Ságvári Endre, József Attila, Benedek Elek: Oroszlányba is beköszöntött a XXI. század Három iskolaavatót tartottak egy napon
Három nemzetiszínű szalag átvágására is sor került szeptember 24-én Oroszlányban, ahol ünnepélyes keretek között avatták fel a település teljesen megújult alapfokú iskoláit.
Hetvenöt milliárd forintos keretet rendelt 2008 őszén a kormány az elmúlt két évtized legnagyobb szabású iskolafelújítási programja mellé, aminek keretében közel ötszáz intézmény újult meg Magyarországon. A közoktatás-fejlesztési projekt első fordulójában tíz Komárom-Esztergom megyei fenntartó pályázatát támogatták az Új Magyarország Fejlesztési Terv részeként, köztük Oroszlányét is. Az önkormányzat Oroszlány Város Általános Iskoláinak komplex fejlesztése címmel beadott pályázata a teljes igényelt összeget, azaz közel félmilliárd forintot nyert, s ezt egészítette ki 350 millióval az önkormányzat. A település pályázatában vállalta az iskolák épületeinek teljes körű akadálymentesítését, a szelektív hulladékgyűjtés megvalósítását és öt évig való fenntartását, a veszélyeshulladék-gyűjtő akciók számának növelését, s hogy a beszerzéseknél prioritást élveznek a környezeti szempontból előnyösebb, anyag- és energiatakarékos technológiák, eszközök, termékek. Az előkészítést követően 2009 nyarán kezdődtek a munkálatok. Az infrastrukturális fejlesztés során a Ságvári Endre iskolában többek között megújultak a vizesblokkok, fejlesztő helységeket alakítottak ki, kicserélték a villamos hálózatot, a gépészeti elemeket, s több helyen a tetőt is. A Benedek Elek iskolában a többihez hasonlóan elvégezték az akadálymentesítést, bővítették az épületet, és ebben a részben új tantermeket, irodákat alakítottak ki. A terv speciális tornaterem, varrószoba és tankonyha megvalósítását is tartalmazta. A József Attila iskolában mindenhol cserére szorultak a gépészeti berendezések, a villamoshálózat, a burkolatok. Mindezek mellett az egyik épületszárnyat egy szinttel megemelték, s ebben öt új tantermet, egy 110 m2-es könyvtárat, tankonyhát, számítógépes központot, valamint az akadálymentesítéshez szükséges liftet építettek ki. Az ünnepségek sora a Ságvári iskola előtt kezdődött, ahol Czunyiné dr. Bertalan Judit országgyűlési képviselő és Rajnai Gábor polgármester mellett ott voltak a város önkormányzatának, hivatalának vezetői, a település társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és civil életének képviselői is. A diákok műsorát követően a vendégek megtekintették a korszerű, modern épületet, majd egy óra múlva már a Benedek Elek iskolában folytatódott a program, ahol szintén műsorral kedveskedtek a tanulók a vendégeknek. A harmadik helyszínen több száz gyerek várta, hogy immár hivatalosan is átadják intézményüket. A József Attila iskolában lépett a mikrofon elé Rajnai Gábor polgármester, aki ünnepi beszédében kiemelte: – Meggyőződésem, hogy településünk alapfokú iskolái a mai napon léptek át a XXI. századba. A hosszú előkészítő munkát és a kivitelezést követően sikerült újjávarázsolni három olyan intézményt, amelyek Oroszlány valamennyi lakójának készültek, valamennyi lakóját szolgálják. Oktatás és nevelés folyik ezekben. Olyan tevékenységek, melyek meghatározzák gyermekeink, unokáink jövőjét, a település, az ország jövőjét. De nem csak a három épület fiatalodott meg. Több mint 1600 új bútor került beszerzésre, új taneszközök, módszertani segédanyagok gazdagították az intézményeket a projekt keretében. Mintegy 50 millió forint értékben interaktív táblák, projektorok és számítógépek, valamint 40 millió forint értékű tanulói laptopok teszik majd teljessé és modernné 2011-re az oktatást. A pedagógusok továbbképzését a kompetencia alapú oktatás bevezetésére a TÁMOP pályázat kereteiből biztosítottuk, mintegy 65 millió forint értékben. A továbbképzések során több mint 300 tanúsítványt szereztek a pedagógusok, és az így szerzett tudás birtokában új oktatási módszerek szerint tanítják a gyermekeket. Mindezek nagyban segítenek elérni Oroszlány azon célját, hogy lakosai az iskolában megszerzett hasznosítható tudásra alapozva megállják a helyüket a munkaerőpiacon, s ezáltal a város is kedvezőbb jövő elé nézhessen. Munkatársunktól |