fontosságú, meghatározza, hogy milyen alapokat kap a gyermek. Vegyük például a játszóházat! A szülők itt beleláthatnak majd egy picit a nevelői munkába, és megnézhetik, hogyan viszonyul gyermekük csoporttársaihoz, milyen a csoporton belül betöltött szerepe. Speciális játékaink is vannak, ezek segítségével folyik a készségfejlesztés. Ha a szülő ezeket látja, akkor mindez a gyermekkel történő otthoni foglalkozásban is jótékonyan visszahathat.
– Kérem, meséljen egy keveset a kivitelezési tervekről! Hogyan fog kinézni a megújult bölcsőde? – A 86.742.870 forintos beruházáshoz, 90%-os támogatást, azaz 78.068.583 forintot nyertünk. Egy új épületrésszel is bővülünk, a pályázat lehetővé teszi egy új csoportszoba kialakítását, illetve a jogszabályi előírásoknak megfelelően, új kiszolgáló helyiségek – öltöző, konyha – is létesülnek a dolgozók számára. Munkahelyteremtésre is sor kerül, hiszen 24 fővel dolgozunk jelenleg, de hamarosan három új alkalmazottal bővül a csapat. A jelenlegi épület szintén megújul, részlegesen (projektarányosan) akadálymentesítve lesz. Parkolót alakítanak ki, így külön bejárattal lehet majd később megközelíteni a bölcsődét, és nem kell az óvodán keresztül jönni. Új berendezéseket vásárolhatunk a szobákba, és ugyancsak új szabadtéri és beltéri játékaink, konyhai eszközeink, textíliáink lesznek.
|