Tóni, a vőfély
Bizonyára a kedves olvasó is volt olyan lakodalomban, ahol az esemény folyamatosságát biztosító vőfély nem állt a feladata magaslatán. Rosszkor mondta a köszöntőket, hidegen hozatta be az ételt, összekeveredett az ültetési rend, rosszkor sütött el bizonyos poénokat. Nos, Schmidt Antal esztergomi vőfélynél ilyen nem fordulhat elő. Több mint ötszáz lebonyolított lakodalommal a háta mögött, hatvanegy évesen is a pontosság, a szakértelem mintaképe.
– Mi is pontosan a vőfély feladata? – A vőfély rendezvényszervező és bonyolító is egyben. Az esküvőn, illetve a lakodalomban le kell vennie a terhet az ifjú vár válláról, kapcsolatot kell tartania a szülőkkel, a családdal, a vendégekkel, a zenésszel, a pincérrel. Nemcsak a hangulatért, hanem a felszolgálásért, a rendért, egyszóval mindenért ő felel, ő a felelős. Az első lépéstől kezdve, amikor kikérjük a menyasszonyt mindaddig, amíg tart az esküvő. Mi érkezünk elsőnek, és távozunk utolsónak a lakodalomból.
– Hogyan lett belőled vőfély? – Valamikor 18-20 éves koromban próbálkoztam először a vőfélykedéssel, de mivel nem igen volt mondanivalóm, elég gyengére sikeredett az egész, ezért aztán hosszú időre abbahagytam. Huszonkét évvel ezelőtt megkért egy barátunk, hogy csináljam meg a lánya esküvőjét. Az ő kedvéért nekiálltam, újból megtanultam, átdolgoztam a szövegeket, verseket. Az esküvőn aztán azt mondták, hogy egész jó vagy, miért nem csinálod máskor is? Akkor kaptam rá újból, és csináltam tovább a vőfélykedést.
– Rengeteg vers, köszöntő van a tarsolyodban. Honnét tanultad ezeket? – Léteznek különféle vőfélykönyvek, ta-nultam sokat másoktól is, akik ezt csinálják. Én magam is hozzáírok néha, kicsit kombinálom a szövegeket. Játékokat is szoktam játszani a vendégekkel. Volt, amit a tévében láttam, de rengeteg esküvőn jártam, ahol ellestem a helyi szokásokat. Így aztán legyek az ország bármelyik pontján, mindig tudok a helyi szokásnak megfelelő mondókákat, játékokat, ahogy azt az ifjú pár kéri. Ezt mindig előtte egy-két héttel megbeszélem velük, letárgyaljuk, és pontosan úgy csináljuk végig az egész esküvőt. Ez a fiatalok életének talán a legszebb, legemlékezetesebb napja, úgyhogy nem szabad hibázni, nem szabad elrontani az ünnepüket. Nagy felelősség ez, de hálás munka is, ha jól sikerülnek a dolgok.
– Kapsz visszajelzéseket az esküvőket követően? – Nagyon sok visszatérő emberke van, aki visszajön. A múlt héten is volt egy pár, tavaly volt az esküvőjük, és tolták a kisbabát, mutatták, hogy itt az eredmény, aranyosak. Tíz éve voltam egy csolnoki esküvőn, nem felejtettek el, most hívnak őszre Kanadába egy csolnoki származású lány lakodalmát lebonyolítani. Volt olyan is, hogy a pár kifejezetten hozzám igazította az esküvő időpontját, mert engem szerettek volna vőfélynek. Így aztán szokatlan módon, pénteken volt a lakodalom, akkor értem rá. Szeretem az embereket, szeretek velük foglalkozni. Tizenöt éve volt egy súlyos műtétem, és ez a vőfélyeskedés segített abban, hogy kigyógyuljak a bajomból.
– És az ország egyik legismertebb vőfélye mivel foglalkozik a civil életben? – 1970-től sofőrködtem, majd rövid ideig dogoztam a szakmámban is, (ív- és lánghegesztő). Azt tartják rólam, hogy hihetetlenül gyorsan képes vagyok elsajátítani szinte bármilyen mesterséget, így amikor már lehetett, kimentem Ausztriába dryvitozni, aztán voltam az aranyozóknál, azt is megtanultam. Nagyon sok mindent megtanultam, a lakásunkat is saját kezűleg újítottam fel. Javarészt tehát sofőrködtem, és amikor ez az állás megszűnt, kényszerből vállalkozó lettem, zöldéggel és gyümölccsel kereskedtünk az esztergomi piacon. Ment is, nem is volt baj, csak aztán a nagy áruházak ellehetetlenítették a hozzánk hasonló kicsiket. Így már csak a tojást árulom, azt Gyermely hozza, nagyon jó minőségű, kelendő portéka.
– A sofőrködés, vállalkozás, vőfélykedés sok távolléttel járó feladat. Megfelelő családi háttér nélkül nemigen lehetett volna ezeket csinálni. – A feleségemmel most leszünk augusztus 29-én harmincöt éves házasok. Van egy lányunk, nagyon jól dolgozik, gazdasági menedzserasszisztens a szakmája. Budapesten lakik és Érden dolgozik, egy üzemanyag- szállító cég második embere. Nagyon jó a kapcsolat vele, a napi kétszeri telefon az a minimum, minden héten vagy ő jön, vagy mi megyünk hozzá. Úgyhogy elmondhatom, a családom mindig, mindenben mellettem állt az életben. Így aztán sok embernek sok szépet, emlékezetes lakodalmat csinálhattam, és bízom benne, hogy becsülettel elvégeztem a dolgomat. Ezzel a tudattal nyugodtan pihen meg az ember.
|