A Magyar Királyi 17. Székesfehérvári Honvéd Gyalogezred emléknapja Közösen ünnepelt a város és a honvédség
Július 18-án a megyei jogú város és a honvédség szervezésében könyvbemutató, szoboravató és koszorúzás tette nívóssá a Magyar Királyi 17. Székesfehérvári Honvéd Gyalogezred tiszteletére rendezett programsorozatot.
A Tiszti Klubban Damó Elemér: Honvédtiszt az I. Világháborúban című frontnaplót mutatta be ifj. Damó Elemér. A most 94 éves nyugállományú ezredes elmesélte, hogy tíz évvel ezelőtt a padláson leltek rá édesapja első világháborús naplójára. Emlékezett arra, hogy apja éveken át készítette (nem valami könnyen olvasható) feljegyzéseit, amiket ő először is kisilabizált, majd a kevésbé lényeges részeket lefaragva olyan katonai vonatkozású olvasmányos könyvet szerkesztett, ami tiszteletet ébreszt az olvasóban. Hogy mit tanulhatunk a könyvből? Egy gondolatot, de abban minden benne van. „Amikor a Ludovikában felavattak bennünket, azt mondtuk: A hazáért mindhalálig! Ebből a könyvből is ezt kell megtanulni. Mert ebből a hazából egy van…, de a haza bennünk is él…, össze vagyunk forrva”. Az eseménysort Márkosfalvi Sipos Gyula magyar királyi ezredes – a 17-es gyalogezred parancsnoka – fából készült szobrának leleplezése folytatta. Az egészalakos faragás Horváth Lajos népi iparművész munkája. A 17-es gyalogezred Zichy-ligeti emlékművének megkoszorúzásával zárult a délután. Dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott ünnepi beszédet. Büszkén említette, nem feledkezett el a tettekről az utókor, azt a honvédeknek emléket állító új művészeti alkotások is tanúsítják., sőt, több civil szervezet vállalta, hogy felkutatja és feldolgozza a gyalogezredhez kapcsolódó tárgyi és írásos emlékeket. |