Dr. Kandikó József a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája alapító főigazgatója, Tatabánya Megyei Jogú Város Tatabánya Fejlesztéséért díj kitüntetettje
1992-től a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája főigazgatója, tanszékvezető főiskolai tanára. Több mint egy évtizedes főigazgatói munkája meghatározó volt abban, hogy a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája eddigi működése igazi sikertörténetnek tekinthető. Kiválóan menedzseli az intézményt, ennek révén ma már a felsőoktatásban és a köztudatban is az elsők között jegyzik az itt folyó marketing-specifikus, gyakorlatorientált főiskolai képzést. Aktív részese a haza és nemzetközi tudományos életnek, rendszeresen tart előadásokat anyanyelvén kívül angol és német nyelveken, publikál hazai és nemzetközi folyóiratokban, konferencia-kötetekben.
Dr. Benedek András, a Zenon Környezetvédelmi Rt. alapító-elnöke, Tatabánya Megyei Jogú Város Ezüst Turul díjas kitüntetettje
Dr. Benedek András alapítója, elnöke és ügyvezető igazgatója a Zenon Környezetvédelmi Rt-nek, mely mára világvezető cég az ún. bemerülő membrán technológiában. Dr. Benedek Andrásnak meghatározó szerepe volt a ZENON leányvállalatainak Tatabányán, majd a későbbiekben Oroszlányon való letelepítésében és fejlesztésében. A tatabányai gyár mellett létrehozta azt a kutató-fejlesztő központot, amely révén az egész városnak európai ismertséget szerzett, valamint az egészséges ivóvízzel való ellátás terén végzett munkájával, az egész világgal megismertette Tatabánya nevét. Teljesítménye kimagaslóan és egyedi módon járult hozzá a város fejlesztéséhez, szellemi és tárgyi értékeinek gyarapításához.
Fekete Lajos, a Haldex Rt. nyugdíjas vezérigazgatója, Tatabánya Megyei Jogú Város Díszpolgára
Fekete Lajos 1958-ban kezdett el dolgozni a Tatabányai Szénbányászati Trösztnél. Először a központi mérnökségen, majd az V/a aknán üzemmérnöki beosztásban. 1960-ban a XII-es akna beosztott mérnöke, 1962-től az üzem felelős műszaki vezetője. A Tatabányai Bányák egyik legveszélyesebb üzemét irányította. Fekete Lajos 1974-ben a Közgazdasági Főosztály vezetője lett, majd 1980-ban kinevezték a vállalat vezérigazgatójának. A gazdasági körülmények változásának hatására és a tatai medence szénvagyonának csökkenése miatt a vállalat nehéz helyzetbe került. A medence bezárásával párhuzamosan kellett megépíteni az új eocénbányákat, és kiépíteni a szénen kívüli tevékenységet, így többek között a Fővállalkozás és Gépgyárt, a Tervező Irodát, a Haldex-et. Ez utóbbi 1985-ben jött létre, ahová vezérigazgatónak nevezték ki. 1994-ig, nyugdíjazásáig volt a cég vezetője. Fekete Lajos a város építésében, szépítésében, a kultúra és a sportélet fejlesztésében, mint volt vezető, jelentős támogatásokat biztosított Tatabányának. A megyeszékhely fejlődésében kimagasló szerepet játszott, tevékenysége meghatározó volt ebben a folyamatban.
Kanyó Antal kézilabdaedző, Tatabánya Megyei Jogú Város Ezüst Turul díjasa
Kanyó Antal Tatabányán született. Kisdiák korában a Tatabányai Bányász SC serdülő és ifjúsági kézilabda csapatában játszott. Ifjúsági és junior válogatott volt, kupagyőztes és bajnokcsapat tagja. Négy évig Svájcban kézilabdázott, dolgozott és edzősködött. Hazatérése után az NB-I és az NB-I B között ingázó, nevét többször változtató férfi csapat edzője lett. Tizenöt év után Kanyó Antal irányításával harcolta ki a Carbonex KC, hogy a férfi csapat újból az Európa Kupa küzdelmeiben vehet részt. Jelenleg az NB-I-es ifjúsági csapatnak az edzője, és az utánpótlás csapatok szakmai munkáját felügyeli.
Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Tatabányai Szervezete, Tatabánya Megyei Jogú Város Ezüst Turul díjasa
Az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Tatabányai Szervezete 1959. március 14-én alakult meg a megyeszékhelyen. Az egyesület célként a tatabányai bányászkodás magas színvonalú művelését, a hagyományápolást, a tatabányai bányászati emlékek megőrzését és gyarapítását, tagsága szakmai műveltségének, ismereteinek növelését, szakmai és kulturális értékek megőrzését tűzte ki maga elé. Az egyesület jelenlegi taglétszáma 201 fő. A közéleti tevékenységen kívül a helyi szervezet műszaki-gazdasági szakembereinek szakmai tevékenysége mindig a város fejlődését szolgálta és komoly, országos elismeréseket szerzett Tatabányának.
Kónya Lajos hangszerkészítő mester, Tatabánya Díszpolgára
Kónya Lajos aranykoszorús hangszerkészítő mester családjában apáról fiúra örökítik át ezt a nem minden napi szakmát. Bátyja, fia és unokaöccse is készít hegedűket, mandolinokat és más népi hangszereket. 1974 óta műveli ezt a szép hivatást. Fényképésznek tanult, majd 25 éves korában ismerkedett meg a díszítő fafaragással. Édesapja, Kónya István, akinek a hegedűin akkor már híres emberek játszottak, tehetségét, képességét látva irányította a szakma felé. A fővárosi Kaesz Gyula Faipari Szakmunkásképzőben tanulta a hangszerkészítés mesterségét, majd öt év múlva tett mestervizsgát. Kónya Lajos számtalan nemzetközi és magyar elismerés birtokosa, szakmai munkája mellett szívesen dolgozik közössége érdekében.
Ulrich Pfeifle, Aalen város főpolgármestere, Tatabánya Megyei Jogú Város Díszpolgára
Ulrich Pfeifle 1976 óta Aalen – Tatabánya németországi testvérvárosának – főpolgármestere. Mint ismeretes, Tatabánya és Aalen önkormányzata 1987-ben kötött testvérvárosi szerződést egymással. A két település tizenhét év óta ápolja ezt a baráti együttműködést, amelynek keretei között a protokolláris kapcsolatokon túl, a két város számos intézménye, kulturális és művészeti csoportja, civil szervezete, polgára alakított ki közvetlen kapcsolatot. E kapcsolatrendszerek kiépítésében kiemelkedő szerepe volt, s van Ulrich Pfeifle-nak. Aalen polgármestere a hivatalos találkozók és egyéb meghívások alkalmával többször járt Tatabányán. Személyében a város közvéleménye azt az európai polgárt ismerhette meg, aki lelkiismeretesen, tevékenyen dolgozik közössége javára. Sokoldalú és felelősségteljes feladatai mellett nagyon sokat tett Tatabánya külkapcsolatainak alakításáért, így kapcsolva be városunkat az európai testvérvárosok nagy közösségébe. |