Továbbra is gyönyörködhetünk a vadludak gyülekezésében Megkezdődött az Öreg-tó és az Által-ér rehabilitációja
Ünnepélyesen letették az Öreg-tó és Által-ér vízgyűjtő rehabilitációja című projekt alapkövét Tatán az Által-ér partján. Az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (ÉDUKÖVIZIG) a Közép-dunántúli Operatív Program keretében több mint 1,37 milliárd forint vissza nem térítendő Európai Uniós támogatást nyert a munkálatok elvégzésére.
Csökken az árvíz kockázata Az alapkőletétel alkalmából Pannonhalmi Miklós, az ÉDUKÖVIZIG műszaki igazgatóhelyettese elmondta: a beavatkozás után az árvízi elöntés kockázat lecsökken, a vízpartok, vizes élőhelyek környezete esztétikus, rendezett és fenntartható lesz. Ezt követően Popovics György a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács társelnöke ismertette a projekt hátterét, majd Michl József, Tata város polgármestere és az Által-ér Szövetség elnöke méltatta a beruházás jelentőségét a térségben. Oltványi József ügyvezető a projekt kivitelezéséért felelős BMO konzorcium nevében felvázolta az ütemezés folyamatát, majd sor került az ünnepélyes alapkőletételre. A beruházás teljes időtartama alatt projekttábla nyújt információt a nyitó rendezvény helyszínén, Tatán, az Oroszlányi út és a Május 1. út kereszteződésénél az Által-ér partján. Az ökológiai állapot javítása céljából az Öreg-tó keleti partján föveny, a tófarokban vizes élőhely kerül kialakításra.
Jobb lesz az ökológiai állapot A projekt I. ütem megvalósításának eredményeként felújításra, átépítésre kerülnek az állami tulajdonban, ÉDU-KÖVIZIG kezelésében lévő (kismértékben önkormányzati tulajdont is tartalmazó) levezető rendszer medrei és műtárgyai. Ezt követően az önkormányzatok bátran fejleszthetik belterületi csapadékvíz-elvezető hálózatukat, rendelkezésre fog állni egy stabil befogadó. Tatán az Által-ér, a Fényes és Malom patak vannak megjelölve a Tata belterületi vízrendezés koncepciótervében, mint fő befogadók. Fejleszthetők lesznek a kül- és belterületek, mivel az árvízi elöntés kockázata lecsökken. A jó ökológiai állapot eléréséhez szükséges lépések valósulnak meg. Az Által-ér alvízi levezető rendszer és a hozzákapcsolódó vízfolyások rekonstrukciója során a Tatai Öreg-tó vízszintje magasabb szinten tartható, mely a nemzetközi természetvédelmi egyezmények elvárásainak megfelelően továbbra is nemzetközi jelentőségű vízimadár gyülekezőhely maradhat. A projekt érinti a környező településeket is, úgymint Dunaalmás, Naszály, Szomód, Vértesszőlős, Tatabánya, Környe, Kecskéd, Oroszlány, Bokod és Dad. A munkálatok nemcsak a vízminőség javulásához és az általános szennyezettség csökkentéséhez járulnak hozzá, hanem a mintegy 8700 térségbeli lakos árvízi biztonságát is javítják.
Az Által-ér és a Szövetség Az Által-ér a Kisalföld keleti peremének vízfolyása, a Vértes-hegység északnyugati oldalának vizeit gyűjti össze, Császár községtől délre ered, majd Pusztavámot megkerülve északkeletnek veszi útját. A vízfolyás áthalad a Bokodi hűtőtavon, Tatabányánál a Tatai-árok törésvonalánál északnyugat felé fordul. A tatai Öreg-tó közepén halad keresztül és öt lefolyón, széles völgyben ér a Dunáig, Dunaalmásnál. A főág vizének egy része a Mikoviny-csatornába ömlik, a főág jobbról kisebb vízfolyásokkal egyesülve ömlik a Dunába. Vízfolyásai: Egerárki-víz, Szépvíz-ér, Fekete-víz, Büdös-ér, Pénzes-patak, Labanc-patak, Majki-patak, Gesztesi-patak, Galla-patak, Csákány-patak. (A honfoglalás korában és a középkorban Rákos-pataknak is nevezték.) 1994. január 17-én húsz szervezet alakította meg az Által-ér Szövetséget. Az egyik első, vízgyűjtő köré szerveződő magyarországi társulásban ma már 23 önkormányzat, 20 gazdasági társaság és 12 nonprofit szervezet dolgozik az Öreg-tó vízminőségének javításán.
Veér K.
|