„Jó bornak is kell a cégér” Veszprém Vármegye bora 2011
Veszprém megye több városában régi hagyományai vannak annak, hogy a településen élő borászok megmérettetik boraikat és kategóriánként kiválasztják közülük a legjobbat. Az ebben rejlő lehetőségeket látta meg mind a Veszprém Megyei Önkormányzat, mind a Veszprém Megyei Kormányhivatal, amikor fél évvel ezelőtt arról döntött, hogy versenyt hirdet a „Veszprém Vármegye bora 2011.” cím elnyerésére.
A július közepi eredményhirdetésen Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke elmondta, hogy saját rendezvények, külföldi partnerek és delegációk látogatása alkalmával tudják megismertetni azokat, az egyébként egyedi tervezésű hascímkével ellátott palackos borokat, amelyek adott évben elnyerik a rangos címet. Vendégeink a borok által egy olyan ízvilágot ismerhetnek meg, melyet méltán nevezhetünk hungarikumnak- fogalmazott. A Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke hozzátette, Veszprém megye sokszínű abban a tekintetben is, hogy az ország nagy borvidékei közül négy itt található. Lasztovicza Jenő szerint foglalkoznunk kell a borkultúrával, hiszen a Balaton-felvidék szerves részét képezi ez az ágazat, több mint 2000 éve termesztenek ezen a vidéken szőlőt. Talán ez a borverseny is motivációt és lendületet ad majd ahhoz, hogy a szőlő- és bortermelők folytassák tevékenységüket. A cím odaítéléséről háromtagú zsűri döntött júniusban a badacsonytomaji Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetben. A versenyt három kategóriában hirdették meg, méghozzá – kizárólag a megyében termett szőlőből készült – száraz, félszáraz fehérbor, vörös, rosé bor, illetve félédes, édes borokkal versenyeztek a borászok. A zsűri döntése alapján a Fodorvin 2010. évi Juhfark, a Balogh Pince 2009-es Cabernet Sauvignon valamint a Borbély Pincészet 2008-as késői szüretelésű Olaszrizling borai lettek az egyes kategóriák győztesei. A Veszprém megyei kormánymegbízott, dr. Kovács Zoltán szerint a bormarketing tevékenység napjainkban egyre intenzívebbé válik. Ezt mutatja az is, hogy a Bormarketing Bizottság és az Agrármarketing Centrum a múlt év végén százmilliós keretet különített el hazai gasztronómiai, borászati és borturisztikai kisprojektek támogatására, május elején pedig megnyílt a nagyobb léptékű rendezvények pályázati ablaka is. A „Magyarországon megvalósuló, a magyar borkultúrát, borászatokat, borokat népszerűsítő ún. helyi kisprojektek” pályázat keretében Veszprém megyében hét egyesület nyert el vissza nem térítendő támogatást összesen több, mint 15 millió forint értékben helyi borfesztiválok, bort népszerűsítő rendezvények szervezésére. A kormánymegbízott köszöntőjében hangsúlyozta a családi pincészetek és gazdaságok jelentőségét is, valamint hozzátette: egy felmérés szerint az elmúlt évben Magyarországon 3,5 millió hektoliter bort ittak meg, a magyar bortermelők pedig összesen 3,2 millió hektolitert adtak el. A köszöntőket követően a győztes borokat előállító pincészetek tulajdonosai mutatkoztak be és beszéltek bortermelő tevékenységükről, kiváló minőségű boraikról. A szerződéskötések után a pincészetek képviselői díszoklevelet is átvehettek a megyei vezetőktől, majd az ünnepség zárásaként közös koccintásra is sor került Veszprém vármegye 2011. évi legjobb boraival.
vk |