Együttműködés az ÉDVR Zrt. és a rendőrség között Közösen a trükkös tolvajok ellen
Noha a csalások és rablások száma az előző évhez képest csökkenő tendenciát mutat, az idősek sérelmére elkövetett lopások növekedése miatt közös cselekvési programot állított fel a Komárom-Esztergom megyei rendőrség az Északdunántúli Vízmű Zrt. támogatásával. Dr. Reinhoffer Csaba (a KEMRFK bűnügyi igazgatója) és dr. Jelen Tamás (az ÉDV Zrt. vezérigazgatója) tájékoztatása szerint a kampány elsődleges célja a megelőzés, melyet a lakosság módszeres informálásával szeretnének elérni.
A Komárom-Esztergom megyére vonatkozó rendőrségi felmérések szerint a „trükkös lopások” elsősorban a nagyvárosok környékét, valamint a 10-es főutat övező települések lakóit sújtják. A bűncselekmények áldozatai az idősebb emberek közül kerülnek ki, akiknek tájékozatlansága, segítőkészsége és naivitása potenciális célpontokká emeli őket a bűnözők szemében. Az elkövetőkre jellemző, hogy nem egyedül dolgoznak, a cselekvés előtt felmérik a terepet, és gyakorta másik megyéből érkeznek, ún. „utazó bűnözők”. Módszereiket tekintve szeretik kiadni magukat olyan embereknek, akik felé az idősek könnyebben megnyílnak: szolgáltatók, hivatalok, egyházak képviselőinek. Az „unoka-trükk” is igen elterjedt: ez azt jelenti, hogy a család egyik tagját érintő, hirtelen felmerülő problémára hivatkozva csalnak ki összegeket a nagyszülőktől, amelyek olykor a százezres nagyságot is meghaladják.
A Vízművet érintő visszaélésekkel kapcsolatban felhívták a lakosság figyelmét arra, hogy dolgozóik hatásköre kizárólag a vízóráig terjed, munkaruhát és kitűzőt viselnek, mindig rendelkeznek hivatalos okmányokkal, és nem fogadnak el készpénzt.
Dr. Jelen Tamás szerint ezek a „trükkös lopások” a legaljasabb bűncselekmények közé tartoznak, hiszen az emberi értékeket használják ki a könnyű pénzszerzés reményében. Az ÉDV Zrt. ezért fogalmazta meg a vállalat társadalmi felelősségeként az ilyen esetek visszaszorítását, és a rendőrség prevenciós tevékenységének támogatását. A kooperáció elsődleges célja a megelőzés, amelyet a kommunikáció hatékony növelésével szeretnének megvalósítani. Így a felek lakossági hírlevelek, felvilágosító előadások, tájékoztató kiadványok mellett kortárssegítő képzések által készítik fel a veszélyeztetett korosztályt a szélhámosok fellépései ellen. A tervek szerint a megelőzésben az önkormányzatok, a polgárőrség és az egyházak segítségére is számítanak.
Taizs

|