Magyar kultúra napja Rendezvények a régióban, a megyeszékhelyeken
Több mint húsz esztendeje, azaz 1989 óta ünnepeljük a magyar kultúra napját országszerte – így régiónkban is – január 22-én. Kölcsey Ferenc e napon tisztázta a Himnusz kéziratát csekei otthonában. A megemlékezések célja azonos a kezdetek óta. Figyelemfelhívás arra, hogy mennyire fontosak nemzeti hagyományaink, kulturális gyökereink, erősítsük hát ezek által is nemzeti tudatunkat. Az idei ünnepségeket régiónk számos településén rendezték meg, így természetesen a három megyeszékhelyen is.
Székesfehérvár A Vörösmarty Színházban gálaestet rendeztek, a város és megye közös szervezésében. Az ünnepségen Spányi Antal megyéspüspök is részt vett. Felcsendültek Liszt Ferenc, Bartók Béla művei, színpadra lépett az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, valamint az Alba Regia Táncegyüttes, továbbá a megye művészeti közösségei. Az ünnep kapcsán Bibliotéka Emlékérmet kapott Komlósi József, a Városi Könyvtár könyvtárosa. Réthelyi Miklós miniszter és Hoffmann Rózsa államtitkár Kiss Árpáddíjat adományozott Majorosi Annának, a Kodolányi János Főiskola tanárának. Az Öreghegyi Közösségi Házban kiállítással, ünnepi műsorral színesítették a kultúra napi rendezvényt. Önálló estet adott Dörner György színművész. Kő Pál és Halassy Csilla szobrászművészek tárlatát Lóska Lajos művészettörténész ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
Tatabánya A Jászai Mari Színház, Népházban annak jegyében (is) rendezték meg az ünnepséget, hogy megemlékezzenek Liszt Ferenc születésének kétszázadik, Bartók Béla születésének százharmincadik évfordulójáról. Dezső Marianna és Both Lehel zongorán játszott csodálatos Liszt-művet, Laskay Zsuzsanna, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem 4. éves hallgatója hegedűn adta elő Bartók I. rapszódiáját Szelcsányi Ágnes zongorakíséretében. Schmidt Csaba polgármester nyújtotta át a Tatabánya Kultúrájáért Díjat Petőné Novák Tündének, a Tatabányai Öregtáncos Együttes vezetőjének. Természetesen felléptek a táncosok is, valamint a Tatabányai Kamarazenekar Bartók: Román népi táncok című műsorával. Az ünnep alkalmával nyitották meg Jurida Károly festőművész emlékkiállítását. A megnyitó után Popovics György, a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés elnöke mondott pohárköszöntőt.
Veszprém Játszóházzal, kézműves-foglalkozásokkal kötötték össze ezúttal a Veszprémi Művelődési Központban a kultúra napi ünnepséget. A vendégek képzeletbeli utazást tehettek a délután folyamán a huszadik század magyar irodalmában, amelyet Gados Béla, Juhász Róza valamint Oberfrank Pál színművészek tolmácsoltak. Takaró Mihály irodalomtörténész szerkesztésében. A veszprémi Petőfi Színházban – az intézmény szervezésében – mutatták be ezen az estén A paradicsomtól a pokolig elnevezésű összeállítást, amely Madách: Az ember tragédiája című művéből készült oly módon, hogy a színeket megyebeli középiskolások dolgozták fel. Erre a feladatra 260 diák jelentkezett a megye tizenöt középfokú oktatási intézményéből Veszprémből, Pápáról, Balatonfüredről, Almádiból, továbbá Várpalotáról. Az előadást Kőrösi Csaba színművész állította színpadra.
Díjazott vers Lapunk munkatársa, M. Tóth Sándor részt vett Tatabányán, a kertvárosi Bányász Művelődési Otthon által meghirdetett irodalmi pályázaton, amelyen – az ország minden részéből, sőt határainkon túlról érkező alkotásokból – mintegy 150 szerző verseit, novelláit bírálta el a szakértő zsűri. Munkatársunk a Betört lovak című verséért kiemelt díjazásban részesült, művét az Őszidő III. című antológiában is közölték. Az oklevelet, az emlékplakettet, valamint a kötetet a magyar kultúra napja alkalmából rendezett ünnepségen adták át kollégánknak a kertvárosi intézményben. |