Folytatódtak a fejlesztések a tatabányai Eural Kft.-ben
2009-ben, a válság kellős közepén számoltunk be arról, hogy a tatabányai Eural Kft.-ben egy ötmillió eurós beruházást hajtottak végre, mégpedig saját erőből. A hajdani alumíniumkohóra – mondhatni – ma már rá sem lehet ismerni. Modern technológia, környezetkímélő megoldások és barátságos munkafeltételek. Ezt kínálja dolgozóinak Tatabányán az Európai Unió legnagyobb fémhulladék-kereskedő vállalatához, a SCHOLZ Alumínium Csoporthoz tartozó Eural Kft. Jens Drückhammer ügyvezető igazgató méltán lehet büszke a most lezárult fejlesztéssorozatra, ő mégis az itt folyó csapatmunkát, a dolgozók nyitottságát, pozitív hozzáállását, a ritka jó kollektívát tartja a legfontosabbnak.
– A tatabányai Eural Kft-ben látványos és folyamatos a változás. Mi minden történt önöknél az elmúlt időszakban? – Lezártunk egy beruházássorozatot. Fontos változás a cég életében, hogy áttértünk a folyamatos, négyműszakos munkarendre. Ma már 101 főt foglalkoztatunk a termelésben. Egy részük munkaerő-kölcsönzőn keresztül dolgozik nálunk, de az állandó létszámunk így is tizenöt fővel bővült a korábbi időszakhoz képest. A munkaerő-kölcsönzés lehetőségével tudatosan élünk, így módunk van előbb kipróbálni a hozzánk jelentkezőket, s akiket jónak találunk, azokat felvesszük. – A nehéz gazdasági körülmények, a válság ellenére elégedettek lehetünk az értékesítési eredményeinkkel, a termelés kihasználtsága nagyjából megfelelő. A huzalgyártás területén vannak elmaradásaink, de ezeket, remélhetőleg, pótolni tudjuk. – A technológiai és a környezetvédelmi beruházások mellett sikerült kialakítanunk egy korszerű, a kor követelményeinek megfelelő 160 fős szociális létesítményt. Ügyelünk arra, hogy ne csak a műszaki fejlesztésekkel foglalkozzunk, mert ugyanolyan fontosnak tartjuk a jó munkafeltételek megteremtését is a dolgozóinknak. A magas fizetések mellett, meggyőződésünk, hogy ez is komoly szerepet játszik abban, hogy a cégünknél nincs munkaerő-elvándorlás, a kollégáink szeretnek itt dolgozni, és megbecsülik a munkájukat, mint ahogyan mi is igyekszünk megbecsülni őket. – Rengeteg új eszközt is beszereztünk, amelyek ugyancsak a termelést segítik: járműveket, targoncákat, homlokrakodókat. – Emellett a munkavédelemmel kapcsolatos dolgok a cégünknél elsőbbséggel bírnak. A munkatársak új munkaruhát kapnak, amelyek nehezen éghető anyagból készülnek, eleget téve ezzel a ránk vonatkozó biztonsági előírásoknak is. – A jó munkahelyi légkört az is visszaigazolja, hogy nemrégiben létrehoztunk egy üzemi sportszervezetet, melynek keretében időnként eljárunk együtt bowlingozni. – Úgy gondoljuk, hogy ezekkel a beruházásokkal mind a könyvelési-gazdasági, mind pedig a műszaki oldalról megteremtettük azt a helyzetet, hogy igazán a munkára lehessen koncentrálni. A befektetett eszközöktől természetesen az árbevételünk növekedését is várjuk, vagyis a befektetési időszak után végre itt az ideje pénzt is keresni. Ha továbbra is a terveink szerint haladnak a dolgaink, és a termelés folyamatosan, megbízhatóan működhet, akkor természetesen jöhetnek az újabb beruházások.
– A beruházásoknak köszönhetően tehát a tatabányai üzemben ma az elérhető legkorszerűbb technológiával dolgozhatnak. A hazai szakemberek, az önök munkatársai képesek kezelni ezeket az eszközöket? – Mindenképpen elismerésemet kell kifejeznem annak a csapatnak, akik ezeket az új technológiai fejlesztéseket üzemeltetik, működtetik, mert látszik mindenkiről, hogy akarja és folyamatosan segíti az itt folyó munkát. Büszkék lehetünk arra, hogy találtunk olyan kollégákat – az értékesítés, a beszerzés és a termelés területén egyaránt –, akik készek voltak felelősséget vállalni a munkájukért, továbbképezni magukat, és alkalmazkodni az új helyzethez. – Nyugodtan kijelenthetjük, hogy ezek nélkül az emberek nélkül nem sikerülhetett volna mindez. Olyan kollégák ők, akik a normál munkaidőn túl is készek voltak munkát vállalni, akár a szabadidejük terhére is.
– Szervezeti átalakítások is történtek, és új irodával is bővültek. Ezekre miért volt szükség? – A napi munkafolyamatok irányítása nagyon sok figyelmet, gondosságot igényel, ezért január 1-jétől a vállalat operatív vezetését dr. Matis úr látja el. Az ügyvezetés, illetve a könyvelés egyúttal új irodába, a város szívébe költözött. Ennek az volt a célja, hogy a termelő egységek, illetve az ide tartozó adminisztratív dolgozók egy helyre kerülhessenek. Ezzel el tudtuk érni, hogy ha bármilyen probléma felmerül a munka során, azt így azonnal rövidre lehet zárni, mert az egymással összefüggő munkafolyamatok fizikailag is egy helyre kerültek.
– Önök ott találhatóak Tatabánya tíz legnagyobb adózói között. Milyen a kapcsolat a várossal? – A várossal való kapcsolatunkat nevezhetjük „spártainak”. Polgármester urat egy alkalommal meghívtuk, hogy tekintse meg az üzemünket, az itt folyó fejlesztéseket, ő ennek a meghívásnak eleget is tett, de ebben gyakorlatilag ki is merült a várossal való együttműködésünk. A városvezetéshez hasonlóan a tűzoltóságot is meghívtuk egy baráti bejárásra, beszélgetésre, mert mi szeretünk nyugalomban, barátságban élni és dolgozni, és mindig az együttműködésre, az együttgondolkodásra törekszünk. – Tatabányáért – remélhetőleg – hamarosan egy kicsivel többet is tehetünk majd, hiszen cégünk névváltoztatás előtt áll. Nemzetközi vállalatunknál hagyomány, hogy a leányvállalatok az anyacég nevét viselik, kibővítve a város nevével, ahol működnek. Így a mi nevünkben is megjelenik Tatabánya, s reméljük, hogy ennek köszönhetően a világ számos pontján sikerül majd felhívni a figyelmet szűkebb otthonunkra, s bízunk benne, hogy a magunk módján ezzel segíteni tudjuk majd az itteni gazdaságot, illetve az itt élőket. – Az igazság az, hogy azt gondoltuk, hogy a város, a városvezetés számára fontosak azok a beruházások, amik a cégünknél az elmúlt időszak alatt történtek. A nagy költségek árán üzembe helyezett füstgáztisztító berendezésnek köszönhetően a város levegője a korábbiaknál sokkal tisztább, jobb minőségű lett, mégsem éreztük, hogy különösebben nagy lett volna az érdeklődés ez iránt. Kicsit nagyobb közfigyelemre, közös örömre számítottunk. – De azt is hozzá kell tennem, hogy számunkra az a természetes, hogy ezt a beruházást megvalósítottuk, hiszen ha bárhol a világon egy ilyen létesítményt felépítenénk, ott is ezzel kezdtük volna. A természet megóvása, a környezetvédelem számunkra alapkövetelmény, magunkkal szemben is ez az alapvető elvárásunk. – Erre a szemléletünkre, a nyitottságunkra büszkék is vagyunk, s mindezt a nagykö-zönség számára is szívesen megmutatjuk. Jó példa erre, hogy néhány hete egy magyar egyetemen keresztül fogadtunk egy német iskolai társaságot, akik megtekintették korszerű üzemünket. De a közelmúltban más szervezeteknek – például nyugdíjasoknak is - megmutattuk mindennapjainkat. Tervezzük azt is, hogy a munkatársak családtagjainak is szervezünk egy nyílt napot. – Ahogy említettem a környezetvédelmet, különösen az újrahasznosítást is nagyon fontosnak tartjuk, s igyekszünk tenni azért, hogy mindezt – főleg a fiataloknak – megmutassuk. A Föld készletei ugyanis végesek, éppen ezért nagyon fontos, hogy ezekre időben odafigyeljünk. A jelenlegi napi feladatok mellett tehát arra is igyekszünk figyelmet fordítani, hogy megmutassuk a társadalomnak, hol vannak még tartalékaik, s hogy ezeket hogyan lehet kiaknázni.
– Eddig általánosságban beszéltünk az üzemfejlesztéséről, de konkrétan mit takarnak a legutóbbi beruházások? – Most a befejező fázisban üzembe helyeztük a korábban tervezett olvasztókemencénket, illetve számos más új eszköz is erősíti a termelést: öntőlánc, öntőkarusszel, automatikus rakattoló berendezés. Az biztos, hogy ha ezeket a fejlesztéseket már az elejétől nem tettük volna meg, ez az üzem ma garantáltan ráfizetéssel működne, nem lett volna jövője, nem lett volna képes tovább működni. – Ez ma a legmodernebb technológia, ami jelenleg elérhető, de a technológia mellett – és ezt nem győzőm hangsúlyozni – elengedhetetlen a jó munkahelyi környezet, a jó szakembergárda. Ez az alapja annak, hogy az üzem jól működjön. – Örülünk annak, hogy az emberek, akik a termelésben a karbantartásban részt vesznek, bátran kérdeznek, és szívesen ta-nulnak, nyitottak arra, hogy az új technológiákat megismerjék. Mi igyekszünk mindent megtenni, hogy a dolgozóink érdeklődését felkeltsük az iránt, amit csinálnak, mert hisszük, hogy amit az ember megtanult, az az övé marad egy életen át.
|