A fejlődésért fogtak össze a politikai és gazdasági szereplők
Székesfehérváron az országban elsőként írt alá versenyképességi szerződést a város vezetése és a megyei vállalkozókat képviselő Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (FMKIK). A közös érdek Székesfehérvár gazdaságának fejlődése, amelyhez elengedhetetlen, hogy a politika megfelelően nyugodt környezetet teremtsen – mondta Radetzky Jenő.
A négy évre szóló versenyképességi szerződést Radetzky Jenő és dr. Cser-Palkovics András, utóbbi még városi polgármesterjelöltként írta alá. A kamara célja az együttműködéssel, hogy a politika hallgassa meg és vegye figyelembe a gazdaság igényeit. Ennek érdekében megerősítik az 1998-ban alakult, de hatékonyan nem működő gazdaság-önkormányzat párbeszédtanácsot.
Korábban lendületesen fejlődött Fejér megye gazdasága, Székesfehérvárt és vonzáskörzetét kiemelkedő adótermelő képessége országos szinten fontos tényezővé tette. A fejlődés üteme azonban lelassult, majd a gazdasági válság hatására megtorpant. A felfutáshoz változtatásokra van szükség, amelyek irányait foglalták össze a versenyképességi szerződésben.
Ezek sorában szerepel egyebek között egyfajta lobbierő és kapcsolati tőke kiépítése a helyi vállalkozásokért; a helyi adórendszer, a lokális rendeletek áttekintése; a szakképzés-oktatás rendszerének felülvizsgálata. Országszerte jelentkező igény például, hogy a közbeszerzési tenderek kiírásakor biztosítsanak hangsúlyosabb részvételi lehetőséget a helyi vállalkozások számára. Szükséges a város infrastrukturális fejlesztése és a helyi gazdaság szerkezetváltása is, nagy hangsúlyt helyezve a zöldenergiára és háttériparára, az informatikára, illetve a sport- és egészségturizmusra. A szerződés aláírása a városban is felerősítette a gazdaság szereplőinek felelősségvállalását, de más megyei kamarák is élénken érdeklődnek, követnék a jó példát. Dr. Cser-Palkovics András polgármesterjelöltként megígérte, hogy ha sikerrel jár, és megválasztják Székesfehérvár polgármesterének, újra ellátja azt kézjegyével. Kiemelte azonban, hogy az együttműködés nem a személye miatt fontos; azt a város mindenkori vezetőjének kell komolyan vennie.
vitkóczi |