Összefogás a nemzet lelkéért A Don-kanyar Emlékkápolnáért
A Püspöki Palotában született meg az a júniusi együttműködési megállapodás, mely a pákozdi Don-kanyar Emlékkápolna és környezetének védelem alá helyezéséről, fenntartásáról szól.
A Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári szervezete kezdeményezte, hogy Pákozd Község Önkormányzata, a Székesfehérvári Egyházmegye, a VADEX Mezőföldi Zrt. és a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága közösen végezzék a kápolna és környezetének felújítását. A Honvédség és Társadalom Baráti Kör mint Konzorciumvezető gondoskodik a beruházás fenntartásáról és műszaki állapotáról – mondta el Cser-Palkovics András, a HTBK elnöke. Az előkészítő tárgyalások után példás egy ilyen összefogás a nemzet lelkéért, ahol méltóképpen lehet emlékezni a Don-kanyarban lezajlott csatáról, a nemzeti tragédiáról. Arról is beszélt, hogy a megvalósítás célegyenesben van, néhány hónap múlva sikerül befejezni a beruházást. Pákozd község önkormányzata nevében Takács János polgármestere írta alá a szerződést. A település megelőlegezte a megvalósításhoz szükséges összeget annak érdekében, hogy a katonai hagyományok megőrzése révén egy nemzeti szakrális hely legyen itt. A Székesfehérvári Egyházmegye azt vállalta, hogy a szükséges források megteremtéséhez adományokat gyűjt. Spányi Antal megyés püspök visszaemlékezett: eddig néhány szervezet és lelkes ember akaratával és áldozatos munkájával működött a kápolna. Volt itt emléktűz, liturgia… Most elérkezett az idő egy komplexebb, nagyvonalúbb továbblépésre. Mindig helytálló a honvédő hős példája, s minden társadalom számára fontos ezek megismertetése az erkölcs- és tudatformáláshoz. A terület kezelőjeként Kisteleki Péter, a VADEX Mezőföldi Zrt vezérigazgatója szerencsésnek érzi cégüket, hogy egy történelmi emlékhely kialakításában vehetnek részt. Kovács József vezérőrnagy, az Össz-haderőnemi Parancsnokság parancsnoka erkölcsi kötelességnek érezte, hogy csatlakozzanak. 80 000 katona nem térhetett vissza a szülőföldjére, s halt meg a hazájáért, ennek méltó emléket kell állítanunk – hangsúlyozta.
Dr. Göde Andrea |