Borvidékek Alagútja a Prímás Pincében
Július első napján újra megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt Esztergomban a pazarul felújított Prímás Pince. Borkóstolóval, interaktív kiállítással, a magyarországi borvidékeket bemutató anyagokkal, étteremmel, turisztikai információs központtal várja látogatóit egyedülálló komplexumként a bazilika alatti pincerendszerben.
A Prímás Pincéről A hatalmas belmagasságú, műemléki pincerendszer mintegy 3700 négyzetméter alapterületű, legfőbb funkciója a javadalmi területekről érkező érseki borok tárolása volt. Trianon után az érsekség nagy része, így a szőlőbirtokok is az újonnan alakult Csehszlovákia területéhez kerültek, a pincerendszer funkcióját vesztette. Az ötvenes évektől a szomszédos Ószeminárium épülete katonai funkciót töltött be, így az egész környéket lezárták, és megközelíthetetlen lett a pince is. A Prímás Pince révbe ért felújításának története három évvel ezelőtt kezdődött meg, amikor az Incoronata - a Mátyás Templom Kulturális Központja - uniós pályázatot nyújtott be a pincerendszer és a Sötétkapu mintegy egymilliárd forintba kerülő felújítására, valamint a létesítmény idegenforgalmi hasznosítására. A sikeres pályázaton nyert 772 millió forintos vissza nem térítendő támogatásról 2008 augusztusában írták alá a támogatási szerződést, a rekonstrukció szemmel látható mozzanatai pedig tavaly nyáron kezdődtek, a munkálatokat a Confector Kft. végezte. A Prímás Pince mostantól eredeti pompájában, a modern elvárásoknak megfelelő technikai felszereltséggel fogadja a kulináris és a kulturális élmények iránt érdeklődőket.
Erdő Péter bíboros megnyitója - Jeles megnyitó ez, hiszen hosszú-hosszú évtizedek óta először van lehetőség rá, hogy ezt a pincét az eredeti rendeltetéséhez hasonló módon használjuk – kezdte beszédét Erdő Péter -. Megkérdezhetné bárki, hogy miért foglalkozik az egyház ennyit a borral, és a borpincével, erre azt tudom mondani, hogy ez történelmi örökségünk. Egyrészt azért mert, a kereszténységen belül a szentmisén szőlőbort használunk, s ahol a szerzetesek megjelentek, a kereszténység megjelent, ott felmerült, hogy megpróbálták megtermelni először a liturgiához, majd általában a fogyasztáshoz szükséges bort. Boldog Meszlényi Zoltán vértanú püspök, mint az egyházmegye akkori vagyonkezelője, még borosüvegekre szolgáló címkéket is tervezett. Volt egy olyan, amelyikre bibliai idézet volt írva: „Ettől, mint a sasé, megújul a te ifjúságod!” Hát ehhez hasonló, kicsit biblikus, kicsit tréfás cimkékkel látták el a boraikat.
Erdő Péter ezt követően köszönetet mondott mindazoknak, akik együttműködtek a pince megújításában és a modern technika követelményeinek megfelelő turisztikai központtá fejlesztésében. Így a Kárpát-medence bortermelésének színe-javát a kornak megfelelő módon képes bemutatni a pincerendszer.
Akiken a színvonal múlik A Prímás Pince igazgatója, Meszleny László – Márai Sándort idézve – a bor közösség- és ezáltal kultúrateremtő szerepét emelte ki, majd bemutatta a pincét működtető, kiváló szakembe-rekből álló csapatot. Rubovszky András turisztikai igazgató, Gundel Károly étterem-igazgató, Geönczeöl Attila borászati tanácsadó, Jászai Tibor magyar- és Európa bajnok séf, Jakabfy László, Fehérházi Tímea kávéházvezető és Szabó Tamás üzemeltetési vezető feladata, hogy zökkenőmentesen, színvonalasan irányítsák a megújult Prímás Pince tevékenységét. A meghívottak ezt követően ízelítőt kaptak a hagyományos magyar ételek és a modern konyha ötvözésével készült finomságokból, a pince boraiból, valamint megtekinthették a pincerendszerben működő interaktív borászati kiállítást.
A Borvidékek Alagútja A borkulturális központ célja a Kárpát-medencében évszázadok óta zajló bortermelés bemutatása elméletben és „gyakorlatban” egyaránt, amely hozzájárul a hazai borok hírnevének növeléséhez és a fogyasztás élénkítéséhez. A Borvidékek Alagútját és az Interaktív Borászati Kiállítást megtekintő turisták megízlelhetik a magyar történelmi borvidékek legkiválóbb borait, és ha kedvet kapnak a vásárláshoz, a borszaküzletben megtehetik ezt. A Borvidékek Alagútja a főbejárat folytatásaként a Sötétkapuval párhuzamosan húzódó tágas, több mint 800 négyzetméteres Barkóczy alagút, ahol tizenkét boltív alatt a katolikus egyház történelmi egyházmegyéi – kiemelve az Esztergomi Főegyházmegyét – és szerzetesrendjei szerepét mutatják be a magyar szőlőtermesztés és borkészítés ezeréves történetében alapító okiratokkal, oklevelekkel, térképekkel, metszetekkel, festményekkel, rajzokkal, dagerrotípiákkal és fényképekkel. Az itt működő, Magyarországon egyedülálló, úgynevezett enomatic rendszer egy borhűtő készülék, ami sajátos gáz-üzemű technológiájával gondoskodik arról, hogy a borok nyitva is frissek maradjanak, és egy chipkártya segítségével a látogatók a kóstoló mennyiségét kitöltsék maguknak a belépőjegy mellé kapott ajándék pohárba. A Sötétkapu alagútjának túloldalán több mint 350 négyzetméteres területen kap helyet az Interaktív Borászati Kiállítás, a főegyházmegye magángyűjteményének bemutatóhelye, ahol a római kortól kezdve a XXI. század legmodernebb technológiájáig ismertetik a szőlőfeldolgozás és borkészítés, borérlelés, bortárolás kárpát-medencei történetét, a technológiai és fogyasztói kultúrát.
|