Technológia-transzfer kompetencia központot alakítanak Meg akarják szüntetni a tudáshiányt
A Közép-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség (KDRIÜ) hét közép-európai országból tíz partnerrel közösen dolgozik egy nemzetközi szakértői hálózat és egy technológia-transzfer központ kialakításán. Arról, hogy mit jelent ez a magyar vállalkozásoknak, dr. Szépvölgyi Ákost, az ügynökség igazgatóját és Debreceni Gábor projektmenedzsert kérdeztük.
– Mi az együttműködés célja? Dr. Szépvölgyi Ákos: – Az együttműködés a CEBBIS (Central Europe Branch Based Innovation Support) projekt keretében alakult ki, mintegy 2,3 millió euró összköltséggel. Az alapvető cél a gazdaság fejlesztése, ezen belül a közép-európai kulcságazatok meghatározása, s azok felfuttatása. Ügynökségünk szakmai vezető szerepet vállalt a projektben, feladata többek között 2012-ig a közép-európai transzferhálózatnak és informatikai támogatásának kialakítása lesz. Ez a rendszer hivatott a magyar innovációs kis- és középvállalkozások fejlesztési ötleteit kö-zép-európai piacra juttatni.
– Milyen eredmények születtek eddig? Dr. Szépvölgyi Ákos: – A projekt 2010. április 1-jével indult, az első féléves perióduson vagyunk túl. A KDRIÜ szakmai vezetésével elkészült egy országokat átfogó, általános elemzés a gazdaságban zajló kutatás-fejlesztési tevékenységről, technológiatranszferről; ez gyakorlatilag a fejlesztési eredmények mozgását jelenti országok vagy akár vállalatok között. A vizsgálat feltárja azokat az akadályokat, amelyek hátráltatják az innováció áramlását az országok gazdasági szereplői között. A következő félévben készítünk egy webes adatbázist, amely a gazdaság innovációs, kutatás-fejlesztési területén dolgozó szakértőket fogja össze, teszi könnyen elérhetővé. Emellett az elemzés során szerzett tapasztalatokat kell hasznosítanunk, javaslatokat kell tennünk a felmérés során feltárt akadályok leküzdésére, s azok átültetésére a gyakorlatba. A CEBBIS projektben részt vevő országok közül öten vállalták, hogy az eredmények gyakorlati hasznosítására előkészített kísérleti akciótervet végrehajtják.
Debreceni Gábor: – Magyarországon ezt valósítja meg a regionális technológia-transzfer kompetencia központ. Itthon innovációs és kutatás-fejlesztési tevékenységet leginkább egyetemi keretek közt végeznek. A magyar kis- és középvállalkozások azonban nehezen tudnak csatlakozni ehhez a körhöz. A központ feladata, hogy az egyetemeket, klasztereket, városokat és az innovatív KKV-kat közös térbe vonja, s ezzel elősegítse az együttműködést, fejlődést. A központnak emellett konkrét szolgáltatásai is lesznek, speciális képzéseket, tréningeket szervez, és innovációs szolgáltatásokkal, projekttámogatással új eszközökhöz segíti a vállalkozásokat.
– Melyek a leggyakoribb akadályok az innovációs vállalkozások életében? Debreceni Gábor: – A Közép-dunántúli Régióban sok innovációs szolgáltató van, a tevékenységi körök közt is nagy az átfedés, ugyanakkor vannak területek – például az iparjogi, szabadalmi tevékenység – ahol hiány mutatkozik. Emellett a kutatás-fejlesztés finanszírozott iránya sokszor nem találkozik a vállalkozások fejlesztési igényeivel. Ezen aránytalanságok kiegyenlítésével gyorsabbá és hatékonyabbá lehet tenni a gazdaság fejlődését. A tudáshiány a másik érintett terület. A sokféle képzési rendszer magas szintű elméleti oktatást ad ugyan, de kevés piaci elemet tartalmaznak, s az innovatív nagyvállalatok általában kimaradnak az oktatói körből, pedig a legtöbb tapasztalatot ők adhatnák át a KKV szektornak. – Az akadályok leküzdésével, és azzal, hogy a magyar KKV-kat hozzásegítjük a kutatóintézetekkel való együttműködéshez, a magas szintű technológiák, legjobb gyakorlatok, új szemléletek és eszközök megismeréséhez, a versenyképességüket javítjuk, amely így magasabb foglalkoztatottságot is eredményez majd.
– Mi a következő állomás? Dr. Szépvölgyi Ákos: – 2011. január 17-18-án nemzetközi konferenciát szervezünk, amelyet egy tanulmányúttal kötünk egybe. Ennek részleteiről hamarosan bővebb információkat olvashatnak majd a weblapunkon, a www.kdriu.hu oldalon. vitkóczi |